Başa Dönün

WhatsApp, Snapchat’in Geçici Mesajlaşma Özelliğini Kopyalayabilir


Osman Yıldırım 19/11/2018
17/04/2019 Tarihinde Güncellendi


Whatsapp, Snapchat’in popülerliğini zaten bir kere zedelemişti. Snapchat hikayelerinin kopyası niteliğinde olan Whatsapp durum özelliği, şimdi Snapchat’in 188 milyon kullanıcısını aşarak 450 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştı. Bu sonuçlar, 24 saatte kaybolan durumların; artırılmış gerçeklik selfie maskeleri, animasyonlu GIF’ler ve kişiselleştirilmiş avatarlar gibi birçok özelliğe sahip olmamasına rağmen oluyor. İkinci çeyreğin sosyal ağların büyümek için dayanak olarak gördüğü bir evre olmasına rağmen 2018’in ikinci ve üçüncü çeyreğinde Snapchat, toplam günlük kullanıcılarını kaybetti.

Bu yüzden Whatsapp’ın henüz Snapchat’in bir başka büyük özelliği olan geçici mesajlaşmayı kopyalamamış olması şaşırtıcı. Sohbetler silinebildiği zaman insanlar daha çok kendileri gibi olabiliyorlar ve daha serbest mesajlaşıyorlar. Facebook’un kalıcı profillerine kasıtlı olarak sırtlarını dönmüş gençler için, geçicilik bir özgürlük hissi yaratıyor. Paylaştığınız şeyler kalıcı olmadığında eskiden paylaştığınız şeylerin yeniden ortaya çıkıp sizi utandırması sorunu da ortadan kalkar. Snapchat bu fikir üzerinden yola çıkarak genç jenerasyon tarafından sevilen bir platform haline gelmişti.

Whatsapp, Snapchat'in Geçici Mesajlaşma Özelliğini Kopyalayacak Mı?

Ancak şu an Whatsapp sadece kalıcı fotoğraf, video ve mesaj göndermenize izin veriyor. Gönderilen mesajı geri alma opsiyonu var fakat bu sadece mesaj gönderildikten sonraki bir saat içerisinde kullanılabiliyor. Bu Snapchat’ın sunduğu, görülen mesajların kasıtlı olarak kayıt edilmedikçe sohbet penceresi kapandığı zaman kendiliğinden silindiği otomatik olarak gelen geçicilikten çok uzak.

Instagram daha uygun bir uzlaşma ile geldi. Instagram üzerinden kalıcı veya geçici fotoğraf ve videolar gönderebilirsiniz. Mesajlar kendiliğinden kalıcı, fakat eski mesajlarınızı bile geri alma özelliği ile silebilirsiniz. Sonuç olarak, süresi dolup kaybolan fotoğraflar, her an silinebilen mesajlar ve aynı zamanda özel olarak gönderilip yanlış bir tuşun silemeyeceğinden emin olunan mesajlar ve fotoğraflar kullanıcılara rahatlık sağlıyor. Instagram direkt mesajlar için geçici mesajlaşma özelliğini getirdiğinde, Nisan 2017’den itibaren 375 milyon aylık kullanıcı artışı gördü.

Whatsapp bunu kolay bir şekilde halledebilirdi. İnsanlar medya gönderdiğinde bu video ve fotoğrafların 10 saniye, dakika, saat veya günden sonra kaybolacak şekilde zamanlama seçeneği koyabilir. Aynı özelliği gönderilen belirli mesajlara da ekleyebilme seçeneği sunabilir.

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel, uygulamalarının en hızlı iletişim yolu olduğunu savunuyor. Bu, görseller için doğru olabilir fakat mesajlar için zorunlu olarak doğru değil. BTIG’den Rich Greenfield’ın da dediği gibi, kaybolan mesajlar sohbetin bütünlüğünü bozabilir. Snapchat, hikaye özelliği fazlasıyla kopyalandığı için şimdi mesajları kalıcılaştırmayı kolaylaştırmak veya kaybolmadan önceki görünebilirlik sürelerini uzatmak gibi yeniliklere gitmeye yoğunlaşabilir. Gelmekte olan Snapchat’i gelişmekte olan piyasalarda daha iyi çalıştıracak Mushroom adlı projeleri ile beraber Snapchat, gitgide daha çok WhatsApp gibi olmaya çalışacak.

Tabii ki önce WhatsApp Snapchat’e dönüşmezse. Spiegel, insanların geçici mesajlaşmanın sağladığı esneklik ve rahatlığı sevdiğini kanıtladı. Eğer bir şey insanlara daha çok eğlence getiriyorsa onu ilk kimin bulduğunun ne önemi var, değil mi?

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://techcrunch.com/2018/11/17/whatsapp-disappearing-messages/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
330 Okunma   15 Beğeni
Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir