Başa Dönün

Lokal SEO’da Otorite Oluşturmanın 3 Yolu


Meriç Leventler 29/08/2019


Lokal SEO veya diğer bir adıyla Yerel (SEO) Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları, işletmenizin dijitaldeki varlığı bakımından her geçen gün önem kazanan bir konu olmaktadır. Bu konu içerisinde markanın ve sitenin otoritesi, kullanıcının karar vermesinde son derece etkili bir faktördür. Otorite, müşteriye güven vermekte ve bu yolculukta marka veya işletmeye olan bağlılığını korumaktadır. Şimdi gelin yerel bir işletmenin, topluluğuna ve niş pazarına nasıl otoritesini inşa edebileceğini inceleyelim.

1. Kaliteli  İçerikler Oluşturun

SEO topluluklarının yıllarca en çok değindiği şeylerden biri "content is king/queen." Yani içerik kral/kraliçedir. Ancak bu sözden yola çıkıp niceliği ön planda tutarak içerikler üretmeniz sıralamanıza çoğu zaman etki etmeyecektir. Nitelik, niceliği her zaman alt etmiştir. Bu noktada nitelikli içerikler genellikle, kullanıcılarınızın sorularına yanıt veren, dertlerine çare bulan, onlara bir şeyler katan türde konular barındırır.

Alakalılık Anahtar Mesele

Yerel bir işletme için içerik oluşturuyorsanız, düşünmeniz ve işlemeniz gereken ilk konu, bulunduğunuz lokasyon bazlı işletmenizin benzersiz yönlerini açıklamak ve dikeyde yer alan uzmanlığınızdan bahsetmeniz olmalıdır. Ayrıca işletmeniz hakkında hizmetlerinizin de bulunan lokasyona uyarlı şekilde içeriklerde açıklanmalıdır. Örneğin; İzmir'de yer alan bir tesisat işletme sahibi iseniz, kot farkından dolayı yaşanan tesisat arızaları bulunduran içerikler oluşturmanız yanlış olacaktır, çünkü İzmir'de çoğu ev düz zemine inşa edilmektedir. Bunun yerine İzmir'e özgü yaşanan tesisat arızalarını barındıran içerikler oluşturmak sizin faydanıza olacaktır.

2. Yerel Bağlantılar Hakkında Farklı Düşünün

Bağlantılar kısmı, domain otoritesinin ötesinde bir konudur. Bağlantılar arama adına domain otoritesi yüksek ama sizinle alakalı olmayan yerlerden bağlantılar almak yerine, örneğin bir yerel mobilya firması iseniz, yerel bir derneğin veya sponsorluk çalışmalarının otoritenize daha fazla katkı sağlayacağını göz önünde bulundurun. Örneğin bulunduğunuz lokasyon bazlı bir spor klübüne sponsor olarak, bilinirliğinizi arttırmanız son derece muhtemeldir. Bu tür bağlantılar sayesinde de Lokal SEO konusunda performansınızı yükseltebilir, niş pazarınızla ilgili müşteri edinme oranınızı arttırabilirsiniz.

3. İşletmenize Yapılan Değerlendirmeleri Önemseyin

Son birkaç yıl içerisinde kaliteli müşteri değerlendirmeleri, yerel bir işletmenin arama sonuçları başarısı için daha da önemli bir hale geldi. Bir müşteri internette, herkesin görebildiği alanlarda işletme hakkında değerlendirmelerde bulunduğunda, Google müşterilerinizin ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ne düşündüğünü daha iyi anlayabilmektedir. Böylelikle, arama motorun sonuçlarında öncü performans göstermeniz, marka otoritenizi de üst sıralara taşıyacaktır. Bu sebepten ötürü asla, Google My Business platformunda veya diğer bu konuyla alakalı platformlarda yazılan negatif ve pozitif yorumları göz ardı etmemelisiniz. Hatta hizmetlerinizi veya ürünlerinizi kullanan müşterilerinizden işletmeniz hakkında yorum bırakmalarını da talep ederek, onların yorumlarından ortaya çıkardığınız içgörüleri, ileriye dönük stratejileriniz için de kullanabilirsiniz.

İleri Okuma Kaynağı:

https://www.searchenginejournal.com/authority-building-local-seo/302577/

 

30 Okunma   8 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Meriç Leventler

Meriç Leventler

Dijital pazarlama ve sosyal girişimcilik konularına meraklı, dijitaldeki gelişmeleri takip eder.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar