Googlebot’u Şaşırtmayın


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


"Arama botlarının site numaralarını veya siteyle olan yollarını izleyen bağımsız değişkenleri kullanmadan sitelerinizi taramasına izin verin. Kullandıkları teknik, sitenizin dizininin eksik bir şekilde eklenmesine neden olabilir; çünkü botlar, farklı görünen ancak aslında aynı olan URL'leri algılamayabilirler.”

- Google web yöneticisi kuralları

 

Googlebot'u Şaşırtmayın

Oturum kimliği ve diğer izleme yöntemlerinin kullanımı, sitenizin dizine eklenmemesine veya yanlış dizine eklenmesine neden olabilir. Googlebot gibi botlar, bir sayfanın bağımsız değişkenlerini veya oturum kimliklerini birkaç farklı sayfa olarak yanlış yorumlayabilir ve URL'leri ortadan kaldıramayabilir; bu, web sayfanızın sonuç olarak arama sonuçlarında kopya olarak görünmesine neden olabilir.
Çoğu web sitesi oturum kimliği kullanmaz. Oturum kimliğinin ne olduğunu bilmiyorsanız muhtemelen endişelenmeniz gerekmez.
Oturum kimlikleri veya bağımsız değişkenlerini kullanmıyorsanız, bu yönerge sizin için geçerli değildir.
Bu kılavuz, sitenizin arama motoru tarayıcı dostu olması gerektiğini vurgulayan birkaç yönergeden biridir.
Oturum kimliklerinin kullanılması, bir web sitesinin arama motorlarında dizine eklenme ve sıralanma biçiminde çeşitli sorunlara neden olabilir. Aşağıdakiler gibi birçok probleme yol açabilir:

 

Yinelenen İçerik

Oturum kimliklerinin bir sonucu, yinelenen içeriktir.
Köpekler hakkında bir web sayfanız varsa, URL’si şöyle olabilir:
http://www.mywebsite.com/dogs.php

Oturum kimlikleri kullanmanız, bir kullanıcı o sayfaya gittiğinde, kullanıcının URL'sine sahip bir sayfayı görmesini sağlar.
http://www.mywebsite.com/dogs.php?PHPSESSID=01elm211kprftyhcliulbgekf5cbys6

Bu kullanıcıyı etkilemez; ancak bir arama motoru tarayıcısına farklı bir sayfa gibi görünebilir (ve genellikle görünür).
Bir arama motoru tarayıcısı, "köpek" sayfanızın bin farklı versiyonunu dizine ekleyebilir. Tek fark URL'nin (2 satır yukarıda bold olarak örneklediğimiz URL'ye bkz.) sonunda bulunan oturum kimliğidir.
Bu durum, arama motorunun gerçekte sadece bir adet olan sayfasının birden fazla kopyasını dizine eklemesine neden olabilir.
Web sitenizde bir sayfanın birden fazla kopyasına sahipseniz, bu durum yönergelere uygun değildir ve arama motoru sonuçlarını değiştirme girişimi olarak görünebilir ve "spam" olarak değerlendirilebilir.

 

255 Bayttan Daha Uzun URL'ler

Oturum kimlikleri, 255 bayttan daha uzun bir URL'yi oluşturabilir. URL'niz 255 bayttan uzunsa, Köprü Metni Aktarım Protokolü önerilerini takip etmiyorsunuzdur.
Bu, Google tarama hatasıyla sonuçlanabilir.

 

Kilit Noktalar

- Oturum kimliği ve aşırı argüman kullanımı, botların kafalarını karıştırabilir ve sitenizin dizine kötü bir şekilde eklenmesine neden olabilir.
- Botlar, aynı içeriğe işaret eden farklı URL'leri ayırt edemeyebilir ve sitenizin yinelenen içeriğe sahipmiş gibi görünmesine neden olabilir.

Kaynak: varvy.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. Ahmet

    Seo açısından kesinlikle dikkate alınması gereken çok önemli bir konuya değinmişsiniz yine tebrikler, makaleyi okuduktan sonra ‘https://support.google.com/webmasters/answer/76401?hl=tr’ bu adresten devam ederseniz almanız gereken önlemleri birde google’dan okumuş olacaksınız.
    Teşekkürler..

  2. Cengiz Sinanoğlu

    Çok aşina olmadığım bir konuyu anlaşılır halde aktarmışsınız. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?