Google MUM: Karmaşık Arama Sorguları İçin Yeni Teknoloji


Optimist Hub Team 24/07/2021

Okunma   Beğeni


Google MUM Nedir?

Google MUM; Google, Multitask Unified Model (yani Çoklu Görev Yapabilen Birleşmiş Model) anlamına gelen 'MUM' adlı teknoloji geliştirmekte ve halihazırda kullanmaya başlamış durumdadır. Bu teknoloji karmaşık arama sorgularını yanıtlamak için hazırlanıyor. Google, düzenlediği bir konferansta, dili daha iyi anlamak ve faydalı yanıtlar vermek için MUM'un nasıl kullanılabileceğini keşfetme sürecinde olduklarını açıkladı. Henüz yayında değil, ancak Google nasıl geliştirildiğine yönelik çeşitli açıklamalarda bulundu.

Google MUM Nedir?

Google MUM: Karmaşık Sorguları Anlamlı Kılmak

MUM ile başarılmak istenen, kullanıcıların daha az arama ile işlerini halletmelerini sağlamak. Google verilerine göre karmaşık görevleri tamamlamak için insanların sekiz arama yaptığı biliniyor.

Mesela şu soruyu arattığınızı düşünün:
“Everest dağını tırmandım ve şimdi Fuji dağını tırmanmak istiyorum, hazırlanırken neleri farklı yapmalıyım?”

Google MUM Nedir?

Google, MUM teknolojisi ile bu gibi karmaşık sorulara yanıt üretebileceği bir gelecek öngörüyor. Mevcut şartlarda dağcının birçok aratma yapması gerekecekti. Dağın yüksekliği, sonbahardaki ortalama sıcaklık, yürüyüş parkurlarının zorluğu, kullanılacak doğru ekipman vb. gibi.

Google, MUM'ın verebileceği yanıtın konunun uzmanı kadar iyi olmasını istiyor. MUM, kullanıcının iki dağı karşılaştırdığını anlayabilir, bu da yükseklik ve iz bilgilerinin alakalı olabileceğini gösterir. Daha sonra "hazırlanmanın" fitness eğitimi ve doğru ekipmanı bulma gibi aktiviteleri içerebileceğini anlayabilir.

Bu teknoloji, dünya hakkında derin bir bilgiye dayanan içgörüleri ortaya çıkarabilir. Mesela sonbaharın tırmanılacak dağda yağışlı mevsime denk geldiğini anlayabilir. Böylece kullanıcının su geçirmez bir cekete ihtiyacı olacağını sonucuna varabilir.

MUM, en yüksek puanlı teçhizat veya en iyi eğitim alıştırmaları gibi daha derin keşifler için yardımcı alt konuları ortaya çıkarabilir. Arama sonuçları, kullanıcıyı web üzerinden faydalı makalelere, videolara ve resimlere yönlendirir.

Google’ın resmi açıklamasından bir kesit şu şekilde:

"Günümüzün arama motorları, bir uzmanın vereceği şekilde yanıt verecek kadar sofistike değil. Ancak MUM (Multitask Unified Model) olarak adlandırdığımız teknolojimiz ile, bu tür karmaşık sorgularda sizlere daha iyi yardımcı olmaya gittikçe yaklaşıyoruz. Dolayısıyla gelecekte işleri halletmek için daha az aramaya ihtiyacınız olacak."

Dil engellerini ortadan kaldırmak

Dil, bilgiye erişimde önemli bir engel olabilir. MUM, bilgiyi diller arasında aktararak bu sınırları yıkma potansiyeline sahiptir. Aramanızı yazdığınız dilde yazılmayan kaynaklardan öğrenebilir ve bu bilgilerin size ulaşmasına yardımcı olabilir.

Japonca yazılmış Fuji; bugün, Japonca aramazsanız muhtemelen bulamayacaksınız. Ancak MUM, kaynaklardan edindiği bilgileri diller arasında aktarabilir ve tercih ettiğiniz dilde en alakalı sonuçları bulmak için bu bilgileri kullanabilir. Fuji'de, en iyi dağ manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz yerler, bölgedeki popüler hediyelik eşya dükkanları gibi sonuçlar görebilirsiniz ama bilgilerin daha kapsamlı versiyonu, elbette Japonca arama yaparken daha yaygın olarak bulunmaya devam edecektir.

Google MUM Nedir?

Google MUM: Arkasındaki Teknoloji Nedir?

MUM, Google’ın yakın zamandaki algoritma güncellemesi olan BERT'ye benzer teoriyle çalışıyor. MUM, bir Transformer mimarisi üzerine kurulu ancak bilginin yeni yollarla kilidini açmak için çoklu görev yeteneği ile 1.000 kat daha güçlü olduğu iddia ediliyor.

Google, bu teknolojinin kullanıcılara en eksiksiz sonuçları sunmak için farklı diller ve biçimlerdeki bilgileri anlayabildiğini söylüyor.

Google yetkilisinin sözleri şu şekilde:

"MUM sadece dili anlamakla kalmaz, aynı zamanda onu üretir. Aynı anda 75 farklı dilde ve birçok farklı görevde eğitilerek, önceki modellerden daha kapsamlı bir bilgi ve dünya bilgisi anlayışı geliştirmesine olanak tanır. MUM çok modludur, bu nedenle metin ve görüntülerdeki bilgileri anlar ve gelecekte video ve ses gibi daha fazla modaliteye genişleyebilir."

Google, MUM için dahili pilot testini başlattı ve bu gelişmiş yapay zekayı arama sonuçlarına verimli bir şekilde entegre edeceğini vaat ediyor. MUM, yayınlanmadan önce Google Arama'daki her güncellemeye uygulanan titiz testlerden geçecek. Şirket, makine öğreniminde yanlılığı gösteren kalıplara özellikle dikkat edeceğini söylüyor.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda Google ürünlerine gelecek MUM destekli özelliklere ve iyileştirmelere dikkat etmekte yarar var gibi duruyor.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?