E-Ticarette Hikaye Anlatıcılığı


Optimist Hub Team 14/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Hikaye Anlatıcılığı E-ticaret Sitenizde Uygulanabilir Mi?

Hikaye anlatma, ürün sayfalarınızda kullanmak için harika bir stratejidir. Peki neden hikaye anlatımı, ürün sayfalarınızda kullanmak için bu kadar etkili bir araçtır? Ve kendi e-ticaret sitenizde hikaye anlatıcılığını nasıl kullanabilirsiniz? Bu blog yazısında, hikaye anlatımının neden ürün ve satış sayfalarında etkili olduğunu açıklayacağız. Ayrıca, hikaye anlatıcılığını ürün sayfalarınızda nasıl kullanabileceğinize dair bazı ipuçları paylaşacağız.

 

Öykü Anlatımı, Ürün Sayfalarında Kullanmak İçin Bu Kadar Etkili Bir Strateji Mi?

“Söylemeyi Bırakın, Gösterin....”

Öykü anlatımı, ürün sayfalarında çok etkilidir çünkü insanlara ürününüzün neden bu kadar harika olduğunu söylemek yerine neden bu kadar harika olduğunu göstermenizi sağlar. Size SEO uygulamalarımızın harika olduğunu söyleyebiliriz (gerçekten muhteşemler), ancak size neden şaşırtıcı olduklarını göstersem çok daha inandırıcı olurdu.

Başta SEO’u anlamayan ve bazı önemli iyileştirmeler (ve çok para) yapan bir müşteri hakkında bir hikaye anlatsak muhtemelen bir üst paragrafta söylediğimiz; “Size SEO uygulamalarımızın harika olduğunu söyleyebiliriz (gerçekten muhteşemler)” bu cümleden daha etkili ve harekete geçirici olabilirdi.

 

Yorumların ve İyi Referansların Harika Birer Pazarlama Stratejisi Olduğunu Unutmayın!

Muhtemelen referansların güven artırdığını zaten çok iyi biliyorsunuzdur. Gerçek müşteriler, gerçek deneyimlerini paylaşır. Bu deneyimler de yeni müşteriler için güveni arttırır.

Referansları ve incelemeleri hikaye olarak kullanmak, ürününüzü daha güçlü hale getirmenizi sağlayacaktır! İyi bir hikaye bir karakter, bir problem, eylem ve bir çözüm gerektirir. Müşterinizden referans yazmalarını istediğinizde, dört elementi kullanmaları önemlidir. Onları bu şekilde yönlendirin.

İyi bir hikaye de bir soruna ihtiyaç duyar. Ürününüzü kullanmadan önce insanlardan durumları hakkında konuşmalarını isteyin. Ürününüzü neden satın aldıklarını (öyküdeki işlem) ve ürününüzü kullanmaya başladıktan sonra durumlarının nasıl değiştiğini (çözüm) sorun.

Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse;

Diyelim ki el örgüsü ürünler sattığınız bir e-ticaret sayfanız var. Ama bir çok el örgüsü kıyafet ve aksesuar satan site ve butik var değil mi? Sizin burada yapmanız gereken en önemli şey, en şık kıyafetleri sizin sattığınızı ve sizin neden tercih edilmeniz gerektiğini göstermenizdir.

Gerçek müşterilerinizden neden sizi tercih ettiğini sorarak kendinize diğer müşterilerinizi ikna etmek için küçük hikayeler yaratabilirsiniz. Bunları paylaşarak yeni  müşterilerinizi satın almaya ikna etmek için güçlü referanslar oluşturabilirsiniz.

Böylece kuvvetli referanslarla neden satın almaları gerektiğini söylemek yerine belgelerle göstermiş olursunuz. Böyle bir pazarlama yöntemi her zaman yeni müşteriler için daha efektif olacaktır.

Eğer insanlar hikayelerinizdeki karakterlerle ilişki kurabiliyorsa, bu yöntem güçlüdür. Ürün sayfalarınızdaki hikayelerinizin gerçek kişilerle ilgili olduğundan her zaman emin olun. Hikayeleri daha gerçekçi ve canlı hale getirmek için detaylar ekleyin. Bu sistem, insanların hikayelerinizdeki karakterlerle ilişki kurmasını kolaylaştıracaktır. Hikayeleri daha da gerçeğe dönüştürmek için fotoğraf ve video ekleyin.

Genel olarak toparlarsak, hikaye pazarlaması her alanda işe yarar bir tekniktir. Siz de kendi ürününüze özel olarak bir ürün hikayesi yaratabilir satışlarınızı artırabilirsiniz.

 

Kaynak: https://yoast.com/using-storytelling-on-product-pages/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?