SEO’nun Geleceği ve Değer Yargıları


Optimist Hub Team 27/09/2019
09/10/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


İnternet dünyasının sürekli bir değişim halinde olduğu günümüzde SEO’nun geleceğini de düşünmeden edemeyiz. Peki nelere odaklanmalıyız? Bugünkü yazımızda arama motoru optimizasyonunun değer yargılarının neler olduğu ve stratejilerimizi nasıl etkileyeceği konusunda konuşacağız.

Brighton SEO etkinliği, arama motoru optimizasyonuna dair eğilimler ve güncel taktikler hakkında bilgi edinmek isteyenler için oldukça heyecan verici bir konferanstır. Ne kadar deneyimli olursanız olun, sizi yeni şeyler denemeye sevk edecek ilham verici içeriklerle karşılaşmak her zaman mümkün.

Wikomotive’in arama motorundan sorumlu başkanı Greg Gifford, arama motoru optimizasyonunun geleceği ve değer yargıları hakkında konuştu.

SEO’nun Değer Yargılarını Tanımlayalım

Google, “değerli varlık” kavramını, tekil, eşsiz, iyi tanımlanmış ve fark yaratan konseptler olarak tanımlıyor. Greg Gifford bu kavramı, bir adım daha ileri götürerek, SEO’ya dair en önemli konsept olarak gördüğünü ifade ediyor. Google arama motorunu “değer” kavramı üzerinden çalışmaya sevk ettiğinde 2012 yılındaydık. Gerçek hayattaki değerler ve sahip oldukları ilişkiler sıralamalara dökülür oldu. Bir sene sonra Google, sıralama algoritmasını daha da akıllı bir hale getirmek için semantics (anlam bilim) çalışmalarına odaklandı. Daha sonrasında 2015 yılında öğrendik ki, arama motorundaki sıralamalar değer ölçütleri üzerinden oluşturulmaya başlanmış. Dolayısıyla bu değer yargılarının neler olduğu ve SEO algımızı nasıl etkileyeceğine iyi odaklanmamız şart.

Her internet sitesinin sayısız değere sahip olduğunu unutmayalım. Sitemizdeki internal (iç) bağlantılar da bu değerlerin ilişkileri konumunda. Yani sahip olduğumuz tüm içerikler bu değerler ve onların ilişkilerinden oluşuyor.

Arama Motoronun Geleceği

Arama motorlarının gelceğini düşünürken Google algoritmalarının sürekli olarak zekileştiğini aklımızdan çıkarmayalım. Greg Gifford’ın SEO stratejinizi geleceğin şartlarına hazır hale getirmek için uymanızı önerdiği unsurlar şu şekilde:

Sıralama daha çok gerçek hayatla kurulan ilişkilerle sinyal alış-verişinde olacak. Bu da demek oluyor ki, SEO stratejimiz ve sürdürmek istediğimiz marka değerinin eski usul piyasa çalışmaları arasında bir denge kurmamız gerekiyor.

Mobil aramalar için Local (yerel) SEO kavramı hayati önem taşıyor. Akıllı telefonlarımız üzerinden sürekli içerik tüketimi yapıyor oluşumuz bizi mobil stratejilerimiz hakkında düşünmeye sevk ediyor. Greg Gifford’ın da bize hatırlattığı üzere, çevremizdeki işletmelerle kuracağımız linkler (bağlantılar) yaptığınız işle alakaları olmasa dahi büyük önem taşıyor.

Google My Business (Benim İşletmem), Google’ın nezdinde şirketinizin sahip olduğu değerli varlıkların bir arayüzü konumunda. Bu varlıklar daha sonra mobil SERP’e (Arama motoru sonuçları sayfası) yansımasıyla, aldığımız çevrim içi ve çevrim dışı aksiyonlar arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirmekte. İşletmenize dair değer yaratan varlıklarla ilgili gerçek hayattaki çevrim dışı aksiyonlarınız, sıralamanıza olumlu katkılarda da bulunacaktır.

Sorulara farklı ve özgün bir biçimde cevap veren içerikler yazmaya başlayın. Yazdığınız içeriği sesli bir şekilde okumanın yardımı dokunabilir. Günlük konuşmaları ilgilendiren güncel içerikler, dünyaya ilişkin sürekli olarak türetilen “değerli varlık”lar ve onların sıralamanızı etkileyecek ilişkileri konusunda ustalaşmanız için büyük yer tutar.

Bir başka önemli ipucu ise görece daha küçük bir kitlenin ilgilendiği ama o küçük kitleye varlığınızı gösterebileceğiniz içerikler üretmek. Bunu bir amaç haline getirmek zorunda değilsiniz ama dikkat çeken içerikler yaratmak adına önemli bir unsur olabilir. Baktığınız zaman, teknolojiye dair içerikler üreten sayısız değerli internet sitesi varken ve onların arasında varlık göstermek neredeyse imkansızken, edebiyat veya müzik gibi alanlarda rekabet o derece yüksek değildir.

SEO’da Sadece Bu Noktalara Odaklanmayı Bırakın

Greg Gifford’a göre, arama motoru optimizasyonu stratejimizin gelecekteki başarısını etkileyebilecek bu gibi şeyleri yapmayı bırakmanız yararınıza olacak:

  1. Anahtar kelime eşleştirmesine çok takılmayın. SEO, içerik yazımında giderek anahtar kelimelerin kullanılmasından ziyade yapılan aramaya en iyi cevabı veren bağlamı yakalamaya çalışıyor.
  2. Tek sayfa uygulamalarına gereğinden fazla odaklanmayın. Onun yerine değerli içeriklerinizin başka değerli varlıklarla iletişimini güçlendirmeye çalışın.
  3. Sayfalara özgü unsurları optimize etmeye çok vakit harcamayın. Optimizasyon sadece tek bir sayfada yürütülen bir olay değildir. İçeriklerinizin kuracağı iç ve dış ilişkilerin başarınızı nasıl etkileyebileceği konusuna kafa yorun.
  4. Link (bağlantı) kurma olayını SEO’nun tek önemli taktiği olarak görmeyin. Linkler kurabilmek elbette ki önemli bir olay, ama Google gerçek anlamda değer ifade eden işaretleri toplamak konusunda her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Anahtar Noktalar

Brighton SEO etkinliğinde, stratejik açıdan 2020’ye hazır olabilmek için yapılması gereken çıkarımların özeti niteliğindeki maddeler şu şekilde:

  • Local SEO’nuza gerekli özeni gösterdiğinizden emin olun.
  • Eğer işletmenizi geliştirmek istiyorsanız, çevrim içi ve çevrim dışı ilişkileriniz arasındaki dengeyi iyi sağlamaya dikkat edin.
  • Mobil aramalar her zamankinden daha da önemli olacak, bu yüzden mobil kullanıcılara uygun içerikler üretmeniz mühim.
  • İçerikleriniz günlük konuşmalara uygun düşmelidir. Yayınlamadan önce yazılarınızı okumanız yararınıza olacaktır.
  • Eğer büyük resmi, asıl amacı görmenize engel oluyorsa sayfalara özel tekil optimizasyonlar yapmanın ve anahtar kelime kullanımına odaklanmanın size bir yararı olmayacaktır.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.searchenginewatch.com/2019/09/23/trends-for-the-future-of-seo/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?