Küçük İşletmeler Nasıl Backlink Elde Edebilir?


Optimist Hub Team 06/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Küçük bir işletmenin internet sitesi sahibi olarak, SEO uzmanı değilseniz internet ortamına çıktığınızda sitenizin fark edilmesi zor ve zaman alan bir durumdur.

Tabii ki, blog gönderileri oluşturmak gibi doğru içerikler site trafiğinizi organik bir şekilde arttırmada olumlu bir yoldur. Ancak diğer internet sitelerinde konuk içeriklerinizin olması, sıralama arttırma konusunda buzdağının sadece görünen kısmıdır. Aslında, işletmenize backlink edinme konusunda başvurabileceğiniz başka yollar olmakla birlikte, bu yolları uygulamak için karmaşık SEO taktikleri bilmenize gerek yoktur.

Gelin birlikte nasıl backlink edinebileceğinize dair yolları inceleyelim.

İnfografikler Oluşturun

İnfografik deyip geçmeyin, online mecralarda en çok paylaşılan içerikler arasında yer almakta olan infografikler; “enformasyonun, bilginin görsel grafikler şeklinde temsiline yönelik, hızlı ve anlaşılır sunumu” diye Wikipedia’da açıklanmaktadır. İnfografikler kolay şekilde tüketilir ve anlaması basittir. Ayrıca sosyal medyada da paylaşımı oldukça yüksektir. Buna ek olarak da sizinle aynı sektörde yer alan diğer şirketler, blog ve haber siteleri oluşturduğunuz infografikleri kendi içeriklerine eklemek, link vermek isteyeceklerdir. Bu da internet sitesi trafiğinize olumlu yönde yansıyacaktır. Herhangi bir konuda infografik çıkarabilirsiniz. Örneğin en çok tercih edilen pastaların istatiatikleri, en çok incelenen erkek giyim ürünleri vb. kendi işletmenizle alakalı bir konuyu seçip, hedef kitlenize göre ilgi çekici ve eğlenceli hale getirin. Tasarım beceriniz veya ekibinizde tasarımcı yok mu? Endişelenmeyin Venngage, Canva gibi ücretsiz online araçlarla göz alıcı infografikler yaratabilirsiniz.

Ücretsiz Çevrimiçi Araçlar Sunun

Backlink edinmenin diğer yollarından biri de internet siteniz aracılığıyla kullanıcılara, çevrimiçi ücretsiz araçlar sunmak. Bu hizmetiniz sayesinde kullanıcılar bu aracınızın linkini, alakalı yazılarında, internet sitesi içeriklerinde yer verebilir. Böylece internet sitenize buradan trafik kazanmış olursunuz. Örneğin; bir muhasebe şirketine sahipseniz kullanıcılar için basit bir gelir vergisi hesaplama aracı oluşturabilirsiniz veya bir spor salonu işletmesinin internet sitesine çevrimiçi basit bir kalori hesaplayıcı aracı koyabilirsiniz. Bu tip araçlar hedef kitleniz açısından oldukça faydalı olacak ve kullanıcılar bu araçları başka sitelerde paylaşmak isteyeceklerdir. Bu durumda sizin de backlink edinme olanağınız artacaktır.

Kullanıcı Verileri ile İçerik Oluşturun

Veri ve istatistikler, blog gönderilerinin güvenilirliğini etkilemekte, böylece çoğu içerik yazarı da yazılarını güçlendirmek için bu argümanları kullanabilmektedir. Peki ya içerik yazarları işletmenizin sağladığı verileri, içeriklerini yazarken argüman olarak kullanacak olsalar? Bu size tahmin edemeyeceğiniz kadar potansiyel backlink sağlayacaktır. Elinizde henüz kullanıcı verisi yok mu? Hiç vakit kaybetmeden oluşturmaya başlamalısınız. Varsa eğer e-posta listenizde yer alan kullanıcıları inceleyerek kendi anketinizi oluşturabilirsiniz. Sadece hedef kitleniz için değil aynı zamanda sektörünüz ile de alakalı olabilecek bir anket konusu seçin. Anket sonucunda bu verileri bir infografiğe dökebilir veya grafik ve tablolardan oluşan bir blog gönderisi oluşturabilirsiniz.

Özetleyecek olursak, SEO konusu küçük işletmelerin internet siteleri açısından can sıkıcı olabilmekte. Ancak yukarıda yer alan basit, aksiyon almaya odaklı ipuçları ile internet sitenize backlinler alabilir, arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Unutmayın, internet ortamında içeriklerinizi keşfeden kullanıcılar potansiyel müşterileriniz olma yolunda ilk adımlarını atmış olurlar.

 

Kaynak: https://www.entrepreneur.com/article/335415

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?