Dijital Pazarlamacıların 2019-2020 Yönelimleri


Optimist Hub Team 30/08/2019

Okunma   Beğeni


Dijital pazarlama, kavram olarak çok geniş bir şemsiyeyi temsil etmektedir. Bu şemsiyenin altında SEO, dijital reklamlar, E-mail Marketing, App marketing, Content Marketing, Affiliate Marketing gibi türlü alt başlıklar yer almakta. Bu başlıklar altında, her sene yaşanan gelişmeler doğrultusunda bu işi yapan kişilerin önceliklendirdiği konular da değişiklik göstermektedir.

2019-2020 Yönelimleri

Mondo'nun yayımladığı Yaratıcı ve Dijital Trendler raporunda, 1.000 dijital pazarlamacı ile yapılan ankette 2019 ve 2020 yılları için, katılımcıların önceliklendirdiği başlıklara yer verdi. Raporda en çok dikkat çeken konulardan biri; dijital pazarlamacıların %67'si Video Marketing konusunu planlamalarında üst sıraya koyduklarını dile getiriyor. Bunu takip eden ikinci sırada SEO (Search Engine Marketing) yer almakta. Ancak SEO çalışmalarında, genelin hataya düştüğü iki farklı konu var. Bunlardan biri sesli arama optimizasyonu diğeri ise görsel optimizasyonu, bu konular önem listesinde geri sıralarda kalmakta.

Video Marketing

Video Marketing başlığında gelen yanıtlar dahilinde, yer alan türlerden en çok tercih edilenler;

  • %66 Instagram Hikayeleri (story),
  • %62 Instagram Videoları (newsfeed videos),
  • %52 Gifler,
  • %31 Sinemagraflar (Ön planda objenin sabit olup arka planın hareketli olması, yani hem fotoğraf hem videonun bir arada yer alması.),
  • %28 IGTV (Instagram TV) ve Sosyal Medya, Youtube Canlı Yayınları.

Gördüğünüz gibi şaşırtıcı olmayan bir şekilde Instagram hikayeleri ve video paylaşımları ağırlıklı tercih edilen türler. Genellikle B2B pazarlamacılar hesap içinde videolar paylaşırken, B2C pazarlamacılar Instagram hikaye özelliğini kullandığını anketlerde dile getirmekte.

Diğer Türler

Videonun ötesinde, dijital pazarlamacıların çalışmalarında diğer önem arz eden çalışmalar;

  • %31 Deneyimsel Pazarlama,
  • %24 Hareketli Görsel Tasarımları,
  • %21 Görsel Arama Optimizasyon Çalışmaları,
  • %10 Sesli Arama Optimizasyon Çalışmaları.

Mondo'nun anketi doğrultusunda, dijital pazarlamacıların yalnızca %17'si web sitelerini sesli arama için hali hazırda optimize etmiş olduğunu veya 12 ay içerisinde bu konuda değişiklik planları olduğunu dile getirmekte. %35'lik bir kısım ise, görsel optimizasyonu konusunda ya sitelerini bu doğrultuda optimize etmiş ya da önümüzdeki aylar için planlamalarına kaydettiğini dile getirmektedir.

Dijital reklamlar konusunda da, kullanıcı hedefleme (%86) önümüzdeki yıl stratejilerinde öncelikli olarak yer alırken, anahtar kelime planlaması (%83) ve Re-marketing (Yeniden Pazarlama) konuları da öncelikler listesinde üst sıralarda yer almakta.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uyum sağlanması açısından, verilen yanıtların yarısından çoğu, bu konuya uyum çalışmaları önceliklendirme sıralamasında üst sıralarda yer almakta. Ancak önümüzdeki yıl için göz ardı edilen Sesli Arama Optimizasyonu konusunda genel bir yönelim hatası söz konusu. Bu konuyu açıkladığımız ve yönelimlerini anlattığımız yazılarımızda, göz ardı edilmemesi gereken, bütçe dostu bir çalışma olduğunu dile getirmiştik. Eğer rakiplerinizin önüne geçerek, rekabette avantaj oluşturmak istiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden hemen bugün Sesli Arama Optimizasyonu konusuna adım atmalısınız.

İlerim Okuma Kaynakları:

https://searchengineland.com/video-marketing-tops-list-of-marketers-priorities-voice-search-ranks-low-321138

www.mondo.com/resources-2019-creative-marketing-trends-guide

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?