Web Sitesi Tasarlarken Yararlanılabilecek Analiz Raporları


Optimist Hub Team 06/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Web Sitenizi Yeniden Tasarlarken Danışmanız Gereken 5 Web Analizi Raporu

Web tasarımı sadece renkler ve yazı tiplerinden ibaret değildir; biçim, işlev ve kullanılabilirliktir.

Google Analytics gibi toollar, web sitenizin uygun biçim ve işlevinin ne olması gerektiği hakkında bizi bilgilendiren önemli araçlardandır.

Doğru verileri kullanarak, bir web sitesinin mimarisini, düzenlerini ve tasarım stillerini nasıl geliştireceğimizi tam olarak anlayabiliriz.

Bu yazımızda, web sitenizi yeniden tasarlamaya başlamak için size yardımcı olacak en iyi 11 analiz raporundan bahsedeceğiz.

  • Yaş, Cinsiyet ve Demografi

Araç: Google Analytics

Rapor: Hedef Kitle -> Demografi -> Genel Bakış

Segmentler: Mobil, Ücretli, Organik

Amaç: Web sitenize yaş ve cinsiyete dağılıma göre kimlerin geldiğini öğrenmenize sağlar. Bu veri, web sitesi görüntüleri, mesajlaşma, tonlama, metin ve mimari hakkında kararlar alırken sizi bilgilendirmeye yardımcı olur. Böylelikle; genç-yaşlı veya erkek-kadın ayrımını sağlayarak ,web sitenizin kiminle nasıl iletişim kurduğunu belirleyebilirsiniz. Hatta cihaz ve trafik türü verilerini de size göstererek, bu grupların web sitenize nasıl eriştiklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Google Analytics Yaş, Cinsiyet ve Demografi Analizi

 

  • Ülke ve Şehir

Araç: Google Analytics

Rapor: Kitle - - Coğrafya -> Konum

Segmentler: Şehir

Amaç: Web sitenize en çok trafik gelen coğrafi konumları size gösterir. Sitenize ek dil, çeviri veya coğrafi hedefli içerik ekleme konusunda karar vermenize yardımcı olur. Yerel bir işletmeyseniz, bu rapor ile fiziksel konumlarınızın belirli bir coğrafi alanı kapsayacak şekilde açılış sayfaları oluşturmanız gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Google Analytics Ülke ve Şehir Analizi

  • Cihaz Dağılımı

Araç: Google Analytics

Rapor: Kitle -> Mobil -> Genel Bakış

Segmentler: Trafik Kaynağı

Amaç: Web sitenize gelen trafiğin hangi cihazlarla sağlandığını gösterir. Tasarım sürecinize ilk önce, mobil mizanpajlarla mı yoksa geleneksel masaüstüyle mi başlamanız gerektiğiyle ilgili yardımcı olur. Günümüzde en çok trafik sağlanan cihazın mobil olduğuna inanmanıza rağmen, masaüstünde önemli ölçüde daha fazla trafik yapan birçok sektör vardır. Web siteniz için bu kararı vermeden önce verilere danışmanızda yarar var.

Google Analytics Cihaz Dağılım Analizi

  • Trafik Kaynağına Genel Bakış

Araç: Google Analytics

Rapor: Satın Alma -> Genel Bakış

Segmentler: Mobil

Amaç: Web site ziyaretçilerinin trafiğinin nasıl geldiğini size gösterir. Trafiğin organik, sosyal medya ya da direkt mi olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Google Analytics Trafik Kaynakları Analizi

  • Açılış Sayfası Analizi

Araç: Google Analytics

Rapor: Davranış -> Site İçeriği -> Açılış Sayfaları

Segmentler: İkincil Boyut -> Kaynak / Orta

Amaç: Web sitenizi ziyaret eden kişilerin (katılım ölçütleri arasında çapraz dolaşılan sitedeki) en popüler giriş sayfalarını anlamanıza yardımcı olur. Sadece bu rapor vasıtasıyla elde edebileceğiniz yararlı veriler bulunmaktadır. Bunlar;

% Yeni Oturumlar: Hangi sayfa türlerinin yeni trafik çektiğini anlayarak, o sayfadaki içeriğin türünü daha iyi belirleyebilirsiniz. Örneğin, bir blog yazısı genellikle daha fazla yeni oturum yüzdesine sahiptir. Bu durum, markayı bilmeyen kişiler için markayı en iyi anlatacak şekilde sayfa şablonunu tasarlamamız gerektiği anlamına gelir.

Hemen Çıkma Oranı: Sitenize gelen ve başka bir sayfayı ziyaret etmeden ayrılan kişilerin yüzdesini ölçer. Bu, o açılış sayfasının kalitesini (yüksek düzeyde) anlamanızı sağlar ve içerik, mesajlaşma, mizanpajları tekrar gözden geçirmeniz gerektiğinde yardımcı olabilir.

 

Google Analytics Açılış Sayfası Analizi

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. onur

    web sitesi tasarımında genellikle pek dikkate atılmayan detayların ilerleyen süreçlerde ne denli etkili olduğuna maddeler halinde değinmeniz yazının anlaşılırlığını arttırmış. Sizin de belirttiğiniz gibi ne kadar mobilden etkileşimin en fazla olduğu düşünülse de geleneksel düzenli kullanıcılar hala azımsanmayacak derecede fazla.

  2. Evet Onur Bey, site tasarımlarında her türlü detaya önem verilmesi gereken bir döneme girmiş bulunmaktayız. Kullanıcı deneyimini göz önüne almadan yapılmış, mobil uyumlu olmayan, içerikleri anlamsız ve kelimelerle dolu olan hiç bir sitenin gelecekte iyi yerlere varamayacağını görmekteyiz. O nedenle her türlü veriyi doğru analiz ederek sitelerimizi düzenlemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?