Başa Dönün

Dijital Pazarlama Yönetimi Neleri Kapsar?


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
12/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 2 dakikada okunabilir."

Hiç şüphesiz 21. yüzyılın en büyük buluşlarından biri olan internet kullanımının artmasıyla birlikte enformasyonun üretimi ve dağıtımı da hız kazanmıştır. Bu hızlı değişim ve dağıtım süreci bireyi ve sosyal yaşamı etkilemiş, üretim-tüketim ilişkilerini değiştirmiştir. Tüketici hiç olmadığı kadar güç kazanmıştır. Dolayısıyla kuruluşların hedef kitleleri ve mevcut müşterileri ile olan iletişim biçimleri farklı bir eksene kaymıştır. Dijital pazarlama kavramını tam olarak anlayabilmek için öncelikle bu dönüşümü çözümlememiz gerekir. Tarihsel süreçte çevresel faktörlerin etkisiyle değişim geçiren pazarlama, bir ürün ya da hizmetin hedef kitle tarafından fark edilmesi ve satın alma davranışına ikna edilmesi amacıyla hayata geçirilen stratejiler bütünüdür. Günümüzde satış odağının dışına çıkmış, üretim sürecini ve satın alma davranışından sonraki süreci de içine almaya başlamıştır. Kendine böylesine geniş bir alan yaratan bu kavramın dijitalleşme ile entegre bir birliktelik yaratması kaçınılmaz hale gelmiş ve “Dijital Pazarlama” kavramı ortaya çıkmıştır.

Dijital pazarlama; hizmet veya ürünleriniz ile ilgili yapılan tüm online aksiyonları kapsar. Bu bağlamda online mecralarda markanızın konumlandırılması, itibarının ve bilinirliğinin arttırılması ve reklam faaliyetlerinizin yönetilmesi gibi hizmetler sağlanır. Dijital mecralarda sürdürülebilir bir varlığınızın olması için gerekli analizlerin yapılması, sosyal gözlem ve müşteri geri dönüşlerinin alınması ve ardından diğer tüm mecralarla ve müşterileriniz ile entegreli bir şekilde güncelleme ve revizelerin optimum düzeyde yapılması gerekmektedir.

Optimist Hub olarak bizler; yaptığımız analizler sonucunda dijital içeriklerinizi hedef kitle ve kurumsal kimliğiniz ile uyumlu olacak şekilde hazırlar, en doğru ve en etkin medya planlamasını yapar, paylaşımlarımızın ardından etkileşiminizin artmasını sağlarız.

Bu makale faydalı mıydı?
 
797 Okunma   195 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir