Silikon Vadisi’nde Neden Çoklu Bilgisayar Ekranları Kullanılıyor?


Optimist Hub Team 13/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Silikon Vadisi’nde herhangi bir hızlı gelişen girişime veya yüksek güçlü teknoloji şirketine adım attığınızda sıradan bir iş yerinde göremeyeceğiniz birçok şey görebilirsiniz. Atıştırmalık standları ve masa tenisi alanları ile özdeşleşen bu şirketlerin bir başka ortak özellikleri ise birden fazla bilgisayar ekranı kullanıyor olmaları.

Birden fazla ekran kullanmak yeni birşey değil. Yeni olan şey birden fazla ekran kullanmanın başka bir dahili donanım gerektirmemesi ve ev ve iş ortamlarında kullanımının yeteri kadar ucuz olması.

Herhangi bir güçlü teknoloji şirketine girdiğinizde her yerde bilgisayar ekranı göreceksiniz. Microsoft ofislerinde ortalama iki ila üç ekran ve genelde büyük projektörler bulunmakta. Küçük girişimlerde bile ilave ekranlarla beraber bir çok netbook bulunmakta.

Peki bunu önemli kılan şey nedir diye sorabilirsiniz. Birden fazla ekran kullanmak yapacak bir sürü işi olanların işine yarar. Bu herkesin için ideal olamayabilir ama aşağıdaki sebeplerden ötürü denemekte fayda var.

Neden Çoklu Bilgisayar Ekranları Kullanılmalı?

Kullanışlı veri ulaşımı

Aynı anda birden fazla ekran kullanmanın en iyi getirilerinden biri aynı anda görmeniz gereken her şeyi size göstermeleridir. Çeşitli sekmeler arasında gidip gelerek ve belirli bir detayın nerede olduğunu hatırlamaya çalışarak zaman kaybetmek zorunda kalmazsınız.

Aynı şey başka türlü data ulaşımları için de geçerli. Programlama alanında çalışan birisi bir ekranda kod referansları, bir ekranda o an çalıştığı proje ve başka bir ekranda gerekli olan diğer araçları açarak ihtiyacı olan her şeye kolay bir erişim sağlayabilir.

Veri ulaşımının önemli bir noktası da hata payını azaltması. Bir sekmeden diğerine geçerek data çevirisi yaparken sayıları karıştırmanız veya yazım yanlışı yapmanız daha olası. Fakat ihtiyacınız olan her şey ekranda aynı anda görülebilir olursa doğrulamanız daha kolay olur.

Silikon Vadisi'nde Kullanılan Çoklu Bilgisayar Ekranları Ne İşe Yarıyor?

Aktif gözlemleme

Bazılarımız hızlı cevap verme süresinin oldukça önemli olduğu işlerde çalışıyor. Bir müşteri servisi veya satış temsilcisi başka bir kontağa ulaşma şansını takip etmek isteyebilir, böyle durumlar için email sekmesinin ekranda açık olması büyük yarar sağlar. Bir bilgi teknolojisi çalışanı başka bir iş üzerine çalışırken aynı zamanda ara sıra oluşan hataları tespit edebilmek için sunucu sağlığı ekranının açık ve görünebilir olmasını isteyebilir.

İkinci veya üçüncü bir ekranın sağladığı şey farkındalıktır. Bir ekran ana göreve odaklanırken ikinci bir ekran bilgiye açılan bir pencere görevi görebilir. Herşeyin nasıl göründüğünü başka sekmelerde gidip gelerek incelemek yerine sadece kafanızı çevirerek kontrol edebilirsiniz.

İşleri önceliklendirme

Birden çok ekran kullanmanın bir başka yararı ise görevleri önceliklendirebilmek. Çoğumuz ana konumumuz olarak bir ekran veya büyük bir ekranda belirli bir pozisyon seçiyoruz. Aktif olan işiniz etrafı bu işi tamamlamanız için gereken ek sekmelerle donatılmış bir şekilde ortada duruyor. Bazı insanlar bunu dikkat dağıtıcı bulabilir veya her açık proje için aynı anda çalışması gerekiyormuş gibi hissedebilir.

John Peddie Research 2002, 2012 ve 2017’de çoklu bilgisayar ekranı kullanımının üretkenliğe etkisi üzerine araştırmalar yaptı. Bulgular çoklu bilgisayar ekranı kullananların üretkenliğinin, tek bir ekran kullananlardan ortalama %42 daha fazla olduğunu gösteriyor.

Alternatifler

Yukarıda bahsedilenlerden yararlanmanın tek yolu birden çok bilgisayar ekranı kullanmak değil. Piyasada ultra geniş ekranlara oldukça yoğun talep var. Tek bir ultra geniş ekran, standart boyuttaki tek bir ekrandan daha yararlı olabilir.

Ultra geniş ekranların bir dezavantajı ise birçok programın ve internet sitesinin bu büyük yatay mesafenin göz önünde bulundurularak tasarlanmamış olmasıdır. Bu, sizi ekran ve uygulama konumlandırması ve yeniden boyutlandırma ile uğraşmak zorunda bırakabilir. Buna alternatif olarak ise sanal masaüstü kullanabilirsiniz.

Dezavantajlar

Çoklu ekran kullanmak herkese göre değil. Birden fazla ekrana bakarken dikkatinizin dağılmaması için belirli bir seviyede disipline sahip olmanız gerek. Ayrıca, çoklu ekran kullanmak için geniş alanlara ihtiyacınız var.

Yine de, çoklu ekran kullanmaya bir şans vermelisiniz.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.entrepreneur.com/article/322640)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

1 yorum

  1. burak

    oldukça ilginç ve spesifik bir topic olmuş, keyifle okudum. ellerinizi sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?