Başa Dönün

Instagram Alışveriş Özelliği İle Ürün Satışı


Optimist Hub Team 02/05/2019
07/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bir milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram, sosyal bir etki yaratmak isteyen markaların tartışmasız yeni evi.

Instagram’ın temiz ve yüksek kaliteli görsellere olan vurgusu, markalara ürünlerini sergilemeleri için ideal ortam sundu. Şimdi ise sıra alışveriş için de ideal ortamı sunmakta.

Kullanıcıların yüzde 60'ı (yani 600 milyon insan) Instagram'da yeni ürünler arıyor ve keşfediyor. Ancak, Şubat 2018’de Instagram Alışveriş’in piyasaya sürülmesiyle, markalar ürünleri doğrudan yazı ve hikayelerde etiketleyebiliyor ve müşterileri doğrudan satın almak istedikleri öğeye götürebiliyorlar. 2019'un başlarında yeni bir “ödeme” özelliği piyasaya sürüldüğünde, kullanıcıların artık Instagram’da keşfettikleri ürünleri satın almak için Instagram'dan ayrılması gerekmiyor.

Bu yazımızda size Instagram’ın alışveriş dünyasını açarak Instagram üzerinden nasıl satış yapılabileceğini anlatacağız.

Ürün satışlarını arttırmak ve müşterilerle bağlantı kurmak için;

 • “Instagram Alışveriş” nasıl kurulur?
 • Üstün etkileşim ve etki için çekici yazılar nasıl optimize edilir?
 • Instagram’da hikayeler üzerinden alışveriş özelliği nasıl kurulur? gibi soruların cevaplarını sizin için hazırladık.

Satılabilir Instagram Gönderileri Nasıl Ayarlanır?

Her ay, hangi ürünü tercih ettiğini görmek için 130 milyon Instagram fenomeninin postlarına bakılıyor. Bu kadar büyük bir alışveriş ağında var olmak için aşağıdaki adımları takip edin. Her ne kadar bu method Türkiye’de belli başlı markaların onay aldığı bir yöntem olsa da yakın zamanda birçok küçük işletmenin de bu yönteme geçeceğinizi söylebiliriz.

 1. Adım: Bir işletme profili olarak onaylanma

Sadece işletmeler ürünleri Instagram üzerinden satabilir. Şu anda, yalnızca Facebook’un satıcı anlaşması ve ticaret politikasına uygun fiziksel ürünler satabilirsiniz.

 1. Adım: Shopify veya BigCommerce kullanarak ürün kataloğunuzu Facebook'ta ayarlayın

Kataloğunuzdaki ürünler, Instagram yayınlarınızda ve hikayelerinizde etiketleyebileceğiniz şeylerdir. Bu ayarlandıktan sonra, Facebook'ta bir “Alışveriş” bölümü ekleyebilirsiniz.

Adım 3: Hesabınızın Instagram tarafından incelenmesini ve alışveriş için onaylanmasını bekleyin

Bu birkaç gün sürebilir. Onaylandıktan sonra, Instagram'dan bir bildirim alırsınız.

 1. Adım: Hesabınızdaki Alışveriş özelliklerini açın

Postlarınıza ürün eklemeye başlayabilirsiniz!

Instagram Yayınlarınıza Nasıl Ürün Eklenir?

 1. Adım: Resminizi veya resimlerinizi yükleyin

Görüntü başına beş adede kadar öğe veya carousel yayınını paylaşıyorsanız 20 adede kadar ürün etiketleyebilirsiniz.

 1. Adım: Başlığınızı ekleyin ve ürünlerinizi etiketleyin

Gönderinizin başlığını yazmayı tamamladıktan sonra (normalde yaptığınız gibi) “Ürünleri Etiketle” yi seçin. Bu seçenek, hesabınızda alışveriş yaptıktan sonra "Kişileri Etiketle" altında görünecektir.

Tek bir gönderideki ürünleri veya kişileri etiketleyebileceğinizi unutmayın.

 1. Adım: Etiketlemek istediğiniz öğe adını yazmaya başlayın

Instagram, Facebook ürün kataloğunuzdan yazdığınız sözcüklerle eşleşen öğeleri çeker; böylece eklediğiniz tüm ürünleri etiketleyebilirsiniz.

 1. Adım: Gönderinizi paylaşın

Ürünlerinizi etiketledikten sonra paylaşmaya hazırsınız! Ürünlerle etiketlenen yayınlar, sağ üst köşede küçük bir alışveriş çantası simgesiyle akışınızda görünür.

Instagram Hikayeler Üzerinden Alışveriş Özelliği Nasıl Kurulur?

Instagram küresel olarak Hikayeler Üzerinden Alışveriş Özelliği’ni Eylül 2018'de başlattı.

Instagram alışverişi kullanmak üzere onaylanan ve ayarlanan işletmeler, herhangi bir hikayeye tek bir ürün etiketi (özelleştirilebilir metin rengiyle) ekleyebilir. Bir müşteri ürün etiketine dokunduğunda aynı ürünün ayrıntılarının yer aldığı sayfaya yönlendirilir.

Bu sayfada, kataloğunuzdan ek ürün görüntüleri, ürün ayrıntıları, benzer öğeler ve satın alma işlemi yapmak için tıklanacak bağlantıyı görebilecekler.

Sistemin nasıl çalıştığına göz atalım.

Instagram Alışveriş Özelliği Kurulumu

Adım 1: Hikayenizi ekleyin (video veya resim).

Adım 2: Sol üst köşedeki çıkartma simgesine dokunun ve ürün seçeneğini seçin.

Instagram Alışveriş Özelliği Ürün Detayı

Adım 3: Öğenizi ekleyin (her Hikaye için sadece bir tane). Bir gönderide olduğu gibi, ürün kataloğunuzdaki herhangi bir öğeyi adını yazarak bulabilirsiniz. Bu adımda çıkartmanın rengini de değiştirebilirsiniz.

Instagram Alışveriş Özelliğinde Ürün Etiketleme

Adım 4: Hikayelerinizde etiketli ürünler, bir alışveriş çantası simgesiyle tanımlanacaktır. Kullanıcılar, tüm ürün ayrıntılarını bir gönderideki gibi görüntülemek için simgeye dokunabilirler. Bir ürüne dokunmak, onları şu şekilde bir sayfaya götürür:

“Keşfet” Sekmesinde Instagram Alışverişi

Instagram’ın “Keşfet” sekmesi güçlü bir araçtır. 200 milyondan fazla ziyaretçi, Instagram algoritmasının kendileri için küratörlüğünü yaptığı konu kanallarına göz atarak, her gün yeni içerikler keşfetmeye ve ilgi alanlarında daha derine dalmaya devam ediyor.

Eylül 2018'de Instagram, özellikle alışveriş için özel bir konu başlattı. Kanal, her kullanıcının özel alışveriş ilgi alanlarına göre oluşturulan ve kullanıcının beğenebileceği çeşitli işletmelerden (ancak zorunlu olarak takip etmemeleri gereken) alışveriş gönderilerini gösteriyor.

Keşfet sekmesine girmek, fazla takipçisi olmayan küçük işletmeler için büyük bir nimet olabilir.

Keşfet Sekmesinin Küçük İşletmelere Faydaları

Instagram’da Checkout Dönemi

Mart 2019'da Instagram, uygulama içi alışveriş deneyimini Checkout ile bir adım öteye taşıdı. Checkout, kullanıcıların Instagram uygulamasını terk etmeden satın alma işlemlerini tamamlamalarını sağlıyor.

 

Instagram Alışverişinde Checkout

Instagram'a göre, “Checkout, satın almayı basit, rahat ve güvenli hale getirerek alışveriş deneyimini geliştiriyor. İnsanlar artık satın almak istediklerinde tarayıcıya gitmek zorunda değiller. Ayrıca, korumalı ödeme bilgileri tek bir yerde bulunduğu için, favori markalarından hesap bilgilerini defalarca girmeden alışveriş yapabiliyorlar.”

Bununla birlikte, ABD'de bu özellik hala beta aşamasındadır. Nike, Outdoor Voices ve Zara da dahil olmak üzere yirmi üç marka, dünya çapında kullanıma açılmadan önce teste katılıyor.

Mart 2019'dan bu yana, bu özel test kohortunun dışındaki markalar için kurulum talimatları maalesef yok. Ancak katılmaya istekli olan markalar için Instagram bu ödeme yöntemi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Tam ne zaman olur bilinmez; ama bu ödeme yöntemi en yaygın ve en popüler ödeme yöntemi olacak gibi görünüyor.

 

Kaynak: https://blog.hootsuite.com/insta-shopping-tips/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

Bu makale faydalı mıydı?

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

 1. başak

  Bu yeni eklentiyle birlikte tam bir win-win-lose oldu. Hem instagram yönetimi hem de alışveriş yapmak isteyen insanlar için güvenli bir ortam sağlanmış oldu zira hem dolandırıcılığın önüne geçilmiş oldu hem de alış-veriş yapmak isteyen insanları oradan oraya sürüklenmesi devri de bitmiş oldu. Bunun yanında instagram profillerinden kendi sitelerine kullanıcı çeken sayfalar için de dezavantaj oldu denebilir.

 2. Haklısınız Başak Hanım, instagram’dan siteye ziyaretçi çekmeden satış yapılabilmesi SEO çalışmaları açısından pek olumlu gibi görünmüyor. Fakat bu durum satışı kolaylaştırması açısından firma sahiplerini memnum ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?