Başa Dönün

Anahtar Kelime Kullanımı


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
19/09/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

“Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün ve sitenizin bu kelimeleri içerdiğinden emin olun.”
– Google web yöneticisi kuralları

 

 Kelimeler, web sayfanızın sıralamasını nasıl etkiler?

Bu basit kılavuzun iki bölümü vardır. Her iki bölüm de insanların web sitenizi nasıl bulacakları ve web sitenizin arama motorlarında nasıl yer alacağı konusunda çok büyük etkiye sahiptir.

 

“Sayfalarınızı bulmak için kullanıcıların yazacakları kelimeleri düşünün”

Kullanıcıların sayfalarınızı bulmak için yazacakları kelimeleri düşünün. Bunlar genellikle “anahtar kelimeler” olarak adlandırılan terimlerdir. Web sitenizin sunduğu bilgi veya hizmetleri bulmak için insanların kullandığı kelimelerin anlaşılması, sitenizi açıkça ve doğru bir şekilde tanımlamanıza yardımcı olacağı için onları düşünmek önemlidir.

 

Nasıl?

Basit bir örnekle başlayalım. Chicago’da bir otel iseniz, insanların hizmetlerinizi aramak için hangi kelimeleri kullanacağını bilmek çok kolaydır. Chicago’da bir otel arayan çoğu insan “Chicago” ve “otel” kelimelerini kullanacaktır. “Chicago otelleri” veya “Chicago’da otel” veya “Chicago’da ucuz otel” veya “Chicago havaalanı yakınlarındaki otel” gibi bir arama motoruna yazabilirler.

Bu örneklerin her biri “otel” ve “Chicago” kelimelerini içeriyor. Chicago’daki bir otelin yöneticisi “otel web sitesini bulmak için kullanıcıların yazacakları kelimeleri” düşünürken “Chicago” ve “otel” kelimeleri listelerinde mutlaka yer almalı.

 

“Sitenizin içinde aslında bu kelimeleri içerdiğinden emin olun”

Chicago’daki bir otelin web sitesinde “otel” ve “Chicago” kelimeleri bulunmalıdır. Bu saçma görünüyor olabilir; ancak çoğu zaman işletmelerin kendi web siteleri önemli sözcükleri içermemektedir.

Chicago’daki bir otelin ne kadar iyi ve modern olduğu konusunda kendinden emin olduğunu düşünün. Webmaster, bu otelin “kalitesini” göstermek için çok şık ve akıcı bir ultra modern ve minimalist bir ana sayfa oluşturur. Lobisinin ve akıllı görünümlü logosunun bir fotoğrafı var. Ana sayfalarının alt kısmında – “Şehirde kalacak kaliteli ve lüks yer” yazıyor.

Yukarıdaki örnekte, bir arama motorunun web sayfasının Chicago’daki bir otel olduğunu açıklaması için kullanacağı hiçbir metin yok! “Chicago oteller” şeklinde gerçekleştirilen bir arama bu web sitesini arama sonuçlarına dahil etmeyebilir.

Web sitesinin “otel” ve “Chicago” gibi arama terimleri için bulunmasını sağlamak için bu kelimelerin siteye eklenmesi gerekmektedir: Metin “Merkezde kalacak kaliteli ve lüks yer” yerine “Chicago şehir merkezindeki lüks hotel” olmalıdır. Ancak o zaman sitenin sıralaması “chicago” ve “hotel” anahtar kelimeleri için iyileşir.

 

İşletme adı ve adresi

Bunun en yaygın örneği, bir işletmenin kendi adını yalnızca logo gibi imajlarda kullanması durumunda geçerlidir. İşletmenin adı ve adresi genellikle metinde değil, yalnızca resimde bulunur.

Sitenin hiçbir yerinde metin olarak işletme adı ve adresi yazmayan site bulmak zor değildir. Bunun için sitenizi kontrol etmelisiniz.

 

Ana kavram

Bir arama motorunun, bir web sitesinin ne hakkında olduğunu belirlemekte kullandığı ana yol, içinde kullanılan kelimelerdir.

 

Web sitenizin bu kılavuzu izleyip izlemediğini nasıl belirleyebilirsiniz?

Bir arama motorunun sitenizi sıralamak için hangi kelimeleri gördüğüne dair bir fikir edinmek için, yalnızca web sitenizin kelimelerini değil aynı zamanda anahtar kelimelerin kaç kez kullanıldığını ve sayfa metninizin yüzdesini gösterecek olan seo aracımızı kullanın.

Sayfanızda “Chicago” ve “otel” i birçok kez kullanmadığınızı (Chicago otel örneğini kullanarak) fark ederseniz, o kelimeleri kullanmak için daha fazla fırsat yaratmaya çalışın. Örneğin “otelimiz süper” yerine “otelimiz Chicago’nun en iyisi” diyebilirsiniz. Bununla birlikte, web sitenizin dilini doğal tutmanız önemlidir. Bir webmaster’ın defalarca sözcükleri tekrar etmesine veya doğal olmayan paragraflar yaratmasına gerek yoktur.

 

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
889 Okunma   174 Beğeni

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir