Mobil Uygulama Geliştirmede Yükselen Trendler


Optimist Hub Team 22/05/2022
23/05/2022 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Daha işlevsel uygulamalara yönelik artan talep, özellikle serbest meslek sahipleri ve bağımsız oyun geliştiricileri arasında mobil uygulama geliştirmeye yönelik yaygın ilgiye yol açmıştır. Herkes, popülaritesinin zirvesindeyken her gün 50 bin dolar kazanan ve küçük geliştirici için büyük bir başarıya yol açan bağımsız oyun Flappy Bird gibi bir sonraki hit olabilecek bir uygulama yaratabilir!

Mobil uygulama geliştirme konusunda günümüz mobil uygulama geliştiricilerinin dikkat etmesi gereken çeşitli ilgi alanları bulunmaktadır. Yeni teknolojiler ve kendi ayakları üzerinde duran eski ve 2021-2022'nin bir dizi yeni programlama dili ile sadece tüketiciler için değil, geliştiriciler için de çok şey var.

İşte bu konuda bilmeniz gerekenler.

1. Yapay Zeka [AI] ve Makine Öğrenimi büyümeye devam edecek

Yapay zeka yeni bir şey değil ve önümüzdeki yıllarda giderek artan sayıda endüstride kullanılacak. International Data Corporation, AI pazarının 2022 yılına kadar 45 milyar dolara ulaşacağını tahmin ederken, IDC, dünya çapında yapay zeka ve bilişsel sistemlere yapılan harcamanın 2022'de 77,6 milyar dolara ulaşacağını söylüyor!

2. Blockchain teknolojisi giderek daha fazla kullanılıyor

Son birkaç yılda blockchain teknolojisinin gelişimini gördük. Bu eğilimin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor. Finans kurumları ve yatırımcılar, özellikle kendi kaynakları söz konusu olduğunda, bu teknolojiden büyük ölçüde yararlanmıştır. Şeffaflık Piyasası Araştırması, blockchain teknolojisi pazarının 2024 yılına kadar 20 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Bu, mobil uygulamaların 2021'de giderek daha fazla kullanıldığı ve daha sonraki bir dönemde artmasının beklendiği anlamına geliyor.

3. Artan sayıda isteğe bağlı uygulama

İsteğe bağlı uygulamalar, servis sağlayıcılar ve müşteriler arasında aracı görevi gören uygulamalardır. Uygulamalar dünyasında, giderek daha fazla sağlayıcı pazarda isteğe bağlı uygulamalar sunacağından 2022 daha ilginç hale geliyor. Uber ve Taxify, isteğe bağlı uygulama hizmetleriyle son zamanlarda çok popülerlik kazanan şirketlerden birkaçı. Appinventiv, isteğe bağlı uygulama pazarının 2017 yılında 106,83 milyon dolara ulaştığını söylüyor. Teknik analistler bunun ancak 2021 ve sonrasında büyüyeceğini söylüyor.

4. Chatbotlar Geniş Bir Uygulama Alanına Sahip Olacak

Mobil uygulamalardaki son trendler, size sohbet robotlarının mobil uygulama dünyasında birkaç iletişim hattını işgal edebileceğini gösteriyor. Chatbotların artan oranda benimsenmesinin bir kısmı, müşteriler ve tedarikçiler arasında gerçek zamanlı etkileşim ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu teknolojinin insandan insana etkileşim ihtiyacını ortadan kaldırdığını akılda tutmak önemlidir.

Gartner, 2021'in sonunda tüm müşteri etkileşimlerinin %85'inden sohbet robotlarının sorumlu olacağını iddia ediyor. İlginç (veya endişe verici) bir tahmin, ortalama bir kişinin ortaklarından çok sohbet robotlarıyla etkileşime girmeye başlamasıdır.

5. Üstünlük için mobil uygulama büyüyor

Mobil teknoloji tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. İstatistikler, 2017'de 453 milyon olan giyilebilir cihaz sayısının 2022'de 1029 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Mobil cihazların ve uygulamaların yakında günlük hayatınızın bir parçası olacağını varsaymak zorundayız.

Uygulama geliştiricisinin, akıllı saatin hakim olduğu mobil cihazlar için uygulamalar oluşturabilmesi bekleniyor. 2021, fitness bantları, saatler ve Instagram uygulamalarından daha gelişmiş uygulamalar ve teknolojilerle pazara giderek daha fazla mobil cihaz getirmeyi vaat ediyor.

