Başa Dönün

Anchor Text Nedir?


Meriç Leventler 28/08/2019


Bugün SEO performansında, sıralama ölçütleri açısından Anchor Text (Çapa Metin) kullanımı önemli bileşenler arasında yer almaktadır. Bu metinleri kullanarak sitenize gelen kullanıcıları daha kolay şekilde yönlendirebilir aynı zamanda sitede daha fazla kalmalarını sağlayarak SEO performansınızı arttırabilirsiniz.

Nedir?

Türkçe'ye Çapa metinleri olarak çevrilen bu metinler, bir içerikte sizi yer aldığınız sayfadan, yönlendirilen sayfaya götürmeyi sağlayan yazılardır. Örneğin bu yazıda belirlenen Anchor Text kısmı "burası" olup sizi başka bir alakalı sayfaya yönlendirmektedir. Yani görünür olan, tıklanabilen, genellikle mavi renk ve üzerine mouse ile gelindiğine altı çizili olan metinlerdir. Aşağıda ise kod bağlamında örneğini göreceksiniz.

Kod Örneği

<a href="https://www.ornek.com">Örnek Anchor Text</a>

Anchor Text'ler, hem arama motorlarına hem de kullanıcılara, bağlantının hedefinin içeriği hakkında bağlamsal bilgiler sağlar. Bu sebepten ötürü, SEO uyumlu bir anchor text genellikle yönlendiren site ile alakalı bir yazı içermeli, kısa ve öz olmalıdır. Google bu konuda yaptığı resmi açıklamasında da "Anchor Text kendi siteniz içerisinde açıklayıcı, kullanışlı ve alakalı olamalı" diye belirtmektedir. Aksi şekilde oluşturduğunuz çapa metninin, SEO performansınıza negatif yönde etki etmesi muhtemeldir.

Arama motorları, başka kullanıcıların sayfanızı nasıl gördüğünün bir yansıması olarak harici çapa metni (diğer sayfaların sitenize bağlantı kurmak için yönlendirdiği metin) kullanır. Ayrıca eğer SEO performansına güvenmediğiniz bir siteye link veriyorsanız, bu sitenin size negatif yönde etki edeceği ihtimaline karşı bağlantınıza nofollow etiketi kullanabilirsiniz.

Anchor Text Çeşitleri

  • Tam Eşleşme: Eğer bir çapa metni tam eşleme çeşidine giriyorsa, metinde yönlendirilen sayfayı yansıtan bir anahtar kelime içermesi gereklidir. Örneğin "link inşası" ile alakalı bir sayfaya yönlendirirken, çapa metninizin de "link inşası" yazması.
  • Kısmi Eşleşme: Bu türde ise Anchor Text yönlendirdiği sayfa ile alakalı anahtar kelimeler barındırır. Örneğin "iç linkleme" yönlendirme metninin, "link inşası" sayfasına yönlendirmesi gibi.
  • Markalı Metin: Bir markanın isminin çapa metninde geçmesidir. Örneğin bir yazıda "Optimist Hub" Anchor Text olup, yönlendirdiği sayfa markanın internet sayfası olabilmektedir.
  • Metinsiz Bağlantı: Sadece URL'nin çapa metninde yer almasıdır. Örneğin; https://www.optimisthub.com/
  • Görseller: Site içerisinde kullanılan görsellerde bir  Anchor Text çeşidi olabilmektedir. Görsele atadığınız bir bağlantı ile kullanıcıyı yönlendirmek istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Sonuç olarak; SEO çalışmalarınızda ve performansınızın iyileştirilmesinde Anchor Text konusu önem arz etmektedir. Ayrıcı bir çapa metni oluştururken mutlaka SEO uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Bunun için; kısa ve öz olmasına, yönlendireceğiniz sayfa ile alakalılığına, belirlediğiniz farklı anahtar kelimelerden birini içermesine ve "buraya tıkla" gibi klişe yönlendirmelerden kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

İlerim Okuma Kaynağı

https://moz.com/learn/seo/anchor-text

39 Okunma   7 Beğeni
Bu makale faydalı mıydı?
Meriç Leventler

Meriç Leventler

Dijital pazarlama ve sosyal girişimcilik konularına meraklı, dijitaldeki gelişmeleri takip eder.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar