E-Ticaret Sitenizdeki Müşterilerinizi Nasıl Ödüllendirirsiniz?


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Marka Bağlılığı ve Satış Artırma Taktiği Olarak Ödüllendirme Yöntemi

İş gelirinizi artırmak için uğraşırken; müşterilerinize kendilerini değerli hissettirmek ve zaman zaman onları ödüllendirmek oldukça önemlidir. Müşterilerinizi sadık oldukları için ödüllendirmek, bir sonraki alışverişleri için mağazanıza dönmelerini sağlar.

Ödüllendirme, sadık müşterilerinizle markanız arasında bağlantı kurmanın harika bir yoludur. İşinizin başarısında önemli bir rol oynayan müşterilerinize önem verdiğinizi ve onları mutlu etmek için elinizden geleni yapmaya hazır olduğunuzu gösterir. Müşterilerinizi aşağıdaki gibi birçok farklı şekilde ödüllendirebilirsiniz:

Ücretsiz Gönderim Teklif Edin

Kargo süreci, müşterilerinizin satın alma kararını vermesini etkileyen kritik faktörlerden biridir. Ulusal Perakende Federasyonu’ndan yapılan bir ankete göre; internetten alışveriş yapanların %60’ı online alışveriş yaparken onlara ücretsiz nakliye sağlanmasının “çok önemli” olduğunu söylüyor.
Perakendeci olarak, eğer küçük bir işletmeyseniz, minimum sipariş eşiği oluşturarak size geri dönüş yapan müşterilerinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu sayede para kaybetmemiş olursunuz. Ücretsiz kargo hizmeti sunmanın zor olduğu durumlarda, geri gelen müşterilerinizi memnun etmenin bir diğer yolu da sabit oranlı kargo ücreti sunmaktır.

Ödüllendirme Programını Çalıştırma

Müşterinizi bir ödül puanı veya sadakat programı ile ödüllendirmek; online mağazanızdan tekrar sipariş vermeleri için harika bir yoldur. Ödül puanı yalnızca satılan ürünler için değil; kayıt oluşturulması veya sipariş miktarı gibi durumlarda da uygulanmaktadır. Bu kesinlikle müşterilerinizi mutlu edecek ve mağazanıza geri dönen ziyaretçileri artıracaktır.

Müşterilerinizden Soru ya da Geri Bildirim Almak ve Onların Görüşlerinin Önemli Olduğunu Gösterme

Müşterilerinize yeni gelen ürünleriniz hakkında bilgi vermek; onların görüşleri veya hizmetlerinizle ilgili geri bildirim soruları sormak; sadık müşterilerinize onları önemsediğinizi göstermenin harika bir yoludur. Soru sormak ilk aşama olmakla birlikte; tüm süreci tamamlayan ikinci aşama müşterilerinizden aldığınız geri bildirimlerin ürün ve hizmetlerinize uygulanmasıdır. Bu, onların görüşlerini dikkate alındığınızı gösterir. Müşterinizden geri bildirim talep etmeniz; ürününüzü ve hizmetlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek çok değerli bilgilere sahip olmanıza sebep olur. Müşterinizden bir geri bildirim istemek, güçlü ilişkiler kurmanıza ve müşteri memnuniyetini arttırmanıza yardımcı olur. Müşterilerinize bir blog bölümü açma veya tartışma panosu (veya forumlar) başlatma gibi farklı yollar ile de müşterilerinizden geri bildirim alabilirsiniz.

Mağaza Sitenizdeki veya Sosyal Medya Sayfalarındaki Müşterilerinizi Özelleştirme

Düzenli ziyaretçiler, e-Ticaret sitenizdeki veya sosyal medya sayfalarınızdaki özel müşteri olma fikrini sevecektir. “Haftanın Müşterisi” gibi programlar yürütmek veya tekrar sipariş vermek için online mağazanıza geri gelen herhangi bir müşteriye teşekkür etmek buna bir örnektir. Bu, bir marka olarak işinize değer katar çünkü bu müşterinizin varlığını kabul ettiğinizi ve çevrimiçi işletmelerinize yaptıkları katkılardan ötürü ödüllendirdiğinizi göstermektedir.

Müşterilerinizi Ödüllendirmenin Başka Yolları

• Birden fazla ürün satın alımında bir şeyler hediye etmek
• Mağazalarınızdaki müşterilerinizin özelliklerini öğrenmek
• Müşterilerinize mümkün olan en kısa sürede yanıt vermek
• Müşterilerinize kişisel ilgi göstermek

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?