Başa Dönün

Gizli Yönlendirme Yapmanın Zararları


Osman Yıldırım 24/01/2018
03/01/2019 Tarihinde Güncellendi


Gizli Yönlendirme Nedir?

Yönlendirme; ziyaretçileri istenenden farklı bir URL’ye göndermek için yapılan eylemlerdir. Genellikle Google’ı aldatma amacıyla yapılırlar.

  • Gizli yönlendirmede; kullanıcılar arama motoruna gitmek istedikleri yeri yazdıklarında çok farklı sayfalara yönlendirilir
  • Bu tip uygulamalarda; mobil kullanıcılar tamamen farklı bir spam alanına yönlendirilirken, masaüstü bilgisayar kullanıcılarında normal ama istenmeyen bir sayfa açılır.

Google yardım dokümanları ve Google çalışanları, “gizli yönlendirmeleri” yakalamak için neredeyse her zaman Javascript kullanılıp kullanılmadığına bakarlar. Javascript genellikle gizli yönlendirmede kullanılan bir programdır. Eğer Javascript kullanmıyorsanız; sitenizin bunları kullanıyor olma ihtimali çok düşüktür.

Yönlendirmeler için motivasyonlar

Her durumda kullanıcılarınızı düşünmelisiniz; Googlebot gibi arama motoru örümceklerini ve kullanıcıları aynı yere göndermeniz gerekli.
Kullanıcıları ve arama motoru örümceklerini aynı yere gönderiyorsanız bile neden onları tekrar yönlendirdiğinize bakmalısınız.

Kendinize aşağıdaki soruları sorun;

1) Neden Yönlendirmeyi Yapıyorum?

Ziyaretçilerinizi doğru bilgilere yönlendirdiğiniz için yönlendirme yapıyorsanız, bu iyi bir şeydir. Kullanıcıları örneğin eski köpek sayfanızdan yeni köpek sayfanıza yönlendiriyorsanız, gizli yönlendirme yapmıyorsunuz demektir.
Fakat kullanıcılarınızı eski köpek sayfanızdan kedi sayfanıza yönlendiriyorsanız, o halde gizli yönlendirme yapıyorsunuz demektir.
Kötü niyetli yönlendirme sayılmasının sebebi, köpek sayfanıza gelen birisini köpek araması yapmasına rağmen kedi sayfanıza yönlendirmenizdir.

2) Kullanıcılar, Yönlendirildikleri Yerden Hoşlanacaklar mı?

Doğru olan, kullanıcıya beklediklerini bir web sayfasında sunmaktır.
Hayattan bir örnek verecek olursak; birisi “Dondurma yeri” adlı, “Dondurma Burada Satılır” yazan bir tabelanın bulunduğu bir dükkana gittiyse, muhtemelen orada dondurma satın almayı umar. Eğer o dükkana girip dondurma satmadıklarını, sadece saat sattıklarını görürse, hayal kırıklığına uğrar.
Aynı şekilde, bir kullanıcının “köpekler” ile ilgili görünen ancak bir “kedi” sayfasına geldiğini bildiren bir sayfayı ziyaret etmesi de aynı şekilde hayal kırıklığı yaratır.

Sitenizi Kullanan İnsanları Düşünün

Eğer kullanıcılarınızın memnuniyetİni düşünüyorsanız, herhangi bir “sinsi” yönlendirme yapmayı bırakmalısınız. Kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunmalısınız.
Web sitenizi kullanırken kullanıcılar ne kadar az manipüle edildiklerini hissederse; sitenizi beğenip geri dönme olasılıkları da o kadar yüksek olur.

Kilit noktalar

  • Kullanıcıları ve arama motoru örümceklerini daima aynı yere gönderin
  • Gizli yönlendirmeler kullanmak Google’dan çıkmanıza neden olabilir.
  • Kullanıcıya beklediklerinden farklı bir şey verirse yönlendirme “sinsi” dir.

Kaynak: varvy.com (https://varvy.com/)

Bu makale faydalı mıydı?
 
1233 Okunma   184 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir