Sosyal Medya Seo’yu Nasıl Etkiler?


Optimist Hub Team 07/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sizce sosyal medyanın SEO üzerinde bir etkisi var mı? Sayfanızdaki bir içerik sosyal medyada paylaşıldığında aldığı beğeniler, retweetler, paylaşımlar bu sayfanın arama motorundaki sonuçlarını yukarıya çıkarıyor mu? Sosyal medya pazarlama ve paylaşım hizmetleri sunan Hootsuite şirketinin yaptığı çalışmada, sosyal medya paylaşımları ve yüksek sıralamalar arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Belki gözünüze çarpmıştır, Google’da arama sonuçlarındaki içerikler sık sık sosyal medyada çokça paylaşım, beğeni ve retweet almış içerikler olabilmektedir. Peki bu noktada neler oluyor? Neden sosyal medyada çok etkileşim alan gönderiler daha üst sıralarda yer alabiliyor, gelin birlikte inceleyelim.

İlişki Var, Neden-Sonuç Yok

İnternet sitenizdeki içeriğin sosyal medyada çok fazla etkileşim alması, yüksek sıralamalarda olmanızla ilişkilendirilebilse de, bu etkileşim her zaman sizin arama sonuçlarında üst sıralarda olmanızın nedeni olduğu anlamına da gelmeyebilir. Burada başka etkenler de olabilirmektedir.

Ancak Sosyal medya etkileşimi, arama motoru sonuçlarındaki sıralamada artışa neden olduğunda;

  • İnternet sitenizden sosyal medyaya birçok kez paylaşılan içeriğiniz potansiyel olarak çok fazla kullanıcı tarafından görünmekte.
  • Görünürlüğü artan bu içerik diğer web siteleri ile bağlantı kurmakta.
  • Bu ilave backlinkler de daha yüksek sıralamalara çıkmanızda etkili olmaktadır.
  • Yüksek sıralamalar da aynı zamanda sosyal medya aktivitesinin artmasına destek olmaktadır.

Böylelikle her iki kanal birbirini besleyerek size avantaj sağlamaktadır. Yellowball ajansı yöneticisi Simon Ensor:” sosyal medyada platformlarından gelen bağlantıların kalitesi veya alakasının bir web sitesine gelen bağlantıyla aynı şekilde değerlendirilip, değerlendirilmediği konusunda endişelenmek yerine arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almak için sosyal medyayı kullanmanın yararlarına bakmalısınız.” diyor. Dolayısıyla Simon; link edinme, marka otoritesi ve tıklama oranlarının etkisine dikkat çekiyor.

Gelin şimdi sosyal medyanın gücünden nasıl faydalanır birlikte inceleyelim.

Paylaşmaya Değer Bir İçerik Oluşturun

Sitenizde değersiz, ilgi çekici olmayan içerikler varsa neden insanlar bunları sosyal medya hesaplarında paylaşsın? Buna en yaygın örnek olarak, tanıtım amaçlı içerikler verilebilir. Bunlar siteniz açısından önemli olsa da kullanıcıların sosyal medyada paylaşmak istemeyeceği çok fazla ilgi çekmeyecek içeriklerdir. Böyle içerikler üretmek yerine, satış odağından uzak daha bilgi veren biraz eğlenceli olabilecek içerikler üretmek üzerine odaklanın. Örneğin; iyi tasarlanmış infografikler, ürününüz veya hizmetinizle alakalı püf noktaları anlattığınız içerikler, kullanıcıların takipçileri ile paylaşmasını daha fazla tetikler nitelikteki içerik tipleridir.

Sosyal Medyada Link İnşasından Kaçının

Facebook, Twitter ve Linkedin gibi sosyal medya platformları otoritesi yüksek sitelerdir. Ancak sosyal medyadaki bireysel hesaplardan gelen, paylaşılan linkler için aynı şeyi söylemek doğru olmayacaktır.

Çoğu bireysel kullanıcı hesabından gelen link ”no follow” etiketi alır. Bu da arama motorunda gözükmeme anlamına gelmektedir. Ayrıca sosyal medyadaki gönderiler saatler içerisinde anasayfada gerilere düşer. Yani web sitelerindeki gönderiler gibi görünür durumda da olmazlar. Dolayısıyla bu yol yerine doğru ve sizinle etkileşimi yüksek bir takipçi kitlesine sahip olmaya çalışmak size daha büyük fayda sağlayacaktır.

Toparlayacak olursak, sosyal medyanın dolaylı olarak gücünden faydalanmak, site puanınızı yükseltmek istiyorsanız, değerli, ilgi çekici içerikler oluşturmalı, sosyal medyada doğru bir kitleye dokunmalı ve içeriklerinizde takipçilerinizin isteklerine kulak vermelisiniz. Bu da size, uzun vadede değerli backlink kazanımı ve arama sonuçlarında ön planda olmanızda kalıcılık sağlayacaktır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?