SEO Aracı Kullanmak İçin 5 Neden


Optimist Hub Team 26/08/2019
27/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


SEO aracı kullanmak ne işinize yarayacak, merak ediyorsanız, sizi yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz. Online çalışmalarınız açısından SEO, son derece hayati nitelik taşıyan, olmazsa olmaz bir konudur. İş hayatının yoğunluğundan dolayı işletmeler, bu alandaki çalışmaları göz ardı edebilir. Ancak başarılı olmak isteyen işletmelerin bu konuya önem vermemesi, çoğunlukla başarısızlığa yol açmaktadır. Bu noktada imdadınıza, çalışmalarınızı yürütebilmenizi sağlayacak SEO araçları yetişecektir.

SEO Araçları İşletmenize Nasıl Yardım Eder?

Eğer doğru araçları kullanarak çalışmalarınıza başlarsanız, size belirli konularda kolaylık sağlayacaklardır. Bu konular:

  • Zamandan tasarruf
  • Yeni strateji ve fırsatlar yaratmak
  • Verileri anlamlandırarak daha kolay içgörüler oluşturmak
  • Daha fazla kazanç sağlamak

Şimdi gelin bu konuyu detaylandırarak, neden bir SEO aracı kullanmanız gerektiğini 5 başlıkta inceleyelim.

1. Zamanından Tasarruf

Eğer tek çalışıyorsanız veya ufak bir ekibe sahipseniz zaman anlamında kısıtlamalar yaşamanız muhtemeldir. Bilim adamları birçok geliştirme ve yenilik keşfetmelerine rağmen, henüz bir kişinin aynı anda iki yerde olmasını sağlayacak bir buluş icat edemediler. Ancak iyi araçlar ile donatılmış bir sistem kurarsanız, SEO işlemlerinizi basitleştirebilir ve otomatik hale getirebilirsiniz. Böylelikle büyük görevleri küçük işlere bölmüş olursunuz.

Örneğin; BuzzSumo aracı ile içerik pazarlama çalışmalarınızı birçok bağımsız göreve (rekabet analizi, içerik yazımı, yeni içerik konusu yaratma) ayrıştırabilirsiniz. Böylelikle de manuel yaptığınız işleri otomatik hale de getirebilirsiniz.

2. Analiz ve Süreç Optimizasyonu İçin Daha Fazla Zaman

İşletmenize iyi bir sistem inşa edebilmek için, süreçlerinizi devamlı olarak optimize etmeniz ve işleri yapmanın daha etkili ve verimli yollarını bulmanız gerekir. Ancak bunlarla ilgilenmek tam zamanlı bir görev gerektirir. Ayrıca, gününüzü rutin işlerinizi halletmeye harcıyorsanız bu tür optimizasyonlara vakit ayıramazsınız. Ancak SEO araçları sayesinde, sayfada yaşanan hataları düzelterek ve aracın belirlediği eksik kısımları doldurarak optimizasyonlarınızı  kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

3. Yeni Fırsatlar ve Stratejiler Bulmanıza Yardımcı

Rekabet araştırması yapmak, işletmeniz için yeni stratejik fikirler keşfetmeniz açısından en etkili yöntemlerden biridir. Ayrıca bu araştırmaya ek olarak pazar verileri ile de donatıldığında, araştırmanızın verimi daha da artacaktır.

SEMrush, SimilarWeb, Ahrefs gibi SEO araçları sayesinde rakiplerinizin mutfağına göz atabilir, rakip sitelerin trafik kaynağını, dış linklemelerini veya hangi anahtar kelimeler ile sıralamalarını yükselttiklerini öğrenebilirsiniz. Bu verilerden yola çıkarak içgörüler oluşturmak, kuvvetli bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmada son derece önemlidir.

4. Kolay ve Hızlıca Rapor Sayfaları Oluşturma

Bir SEO, dijital pazarlama ajansı açısında raporlama, çalışmalarının gidişatını, ne kadar etkili ve verimli şekilde planlamalarının doğru ilerlediğini, müşterilerine açıklama noktasında kanıt niteliğindedir. Çoğu ajans çalışanı raporlama dönemini sancılı şekilde geçirmekte, gün boyu verileri kopyalayıp yapıştırarak tablolara işlemekte ve zaman kaybetmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz SEO araçlarının çoğu, örneğin SEMrush gibi, istediğiniz zaman aralığındaki verilerden oluşan raporları otomatik olarak hızlı bir şekilde oluşturmaktadır. Ayrıca raporları, araç içerisinden göndermek istediğiniz müşterilere mail yoluyla da yollamanıza olanak tanır.

5- Verileri Görselleştirerek Daha Fazla İç Görüye Ulaşın

Veri görselleştirme ile; karar verme ve içgörü edinme işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. SEO araçlarından olan SEMrush sayesinde en çok trafik çeken sayfaların hangisi olduğunu daha rahat anlayabilir, planlamanızı bu tip verilerden çıkan iç görüler dahilinde oluşturabilirsiniz. Bir diğer yandan başka bir SEO aracı olan Ahrefs ile de görselleştirme odaklı içgörüler oluşturabilirsiniz.

Toparlayacak olursak; işletmenizin başarısında SEO çalışmaları son derece hayati bir meseledir. SEO araçları sayesinde ise iş yoğunluğunuzun arasında, otomatikleşen bir sistem kurarak bu alandaki çalışmalarınızı çeşitli araçlar ile yapabilir, ileriye dönük ve daha emin adımlar atabilirsiniz.

İleri Okuma Kaynağı

https://www.searchenginejournal.com/why-use-seo-tools/291819/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?