Video ile SEO Stratejinizi Güçlendirmenin 5 Yolu


Optimist Hub Team 05/07/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Video, dijital pazarlama alanındaki varlığınızı bir üst aşamaya çıkarabilir. Bunun ötesinde görselliği destekleyen, bunu geliştiren birden çok yol karşımıza çıkmaktadır.

Wearesocial 2019 verilerine baktığımızda; kullanıcıların genelinin %96’sı internette video içerik tüketmekte ve mobilden de %93’lük oranda video içerikler tüketilmekte. Veriler video içerik anlamında bu kadar yüksek olunca video içerik üretmek ve bunu SEO stratejimize dahil etmek kaçınılmaz bir hale geliyor.

Video içerikler müşteri ile aranızda bir duygusal bağ oluşturmakta, izleyicinin aklında yer etmekte ve marka bilinirliği noktasında ise kalıcı etkiler bırakmaktadır.

Gelin birlikte video ile SEO stratejimizi güçlendirmenin 5 yolunu inceleyelim.

 

Arama Motoru Sonuçlarında Varlığınızı Oluşturun

Google, her geçen gün popülerliğini arttırmakta. Bunun nedeni ise, kullanıcılarının ne istediğini biliyor ve bunu sağlamak için de her geçen gün kendini geliştiriyor olması. Bu sebeple arama motorunun videonuzu, hedef kitlenize ulaşmak ve onların ilgisini çekmek için en etkili içerik türleri arasında olması kaçınılmaz bir durum olmaktadır. Google aramalarında video sonuçlarını ilk sıralarda görmek de bu dediklerimizi kanıtlar nitelikte. Örneğin; yemek tarifi diye arattığımızda önümüze çıkan yazılı tariflerden çok video ile açıklanan tariflere bakma oranı daha yüksektir. Buna ek olarak Wyzowl video şirketinin yaptığı araştırmaya göre kullanıcıların %68’i bir ürün veya hizmet hakkında bilgi almak için kısa videolar izlemeyi diğer içeriklere göre tercih etmekte. Bundan çıkaracağımız sonuç, video içerik üretmek, doğru yapılan planlama ile arama motoru sonuçlarındaki varlığınızı önemli ölçüde arttırabilmektedir.

 

Youtube’un Gücünden Yararlanın

Arama motorunda çıkan video sonuçlarının çoğu Youtube’da paylaşılan videolardan oluşmaktadır. Ayrıca Youtube, Dünyadaki ikinci büyük arama motoru olarak kullanılmaktadır. Eğer video içeriklerinizin potansiyel müşterilere ulaşmasını ve etkileşim almasını istiyorsanız, videolarınızı Youtube’a göre optimize etmelisiniz.

Detaylı Youtube Optimizasyonu için bu yazımızı inceleyiniz

 

Sosyal Medya Olanaklarını Kullanın

Deneyimli pazarlamacılara göre SEO, Google’ın ötesine geçmekte ve sosyal medya bu konuya iyi bir örnek olmaktadır. Facebook ve twitterda kullanıcılar giderek daha alakalı içerikler arayarak, her gönderinin arama optimizasyonunu daha alakalı hale getiriyor. Dolayısıyla SEO konusunda, Google ve sosyal medya kanalları arasında dolaylı da olsa bir ilişki bulunmakta. Ayrıca ortalama olarak, sosyal medya platformlarında yer alan videolar diğer tüm içerik türlerinden daha fazla iz bırakıcı olabilmekte. İyi sonuçlar elde etmek için;

  • Kullanıcının dikkatini hızlıca çekecek türden içerikler üretmelisiniz.
  • Video önizleme görseli dikkat çekmek konusunda etkili yollardan birisidir. Dolayısıyla bu görselin tasarımı da dikkat çekici olmalı ki kullanıcıyı tıklamaya teşvik etsin.
  • Video başlığı da dikkat çekici ve kısa olmalıdır ve videonun içeriği ile alakalı bir hashtag kullanmak izlenmenizi arttırmada etkili faktörler arasındadır.
  • Kullanıcıların videonuzu sessiz izleyebileceğini de unutmayıp videonuzu altyazı ile destekleyebilirsiniz. Böylece videonuzun vermek istediği mesajı sessiz şekilde de verebilirsiniz.

 

Diğer İçerik Türleri ile Bütünleştirin

Blog gönderileri, içerik pazarlamasının sabit içerikleri arasında yer almaktadır. Bunlar, video ile bütünleşerek etkilerini daha da arttırabilirler. Örneğin, Moz SEO şirketi; beyaz tahta üzerinde yazarak anlattığı SEO konularını, blog yazıları gibi paylaşmak yerine bir video içeriği olarak paylaşmakta. Böylece kullanıcılar sitede kalıp daha fazla etkileşim sağlamakta bu da arama sonuçlarında sizi ön plana taşımakta büyük bir etken olmaktadır.

 

Marka Farkındalığı Yaratın

Bir marka ile alakalı izlediğiniz bir video içerik sizi anında satışa yönlendirmeyebilir ancak aklınızda marka hakkında bir algı oluşturma potansiyeli yüksektir. Doğru bir video ile markanız, kullanıcıların zihinlerinde yer eder ve ileriye dönük aramalarda, dönüşüm oranlarında etkisi yüksek olur.

Toparlayacak olursak, video içerik masraflı ve diğer içerik üretimlerine göre daha zaman alan bir yol olsa da, doğru planlama ile oluşturularak hazırlanmış hedef kitleye göre uyumlu bir video, markanıza SEO aşamasında, marka bilinirliğinde ve dönüşüm oranlarındaki artışta büyük destekleri olacaktır. İnternet siteniz için yaptığınız SEO çalışmalarındaki konsepti videolarınızda da uygulayarak markanızı bir adım öne taşımanız için bugün video içeriği planlamasını SEO stratejinize ekleyerek ilk adımı atın.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?