6. Anında Uygulamaların ödenmesi gerekecek

Mobil uygulamalar, kullanıcı dostu ve hafıza açısından verimli özelliklerini size kesinlikle hatırlatacaktır. Hazır uygulamalar, geleneksel web uygulamalarından daha kullanıcı dostu, daha küçük ve kullanımı daha kolay olan yerel uygulamalardır. Bunun nedeni anlık uygulamaların kullanılmasıdır, indirmeye gerek yoktur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu uygulamaya belirli bir uygulamayı başlatmaya gerek kalmadan erişilebilir.

Gittikçe daha fazla kullanıcının daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve daha hızlı sayfa yükleme süreleri talep etmesiyle birlikte, uygulamanın yüklenmesi için gereken bekleme süresini azaltmak veya ortadan kaldırmak için hazır uygulamalar 2021'de şüphesiz daha yaygın hale gelecektir.

7. Sanal Gerçeklik [VR] ve Artırılmış Gerçeklik [AR] Daha Yaygın Olarak Kullanılacak

Sanal gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik bir süre daha piyasada kalmaya devam edecek. 2022'de bu teknolojilerin daha yaygın olarak benimsendiğini ve yaygınlaştığını görüyor olacağız. Mobil uygulama geliştirme trendleri, AR ve VR teknolojisinin yalnızca oyun ve diğer uygulamaların kalitesini iyileştirmek için olmadığını gösteriyor.

2022'de, bir mobil uygulama geliştiricisinin AR ve VR'de daha büyük bir mobil deneyime sahip olduğunu ve piyasadaki uyumlu donanımlarla daha fazlasını elde etmesini bekleyebilirsiniz. Parti daha yeni başlıyor!

Statista, 2018'de 27 milyar dolar olan küresel AR ve VR pazarının, 2022'de 209 milyar dolara yükselmesinin beklendiğini tahmin ediyor.

8. Hızlandırılmış Mobil Sayfaların (AMP) Gelişimi Hızlanacak

Hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP), web sayfalarının mobil cihazlarda performansını artırmak için Google ve Twitter'ın açık kaynaklı bir girişimidir. Hızlandırılmış mobil sayfaların teknolojisi, hafif sayfaların akıllı telefonlarda ve tabletlerde daha hızlı yüklenmesine izin vermeyi daha kolay ve hızlı hale getirecek. 2021'de mobil uygulama geliştiricilerinin, mobil cihazlarınızın yükleme süresini hızlandırmak için bu teknolojinin kullanımında daha aktif olacağını varsaydık. Fakat AMP konusundaki tartışmalar devam ediyor. Pek çok büyük platformun AMP'den çıktığını görmek mümkün. Diğer yandan Google & Twitter, AMP konusunda güncelleme ve geliştirmelerine hız kesmeden devam etmekte.

9. Mobil Ödemelerin Yaygınlaşması

Mobil uygulamalara, portföylere, programlara ve yöntemlere olan talep 2019'dan bu yana önemli ölçüde arttığından, bu trend 2022'de de devam edecek gibi görünüyor. Mobil uygulama oluşturma yöntemleri, portföy, tercih edilen cep telefonu kullanıcıları ve çeşitli uygulamaların entegrasyonu için. ödeme yöntemleri, müşterilerin alışveriş yapma biçimleriyle önemli ölçüde değişiyor.

Mobil uygulamalardaki tüm yeni trendler, mobil ödemelerin yaygınlaşması ve Google Pay, Apple Pay gibi İnternet tabanlı hizmetler ile PayPal, Bhim UPI, PhonePe, Paytm, Amazon Pay ve Mobikwik gibi daha fazla ödeme uygulamasıyla ödeme yapabilirsiniz.

Şu anda, her başarılı ve popüler mobil uygulama, Google Pay, Bhim UPI, Amazon Pay, Paytm, PayPal, kredi ve banka kartları, hediye kartları ve diğer mobil cüzdanlar dahil olmak üzere en az üç veya dört aktif ödeme yönteminden oluşmalıdır. Ayrıca, mobil ödemelerin genişlemesinin 2022'de de sürmesi bekleniyor.

10. IoT Yeni Fırsatlar Açıyor

IoT veya Nesnelerin İnterneti zaten iyi kurulmuş durumda. Önümüzdeki beş yıl içerisinde 5 milyardan fazla insanın IoT ile ilgili teknolojiyi bir arada kullanması bekleniyor.

Günümüz internet tabanlı mevcut mobil teknolojileri, akıllı termostatlar, akıllı ampuller, kısılabilir aydınlatma vb. nesnelerde kullanılmaktadır.

Ertesi yıl, mobil uygulamaların geliştirilmesiyle ilgili makalelerin hükümleri, bu teknolojinin yakında birden fazla cihazda daha kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlarken mobil uygulama geliştirmede uygulanmasını görmeyi umuyor.

11. Bulut [Cloud] platformları büyümeye devam edecek

Sürpriz yok! Ortalama bir tüketiciden bir teknoloji uzmanına kadar, hepsi bulut tabanlı teknolojinin faydalarını ve kolektif yaşamlarımızı dönüştürmeye nasıl yardımcı olabileceğini deneyimledi. Bugün bulut yalnızca hızlı, uygulaması kolay ve uygun fiyatlı olmakla kalmıyor, aynı zamanda hem büyük şirketler hem de küçük ölçekli kuruluşlar için çalışmak için harika bir yer. 2021'de daha fazla bulut tabanlı uygulama olacak ve yeni teknolojiler giderek daha fazla bulut tabanlı teknolojilere dayanacak.

Dropbox, OneDrive ve Google Drive'ınız buzdağının sadece görünen kısmı. 2022'de, doğrudan bulutta çalışan ve cep telefonunuzun deposunda çok az yer kaplayan yeni, son teknoloji uygulamaları daha fazla görmeyi bekleyebiliriz.

Telefonunuzdaki bir uygulama ile tabletinizde veya masaüstü bilgisayarınızda üretken olmaya devam ediyor olma deneyimi, şimdi giderek daha yaygın hale geliyor.

12. İş için mobil uygulamalar yeni bir norma bürünüyor

Gittikçe daha fazla geliştiricinin kurumsal mobil uygulamaların geliştirilmesi yönünde eğildiği bir sır değil. Bunun temel nedenlerinden biri, bu uygulamaların büyük bir ekiple iletişim kurmanızı kolaylaştırması, hem küçük hem de büyük işletmeler için neredeyse gerekli olan önemli verilerinizi ve anahtar performans göstergelerinizi artık bir bilgisayardan takip edebilmenizi sağlamasıdır.

Kurumsal uygulama geliştiricilerinin %43'ü, müşteriye yönelik uygulamaların geliştirilmesinde yer alan kişilerin %19'una kıyasla ayda 10.000 doların üzerinde kazanıyor. Kurumsal uygulama mağazalarının bir sonraki büyük şeyin yanı sıra daha fazla B2B etkileşimi olması bekleniyor ve yeni mühendislerin çok sayıda fırsatı var.

13. Lokasyon Bazlı Wi-Fi Hizmetleri Meta Haline Gelecek

Mobil konum hizmetleri ve Beacon teknolojisi, özellikle perakende sektöründe çevrimiçi ve çevrimdışı reklamcılık arasındaki sınırları bulanıklaştırmaya başladı. Apple, teknolojiyi iBeacon'a zaten entegre etmişti ve 2016'da Android onların ayak izlerini takip etti.

Yıllar geçtikçe, Wi-Fi ağı yalnızca İnternet'e erişim sağlamak için kullanılmamakta, aynı zamanda erişim noktası için bir konumda giderek daha fazla genel erişim noktası ikiye katlanmaktadır. Uygulama geliştiricilerinin bu örneği izlemesi ve mevcut konumunuza bağlı olarak Wi-Fi internet erişimi gibi hizmetlerden yararlanan uygulamalar oluşturması gerekir.

14. m-Commerce uygulamaları

Amazon, Myntra, Flipkart, eBay gibi e-ticaret devleri son derece başarılı m-Ticaret [M-Commerce - Mobil Ticaret] uygulamalarına örnektir. Çok sayıda akıllı telefon, NFC, parmak izi tanıma vb. gibi teknolojileri ile birlikte kullanımının önümüzdeki yıllarda artması beklenebilir. Özellikle bir mobil cihaz veya işlem kullanarak, uygulama geliştiricilerinin yararlanabileceği gerçeğini kabul etmeye hazır olduğunuzu da göreceksiniz. Son kullanıcıya ek işlevsellik sağlamaya yardımcı olabilecek m-Commerce uygulamaları 2022'de de trendde olacak.

15. Yüksek kaliteli UX günün normu olacak

Akıllı telefon kullanıcıları, harika bir görünüme sahip olmanın yanı sıra, uygulamalarının daha sezgisel olmasını ve beğendikleri ve beğenmedikleri şeylere en uygun içeriği sağlamasını bekliyor. Önümüzdeki dönemlerde geliştiriciler, müşterinin uygulamaya duyduğu güven mi, yoksa gizlilik ve güvenlik konusunda çok daha fazla kullanıcı haklarını gözetmek mi olduğu vb. sorularına yanıt vermeye odaklanmak zorunda kalacak.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?