Başa Dönün

E-Ticaret Sisteminde Doğru Ödeme Sürecini Belirleme


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
01/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 4 dakikada okunabilir."

Alışveriş sepetinden vazgeçme, bir çevrimiçi işletmede oldukça yaygındır. Herhangi bir işletme sahibi için online satış sitelerinde alışveriş sepetlerini terkedilmiş olarak görmek oldukça sinir bozucu olabilir. Müşteri, sipariş vermenin bitiş çizgisine ulaştığında, potansiyel satışın kaldırılmasına neden olan bir olay gerçekleşir.

Kafa karıştırıcı bir ödeme işlemi, alışveriş sepetinin terk edilmesine neden olabilir. Site sahibi, müşterisini mümkün olan en kısa sürede ödeme sürecinden geçirmelidir. Sitedeki yetersizlikten dolayı terkedişlerin önüne geçmek için, e-Ticaret mağazaları, ödeme sürecindeki adımların sayısını azaltıp tek sayfalık bir ödeme gibi yeni yöntemler geliştirmişlerdir. Tek sayfalık bir ödeme yöntemi, çok sayfalı bir ödeme yöntemi ile teknik açıdan aynı miktarda bilgi gerektirmektedir,

Herhangi bir işletme sahibi için, bir E-ticaret mağazasında doğru ödeme sürecini seçmek oldukça önemlidir. Bu yazımızda tek sayfalık bir satış işlemi ile çok sayfalı satış işlemini karşılaştırıp, bu iki sürecin de satın alma zamanına ve satışlara olan etkisine bakacağız.

 

Tek Sayfalı Ödeme İşlemi

Adından da anlaşılacağı üzere, tek bir sayfaya sığar. Tek sayfalık ödeme temelde çok sayfalı ödeme ile aynıdır ancak tek bir sayfada kısaltılmış bir sürümdür. “Tek sayfalık” terimi, çevrimiçi kitleye basit ama önemli bir mesaj iletmektedir yani basit ve kullanımı kolay bir sayfa yapısı olduğu bilgisini sunar. Neden tek sayfalık bir ödeme işlemi daha kullanıcı dostudur? Bu konsepti anlamanın en iyi yolu, süpermarketlerdeki ödeme sürecini karşılaştırmaktır. Süpermarketlerdeki çoğu insan, hızlı ödeme sayaçlarına veya daha kısa hatlara gitme eğilimindedir.

Hızlı ödeme:

Şüphesiz, yüklenecek ek sayfa bulunmadığı için, tek sayfalık bir ödeme çok sayfalı ödeme işleminden daha hızlıdır.

Kolay gezinme

Çevrimiçi müşterilerin tek sayfalık bir ödeme aracını daha kullanıcı dostu bulmasının bir başka nedeni ise her şey tek bir sayfada düzenlendiğinden, daha basit bir gezinme işlemi olmasıdır.

Düşey Tasarım:

Düzene göre, tek sayfalık bir ödeme, düşey bir tasarım izlemektedir; teorik olarak, yan yana adımlar olmadığı için, ödeme işlemini terk etme şansını azaltmaktadır.

 

Çok Sayfalı Ödeme İşlemi

Tek sayfalık ödeme sürecinde olduğu gibi çok sayfalı ödeme sürecinin de kendi avantajları vardır. Çevrimiçi mağazaların çoğunun hala bu çok sayfalı geleneksel ödeme sürecine bağlı kalmasının bir nedeni var. Çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcıların çoğu bu sürece alışkın olduklarından neden değişiklik yapsınlar ki?

Karmaşık siparişler için kullanışlıdır

Birden fazla gönderim adresine sahip veya seçim için özelleştirilebilir seçenekler sunan yapılandırılabilir öğeleri sipariş vermek gibi karmaşık bir sipariş verirken, çok sayfalı ödeme işlemi alışveriş yapan kullanıcılar için yararlıdır.

Üçüncü taraf ödeme yöntemleriyle başa çıkmak kolaydır

Bir çevrimiçi mağazaya üçüncü taraf ödeme yöntemleri sunmak için farklı ortaklarla birlikte çalışırken, çok sayfalı bir ödeme sayesinde sipariş vermek çok daha kolaydır.

İlginç gerçek

Belgelenmiş çevrimiçi alışveriş sepetinin ortalama vazgeçme oranının% 68.06 olduğunu biliyor muydunuz?

Günün sonunda,% 0 terk etme oranını garanti eden doğru bir ödeme işlemi yoktur. Her işletme sahibi daha fazla satış, daha fazla trafik ve daha fazla müşterinin alışveriş sepetine ürün eklemesini amaçlamaktadır. Bir çevrimiçi işletme, işletme türüne ve hedef kitlesine bağlı olarak, tek veya çok sayfalı bir ödeme türü konusunda kendileri için uygun olan ödeme sürecini seçmelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
783 Okunma   193 Beğeni

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir