E-Ticaret Siteleri Tatil Sezonuna Nasıl Hazırlanmalı?


Optimist Hub Team 26/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Tatil sezonu gerçekten de yılın en kârlı zamanlarından biridir. Çevrimiçi işletmeler, web sitelerinin tatil sezonuna hazır olduğundan emin olmak için bir strateji belirlemelilerdir. Bazı perakendeciler, alınan siparişin hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine odaklanırken; bazıları ise yalnızca web sitesini yoğun çevrimiçi trafiğe hazır eder. Bu durum bir kesim için şaşırtıcı olsa da pek çok e-Ticaret girişimcisi sitelerinin ilk birkaç yılında günlük rutin yoğunluk nedeniyle tatil sezonu için plan yapmaya zaman ayırmaz.

Tatil trafiğinden yararlanmanın anahtarı, tek bir şeye odaklanmak yerine tüm alanlara dikkat etmektir. Bir tatil stratejisi, doğru şekilde uygulanırsa, başarılı bir sezon yaratır.

 

Bir promosyon takvimi oluşturun

Bir promosyon takvimi oluşturmak, tatil sezonu için planlamanın ilk adımı olmalıdır. Bir tanıtım takvimi, harita oluşturmanıza yardımcı olacaktır:

• Hangi tatillere katılacaksınız?
• Tatil sezonunda hangi fırsatları sunuyor olacaksınız?
• Pazarlama kampanyanızı ne zaman başlatmanız gerekir?
• Promosyonların ne zaman başlatılacağı ve durdurulacağını planlamak için tarihleri takip etmek

Promosyon takviminizi basit tutmak ve çevrimiçi olarak ayarlamanız her zaman iyi bir fikirdir. Bu sayede ekibinizin tamamına kolaylıkla erişebilirsiniz. Google Dokümanlar, Google Takvim veya herhangi bir yerden erişilebilen Dropbox gibi hizmetleri kullanabilirsiniz.

Bir tatil pazarlama planı hazırlayın

Bir tatil pazarlama planı hazırlayın

Karlı bir tatil sezonu yapmak için iyi bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Tatil sezonunda sunduğunuz tüm promosyonları ve indirimleri sergilemek için çevrimiçi mağazanızın farklı reklam kanallarında uygun konumu aldığından emin olun.

• Müşterilerinize e-posta / haber bültenleri gönderin . E-posta pazarlaması, çevrimiçi mağazanızda sunduğunuz promosyonların reklamını yapmanın harika bir yoludur. Tatil sezonundan önce düzenli e-postalar göndermek, müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi döngüde tutar ve işinize / markanıza olan ilgiyi artırır. E-posta pazarlaması, broşür / el ilanları veya diğer basılı malzemelerle para harcamak yerine, müşterilerinize ulaşmanın düşük maliyetli bir yolunu da yaratır.

• Blog yazıları yazın . Blog, büyüyen işinize kesinlikle yardımcı olabilir ve tatil sezonunda promosyonlar / indirimler ile ilgili blog yazıları yazmanız, mağazanıza yeni müşterileri kolayca çekebilir. Blog, web sitenizde müşterilerinizle markalar arasında güçlü ilişkiler kurmanın harika bir yoludur.

• Sosyal medya, tanıtım için harika bir platformdur . Sosyal medya sitelerindeki ürünlerinizin (Twitter, Facebook ve Google+) desteklenmesi, daha geniş bir kitleye ulaşmak için sesinizin yüksek çıkmasını sağlarken; işiniz için sosyal medyayı kullanmanız marka bilincini az veya sıfır maliyetle kolayca artırabilir.

• Grafikler ve açılış sayfalarına dikkat edin . Web sitenizde özel grafik ve tasarımlar kullanmanız her türlü promosyon sürecinde tüm kampanyalarınızı birbirine bağlar. Açılış sayfalarına ve grafiklere dikkat etmek önemlidir: Herhangi bir ziyaretçi ana sayfaya geldiğinde açılan bir tanıtım ekranı, müşterinizin tatil sezonu boyunca ona özel sunduğunuz şeyleri bilmesini sağlar.

 

Web sitenizin optimizasyonu, testi ve güvenliği

Promosyon takviminizi yıl boyunca takip ediyorsunuz ve harika bir pazarlama planınız var, başka? Tatil sezonunda olabilecek en kötü şey, online ziyaretçi trafiğiniz olduğu halde web sitenizden gelir kaybı yaşamanızdır. Tatil sezonu yüzünden web sitenizdeki trafik arttıkça, web sitenizin çökmesi veya aşırı yüklenmesi riski taşırsınız. Aşırı yükleme riskini en aza indirerek sorunların üstesinden gelmek için hangi adımların atılması gerektiği konusunda hosting sağlayıcınızla (veya sunucu yönetimi) görüşmek ve böyle durumlara hazırlıklı olmak önemlidir. Performans sorunları ve güvenlik tehditleri için web sitenizi önceden test etmek her zaman iyi bir uygulamadır. Sezonun yoğun olduğu dönemlerde, daha fazla sipariş aldıkça, güvenlikle ilgili sorunlar ve sahte işlemler artabilir.

 

Tatil sezonu için hızlı ipuçları

• Pazarlama kampanyanızı basit tutun.
• Promosyonlarınızı ve indirim kodlarınızı test ettiğinizden emin olun (kampanyalar yanlış gittiğinde birçok sorun oluşur).
• Web siteniz , promosyonlarınız ve indirim kodlarınız için bir test geliştirin.
• İndirim kuponu kod kütüphanesini korumak her zaman iyi bir uygulamadır.
• Mağaza siteniz için SSL sertifikasının yüklü olduğundan emin olun
• En önemlisi - Sitenizi tekrar tekrar test edin!

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?