Facebook Görsellerine Yapay Zeka Etiketleri


Optimist Hub Team 08/07/2019
06/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Facebook Yapay Zeka İle Fotoğraflarımızı Gruplandırıyor

Facebook'un 4 Temmuz 2019 günü yaşadığı ağ sorunu, Whatsapp ve Instagram'ın çalışmasına da etki etti. Hayatımızda önemli bir yer edinen bu üç uygulamanın çökmesi, dijital mecralardaki hayatı da kısa bir süre felç etmiş oldu. Markaların yaptığı gönderi planlamaları ve bu platformlardan para kazanan influencerların çalışmaları kısa bir süre aksadı. Arıza ilk etapta, büyük ölçüde halledilmiş olsa da fotoğraflar bir süre daha yüklenemedi. Facebook ve Instagram'a bilgisayar üzerinden sağlanan ulaşımda, fotoğrafların yerini etiketler aldı. Bu etiketler, geçen yıllarda Facebook'un kullanıma soktuğu, aynı zamanda Instagram'da da yer alan yapay zeka ile fotoğrafların kategorilere ayrılıp makine öğreniminin gerçekleştirilmesini sağlamak için kullanılıyordu. Özetle, dijitalde perde arkasında nasıl bir sistemin yer aldığını ufak da olsa görme fırsatı elde etmiş olduk.

Etiketleme ve Kategoriler

4 Temmuz günü, Facebook'ta görsellerinize veya bir başkasının görsellerine baktığınızda, tatil görseliniz yerine veya arkadaşlarınızla olan fotoğrafınız yerine, bir yazı karşınıza çıkıyordu ve insan, gülmek, dış mekan veya sadece insan gibi ifadeler yer alıyordu. Kısacası bu durum, hayatımızın Facebook yapay zekası gözünde nasıl gözüktüğünü anlatan, yapay zekanın fotoğraflarımızı nasıl kategorilere ayırdığını gösteren bir kaynak olmuş oldu.

facebook_gorsel_etiketleri

Bu durum, görselin genel görüntü kategorisi (iç mekan, ev vb.) ve nesne açıklaması şeklinde aynı zamanda Instagram'da da yaşanmaktaydı. Facebook makine öğrenimi ile görsel okumasını Nisan 2016 yılından beri yapmakta. Bu proje, aynı zamanda şirketin erişilebilirlik çabalarının büyük bir kısmını oluşturmakta. Dolayısıyla bu tip fotoğraf ve videonun tanımlanmasını sağlayan etiketler görme engelliler açısından rahat bir kullanım sağlamakta.

Reklam Hedeflemesi

Facebook'un yapay zeka ile kategorilere ayırma davranışı, sunduğu reklam hizmetinde hedefleme açısından da kullanılıyor mu sorusu ise tam net değil. Ancak kullanıcıların hayatları ile ilgili çok fazla veri barındıran bu görseller ile, hayvanın olup olmadığını, hobilerinin neler olduğunu, tatilde nerelere gittiğini veya eski model arabalara düşkünlüğü var mı gibi sorulara Facebook cevaplar bulabilmekte.

Toparlarsak, bu veriler nasıl kullanılıyor sorusunun ötesinde dünyanın en büyük veri toplama sistemlerinden birinin sahne arkasında büyüleyici bir oluşumun olduğuna, geçen hafta yaşanan arıza ile ufak da olsa şahit olmuş olduk. Ayrıca, görsel dünyanın da yapay zeka tarafından nasıl okunduğunu, derin öğrenme gelişmeleri sayesinde makinelerin görme yetisinin ne kadar geliştiğinin ve bir görseli, yazı kadar okunaklı hale getirebildiğini de görmüş olduk.

 

Kaynak: https://www.theverge.com/2019/7/3/20681231/facebook-outage-image-tags-captions-ai-machine-learning-revealed

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?