Dijital Pazarlama Yönetimi Neleri Kapsar?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Hiç şüphesiz 21. yüzyılın en büyük buluşlarından biri olan internetin kullanımının artmasıyla birlikte; enformasyonun üretimi ve dağıtımı da hız kazanmıştır. Bu hızlı değişim ve dağıtım süreci bireyi ve sosyal yaşamı etkilemiş, üretim-tüketim ilişkilerini değiştirmiştir. Tüketici hiç olmadığı kadar güç kazanmıştır.

Dolayısıyla kuruluşların hedef kitleleri ve mevcut müşterileri ile olan iletişim biçimleri farklı bir eksene kaymıştır. İnternet ağırlıklı olan bu eksen, dijital pazarlamayı doğurmuş ve bu kavramı birçok firmanın gündemine hiç çıkmayacak şekilde yerleştirmiştir. Dijital pazarlama kavramını tam olarak anlayabilmek için; öncelikle bu dönüşümü ve değişimi çözümlememiz gerekir. Tarihsel süreçte, çevresel faktörlerin etkisiyle değişim geçiren pazarlama; bir ürün ya da hizmetin hedef kitle tarafından fark edilmesi ve satın alma davranışına ikna edilmesi amacıyla hayata geçirilen stratejiler bütünüdür. Günümüzde satış odağının dışına çıkmış; üretim sürecini ve satın alma davranışından sonraki süreci de içine almaya başlamıştır. Kendine böylesine geniş bir alan yaratan bu kavramın dijitalleşme ile entegre bir birliktelik yaratması kaçınılmaz hale gelmiş ve “Dijital Pazarlama” kavramı satış için vazgeçilmez bir konuma yükselmiştir.

Dijital pazarlama; hizmet veya ürünleriniz ile ilgili yapılan tüm online aksiyonları kapsar. Bu bağlamda online mecralarda markanızın konumlandırılması, itibarının ve bilinirliğinin arttırılması ve reklam faaliyetlerinizin yönetilmesi gibi hizmetler sağlanır. Dijital mecralarda sürdürülebilir bir varlığınızın olması için gerekli analizlerin yapılması, sosyal gözlem ve müşteri geri dönüşlerinin alınması; ardından diğer tüm mecralarla ve müşterileriniz ile entegreli bir şekilde güncelleme ve revizelerin optimum düzeyde yapılması gerekmektedir. Bu da hazırlanacak olan raporlar vasıtasıyla gerçekleşir.
Raporlar altta yazan üç soru ekseninde hazırlanmalıdır:

  • Hangi içeriklerin daha yüksek trafik sağlayıp daha fazla verim yaratıyor?
  • Pazarlama kanallarının müşteri potansiyelleri nasıl?
  • Firmanızın web sitesinin hangi sayfası veya sayfaları daha etkili?

Bu raporlar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda, dijital içerikleriniz hedef kitle ve kurumsal kimliğiniz ile uyumlu olacak şekilde hazırlanmalı, doğru ve etkin medya planlamaları yapılmalıdır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?