E-Ticaret Sisteminde Doğru Ödeme Sürecini Belirleme


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Alışveriş sepetinden vazgeçme, bir çevrimiçi işletmede oldukça yaygındır. Herhangi bir işletme sahibi için online satış sitelerindeki alışveriş sepetlerini terk edilmiş olarak görmek, oldukça sinir bozucu olabilir. Müşteri sipariş vermenin bitiş çizgisine ulaştığında, potansiyel satışın kaldırılmasına neden olan bir olay gerçekleşebilir.

Kafa karıştırıcı bir ödeme işlemi, alışveriş sepetinin terk edilmesine neden olabilir. Site sahibi, müşterisini mümkün olan en kısa sürede ödeme sürecinden geçirmelidir. Sitedeki yetersizlikten dolayı terk edişlerin önüne geçmek için, e-ticaret mağazaları; ödeme sürecindeki adımların sayısını azaltıp tek sayfalık ödeme gibi yeni yöntemler geliştirmişlerdir. Tek sayfalık bir ödeme yöntemi, çok sayfalı bir ödeme yöntemi ile teknik açıdan aynı miktarda bilgi gerektirmektedir.

Herhangi bir işletme sahibi için, bir e-ticaret mağazasında doğru ödeme sürecini seçmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda tek sayfalı satış ile çok sayfalı satış işlemlerini karşılaştırıp, bu iki sürecin de satın alma zamanına ve satışlara olan etkisine bakacağız.

Tek Sayfalı Ödeme İşlemi

Adından da anlaşılacağı üzere, tek bir sayfaya sığar. Tek sayfalık ödeme temelde çok sayfalı ödeme ile aynıdır ancak tek bir sayfada kısaltılmış bir sürümdür. "Tek sayfalık" terimi, çevrimiçi kitleye basit ama önemli bir mesaj iletmektedir yani basit ve kullanımı kolay bir sayfa yapısı olduğu bilgisini sunar. Neden tek sayfalık bir ödeme işlemi daha kullanıcı dostudur?

Bu konsepti anlamanın en iyi yolu, süpermarketlerdeki ödeme sürecini karşılaştırmaktır. Süpermarketlerdeki çoğu insan, hızlı ödeme sayaçlarına veya daha kısa hatlara gitme eğilimindedir.

Hızlı Ödeme:

Yüklenecek ek sayfa bulunmadığı için, tek sayfalık bir ödeme çok sayfalı ödeme işleminden daha hızlıdır.

Kolay Gezinme

Çevrimiçi müşterilerin tek sayfalık bir ödeme aracını daha kullanıcı dostu bulmasının bir başka nedeni de; her şey tek bir sayfada düzenlendiği için, daha basit bir gezinme işlemi yapabilmeleridir.

Düşey Tasarım:

Sayfa düzenine göre tek sayfalık bir ödeme, düşey bir tasarım izlemektedir. Teorik olarak; yan yana adımlar olmadığı için, ödeme işlemini terk etme şansını azaltmaktadır.

Çok Sayfalı Ödeme İşlemi

Tek sayfalık ödeme sürecinde olduğu gibi çok sayfalı ödeme sürecinin de kendi avantajları vardır. Çevrimiçi mağazaların çoğunun hala bu çok sayfalı geleneksel ödeme sürecine bağlı kalmasının bir nedeni var. Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcıların çoğu bu sürece alışkın olduklarından neden değişiklik yapsınlar ki?

Karmaşık Siparişler İçin Kullanışlı Olması

Birden fazla gönderim adresine sahip veya; özelleştirilebilir ve yapılandırılabilir seçim seçenekleri sunan karmaşık siparişleri verirken; çok sayfalı ödeme işlemi alışveriş yapan kullanıcılar için kullanışlıdır.

Üçüncü Taraf Ödeme Yöntemleriyle Başa Çıkmak

Bir çevrimiçi mağazaya üçüncü taraf ödeme yöntemleri sunmak için farklı ortaklarla birlikte çalışırken, çok sayfalı bir ödeme ile sipariş vermek çok daha kolaydır.

İlginç Gerçek

Belgelenmiş bir çevrimiçi alışveriş sepetinin ortalama vazgeçme oranının% 68.06 olduğunu biliyor muydunuz?

Sonuç olarak, % 0 terk etme oranını garanti eden doğru bir ödeme işlemi yoktur. Her işletme sahibi daha fazla satış ve trafik ile beraber; daha fazla müşterinin alışveriş sepetine ürün eklemesini amaçlar. Bir çevrimiçi işletme, işletme türüne ve hedef kitlesine bağlı olarak, kendileri için en uygun ödeme sürecini seçmelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?