Facebook’tan TikTok’a Yeni Rakip!


Optimist Hub Team 30/10/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Facebook, TikTok'a Rakip Olacak Bir Müzik Aplikasyonu Üzerinde Çalışıyor

Facebook'un kaybettiği gençleri geri kazanmasının çözümü müzik olabilir!

TechCrunch'ın raporuna göre, sosyal medya devlerinden Facebook, TikTok'a rakip olacak bağımsız bir müzik aplikasyonu tasarlıyor. Bir kaynağa göre, şu an TikTok'un yaptığından çok farklı olmayarak gençlere yönelik ve tam ekran olacak şekilde ayarlanan uygulama, Lasso olarak adlandırıldı.

Facebook'un farklı uygulamalardan ilham almaya karşı olmadığını biliyoruz. Daha önce bünyesine farklı uygulamalardan özellikler ekleyen Facebook, görünüşe göre şimdi de gençler arasında oldukça bilinen, kullanıcıların popüler şarkılara dudakları senkronize olacak şekilde kısa müzik videoları çekmelerini sağlayan TikTok'tan ilham alıyor.

Facebook VS TikTok

Çinli teknoloji firması ByteDance tarafından geçtiğimiz yıl 1 milyar dolara satın alınan TikTok, Haziran ayında 500 milyon kullanıcıya ulaşarak yılın ilk yarısında App Store'dan en çok indirilen uygulama olmuştu. Daha önce 2016 yılında Musical.ly uygulamasının gençler arasındaki popülaritesini araştırmak için bir takım kuran fakat uygulamanın düşünüldüğü kadar popüler olmadığı kanısına varan Facebook, bu araştırmayı sonlandırmıştı. Şimdi ise Musical.ly ile TikTok’un birleşmesiyle gerçekleşen bu başarı, görünüşe göre Facebook’u genç kitleleri geri kazanmak için başvurduğu müzik hamlelerine geri döndürmüş durumda.

Facebook'un, müziği gençleri uygulamaya çekmede bir strateji olarak kullanmasına, bu yılın başlarında Facebook Live ile entegre olan ve belirlenmiş müzik listesinden şarkı seçip açıklama ekleyerek müzik videoları çekebileceğiniz Lip Sync Live özelliğini belirli piyasalarda test etmeye başlamasını örnek verebiliriz. Bu özellik, o zamandan bu yana daha çok insana ulaştı ve şarkı sözü bütünleşmesiyle güncellendi. Facebook, ayrıca, MySpace çağına geri dönüş yaparak, Facebook profilinize şarkı ekleme özelliğini de getirdi.

Piper Jaffray anketine göre şimdilerde Amerikan gençlerinin sadece yüzde beşi Facebook’u favori sosyal platformları olarak adlandırıyor. Aylık Facebook kullanıcı oranları 2016 İlkbaharından beri yüzde altmıştan yüzde otuz altıya düşmüş durumda. Facebook’un gençlerin ilgisini çekmede yeteri kadar başarılı olmayan uygulamasına Lip Sync Live özelliği getirmesindense bağımsız bir müzik uygulaması piyasaya sürmesi daha faydalı bir yaklaşım olabilir. Ayrıca, TikTok'un popülaritesini göz önünde bulundurursak, Facebook'un müzik üzerine yatırım yapması akıllıca bir hamle olarak nitelendirilebilir.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://techcrunch.com/2018/10/24/facebook-musically-competitor/)
(https://www.theverge.com/2018/10/25/18022160/facebook-tiktok-competitor-lasso-musically-app-lip-sync-live)
(https://mashable.com/article/facebook-tiktok-musically-rival/?utm_cid=hp-h-4#aYM02facisq8)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. burak

    son yıllarda özellikle gençler arasında popüleritesini kaybeden facebookun müzikle nasıl terkar hayat bulduğunu ve/veya bulmaya çalıştığını anlatan eğlenceli bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.

  2. Değerli yorumlarınızı bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz Burak Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?