Başa Dönün

Daha İyi SEO Sonuçları İçin 5 Kullanıcı Deneyimi Tavsiyesi


Osman Yıldırım 01/11/2018
15/11/2018 Tarihinde Güncellendi


Google’ın Arama Kalitesi Kıdemli Araştırma Uzmanı olan Andrey Lipattsey, Google’ın en önemli sıralama faktörleri olarak şu üçünü gösterdi; içerik, bağlantılar ve RankBrain.

Bağlantıların bir internet sitesinin arama sıralamasını etkilediğini ve Google’ın kaliteli içeriğin öneminin uzun zamandır altını çizdiğini zaten biliyoruz. Peki RankBrain tam olarak ne oluyor? İçerik ve bağlantıların aksine, RankBrain kullanıcıların bir siteyi kullanışlı bulduğunu belirten davranış metriklerinden etkileniyor. Bu davranış metrikleri de internet sitenizin kullanılabilirliğinden, diğer bir deyişle kullanıcı deneyiminden etkileniyor.

İnternet sitenizin arama motorlarındaki performansını en üst düzeye çıkarmak için içerik ve bağlantıların yanında kullanıcı deneyimine de odaklanmalısınız. Kullanıcı deneyimi üzerine olan bu beş tavsiye, size arama motoru optimizasyonu avantajı sağlayacak.

1. İnternet sitenizin mobil cihaz uyumluluğu üzerinde çalışın

Arama motorlarının kullanımının büyük bir ölçüde mobil cihazlar üzerinden sağlandığının farkına varılınca, Google ilk önce internet sitelerinin mobil versiyonunu endekslemeye karar vermişti.
Eğer internet sitenizin mobil bir versiyonu yoksa ya da düzgün bir şekilde optimize edilmemişse arama trafiğinizin yarısından fazlasını kaybedebilirsiniz.

2. İnternet sitesi hızınızı optimize edin

Araştırmalara göre bir internet sitesinin açılış süresinde sadece bir saniyelik gecikme bile dönüşümlerinizi yüzde yedi azaltabiliyor ve insanların yüzde kırkı yüklenmesi üç saniyeden daha fazla süren internet sitelerinden çıkış yapıyor. İnsanların yavaş internet sitelerini sevmediği aşikar.

Google uzun süredir internet sitesi hızını masaüstü sitelerinde sıralama faktörü olarak kullanmasına rağmen site hızını mobil sitelerinde bir faktör olarak kullanmaya Temmuz 2018’de başladı.

3. İnternet sitenizin yapısını optimize edin

Arama motorlarında sizin internet sitenize üstünlük sağlayacak başka bir kullanıcı deneyimi önerisi ise internet sitenizi kolay kullanımlı ve arama motoru dostu haline getirerek dizayn etmenizdir. Özellikle yönlendirme barına dikkat etmeniz gerekiyor.

İyi bir internet sitesi yapısı sadece internet sitenizi kullanıcılara daha ulaşılabilir bir hale getirip arama motorlarının internet sitenizi daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda “sitelinkler” ile ödüllendirilebilirsiniz. Sitelinklere Sitelink Search Box ile arama yaparak da ulaşabilirsiniz. Sitelink Serach Box, Google arama sonuçları sayfasına etki eden bir rich snippet (arama alaka düzeyini arttırmak ve arama sonuçlarında sayfa hakkında daha detaylı bilgi vermeyi amaçlayan bir özellik) türüdür. Google’daki arama sonuçlarında gösterilen bu arama barı, bir web sitesinin içerisinde yer alan ürün veya içerikleri arayabilmenizi sağlar.

4. İçerik haritası navigasyonu kullanın

İçerik haritası, kullanıcıların internet sitenizde nerede olduklarını bilmelerine yardım eden ikincil bir navigasyon sistemidir. Kullanıcıların internet sitenizde yön bulmalarını kolaylaştırmasının yanı sıra Google’ın internet sitenizin nasıl yapılandırıldığını görerek sitenizin endekslenebilirliğinin artmasını sağlar.

5. İçeriklerinizin okunabilirliği üzerinde çalışın

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olunca kullanıcı deneyiminin teknik yönlerine odaklanmaya eğilimliyiz ancak içerik de kullanıcı deneyiminde büyük bir rol oynuyor. İçeriğinizin öne çıkması için altbaşlıklar, bültenler, kısa paragraflar kullanabilir; dilbilgisi kurallarına özen gösterebilir ve içeriğinizi görsellerle renklendirebilirsiniz.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://searchenginewatch.com/2018/10/30/5-ux-tips-seo)

Bu makale faydalı mıydı?
 
574 Okunma   41 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir