Google Benim İşletmem’i Doğru Kullanıyor Musunuz?


Optimist Hub Team 03/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google Benim İşletmem, işletmenizin görünümünü ve tanıtımını yürütebileceğiniz, günümüzde en çok kullanılan Google araçlarından biridir. Ne var ki, çoğu işletme bu platformu tam olarak kullanamamakta, dolayısıyla aldıkları verim azalmakta.

Google Benim İşletmem'in Doğru Kullanımı

En Sık Yapılan 8 Google Benim İşletmem Hatası

1-) Sahipsiz işletmeler

İşletmenin sahibini belirtilmemesi, pek çok sorunu da beraberinde getirir. Yapılan değerlendirmelere cevap veremezsiniz. Adrese, telefon numarasına düzenleme önerebilirsiniz, fotoğraf da yükleyebilirsiniz ama bunları “işletme sahibi” sıfatıyla yapmamış olursunuz. Google Posts’u kullanamaz ya da oluşturamazsınız, ayrıca işletme bilgileri onaylanmamışsa Google Benim İşletmem (Google My Business) ekibi size yardım edemez.

İşletmeniz sahipsiz kaldıkça başka bir işletmenin gelip bilgilerinizi sahiplenmesi ya da bilgilerinizi düzenleyerek kendi telefon numaralarını ve web sitelerini koyma riski vardır. Google böyle bir bilgi değişimi durumunda sizi uyaramaz ve işletmeniz zarar görebilir.

Çözümü ise bilgi panelinden girerek “İşletmeyi sahiplenin” yazısına tıklamak ve adımları takip etmek.

2-) Kapanan işletmeler

Eğer işletmeniz kapandıysa, yapmanız gereken şey, işletmenin kalıcı olarak kapandığını belirten seçeneği işaretlemek olacaktır. Artık her ne kadar işletmenin bilgileriyle işiniz kalmamış olsa da, son durumdan müşteriyi haberdar etmemeniz kötü bir kullanıcı deneyimine sebep olur. Potansiyel müşteri, işletmenin kapandığını bilmeden ziyarete gelebilir ve sonucunda zamanını boşa harcadığını hissedebilir.

Google kapanmış işletmeleri listeleyerek harita üzerinden siler.

3-) Eksik bilgiler

Uzun süredir güncellenmeyen bilgi listesinin eksik kalma ihtimali yüksektir. En fazla gözden kaçırılan bilgiler arasında çalışma saatleri, telefon numarası ve web sitesi yer alır. Bu durum, müşterilerin işletme ile iletişim kurmasını engeller ve size ulaşamadıkları takdirde rakip işletmeye kayma olasılıklarını artırır.

Google Benim İşletmem (Google My Business) hesabına girerek bilgilerinizin listesini ve doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

4-) Yanlış bilgiler

Aslına bakarsanız, liste üzerindeki yanlış bilgi, eksik bilgiden daha kötü sonuçlara yol açabilir. Çalışma saatleriniz yanlış görünürse sizi açık bulma umuduyla gelen potansiyel müşterileri kaybetme riskiniz yüksektir. Gelen yorumlar olumsuz olabilir ve sonuç olarak yine diğer potansiyel müşterileri itersiniz.

5. Harita işaretleri

Harita işaretlerine genelde çok önem verilmediğinden dolayı ilk defa işletmenize gelecek müşterilerin navigasyon kullanırken sıkıntı yaşamaları olasıdır. Haritada caddenin sonunda görünen işletmeniz aslında caddenin başında olabilir ve bulunamamanız durumunda da taşınmış veya kapanmış zannedilebilirsiniz.

6. Yorumlar

Yorumlar olumlu da olsa, olumsuz da olsa fark etmez; işletme sahibinin yorumları cevaplandırması, daima iyi bir izlenim bırakır. Müşteriler, kendileriyle iletişimde kalan işletmelerden memnun kalırlar. Kısaca açıklamak gerekirse, müşteri deneyimine saygı göstermenin bir parçasıdır ve kendilerini özel hissetmelerini sağlar. Yorumlara cevap vermeniz, potansiyel müşteri çekmek açısından da iyi bir stratejidir.

Olumsuz yorumları cevaplamak için kullanabileceğiniz birkaç kalıp:

“Müşterilerimizin kesinlikle böyle hissetmelerini istemeyiz.”

“Şikayetinizi dikkate alacağız, böyle bir durumun tekrar yaşanmamasına dikkat edeceğimizden emin olabilirsiniz.”

“Bu durumu düzeltebilmemiz adına bizimle iletişime geçerseniz seviniriz.”

Soru-cevap konsepti henüz yeni yeni oturmaya başladığı için genelde bilinmiyor fakat emin olun ki potansiyel müşterilerinizin işletme hakkında pek çok sorusu olacaktır. Google, işletme sahiplerinin kendi sorularını koymasına olanak sağlamaktadır. En çok karşılaştığınız sorulardan bir dizi oluşturarak “SSS” (Sıklıkla Sorulan Sorular) bölümü hazırlamanız müşteriler için oldukça kullanışlı olacaktır.

7. Fotoğraflar

İç ve dış mekanı gösteren en az beş, en fazla sekiz fotoğraf koymak işletmeniz için yararlı olabilir. İnsan içeren fotoğraflar boş masa ve sandalyelerden daha iyi görünecektir. İşletmenin günlük rutin fotoğraflarını çekmek de daha sıcak bir izlenim bırakır. Mesela, işletmenizin 360 derece turunu çekmek üzere Google Trusted Photographer kiralayabilirsiniz.

8. Lokasyon

Google artık kullanıcıların lokasyon bölümünü düzenlemesine de izin veriyor. Doğru yerde gözüktüğünüzden emin olmak için arama yapmayı ve bilgilerinizi kontrol etmeyi unutmayın. İşletmeniz yanlış yerde görünüyorsa kullanıcılarınıza içinde bulunduğunuz alışveriş merkezini ya da binanızı belirtin.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.semrush.com/blog/are-you-making-these-8-common-google-my-business-mistakes/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?