Gizli Yönlendirme Yapmanın Zararları


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Gizli Yönlendirme Nedir?

Yönlendirme; ziyaretçileri istenenden farklı bir URL’ye göndermek için yapılan eylemlerdir. Genellikle Google’ı aldatma amacıyla yapılırlar.

  • Gizli yönlendirmede; kullanıcılar arama motoruna gitmek istedikleri yeri yazdıklarında çok farklı sayfalara yönlendirilir.
  • Bu tip uygulamalarda; mobil kullanıcılar tamamen farklı bir spam alanına yönlendirilirken, masaüstü bilgisayar kullanıcılarında normal ama istenmeyen bir sayfa açılır.

Google yardım dokümanları ve Google çalışanları, “gizli yönlendirmeleri” yakalamak için neredeyse her zaman Javascript kullanılıp kullanılmadığına bakarlar. Javascript genellikle gizli yönlendirmede kullanılan bir programdır. Eğer Javascript kullanmıyorsanız; sitenizin bunları kullanıyor olma ihtimali çok düşüktür.

Yönlendirmeler İçin Motivasyonlar

Her durumda kullanıcılarınızı düşünmelisiniz; Googlebot gibi arama motoru örümceklerini ve kullanıcıları aynı yere göndermeniz gerekli.
Kullanıcıları ve arama motoru örümceklerini aynı yere gönderiyorsanız bile neden onları tekrar yönlendirdiğinize bakmalısınız.

Kendinize aşağıdaki soruları sorun;

1) Neden Yönlendirmeyi Yapıyorum?

Ziyaretçilerinizi doğru bilgilere yönlendirdiğiniz için yönlendirme yapıyorsanız, bu iyi bir şeydir. Kullanıcıları örneğin eski köpek sayfanızdan yeni köpek sayfanıza yönlendiriyorsanız, gizli yönlendirme yapmıyorsunuz demektir.
Fakat kullanıcılarınızı eski köpek sayfanızdan kedi sayfanıza yönlendiriyorsanız, o halde gizli yönlendirme yapıyorsunuz demektir.
Kötü niyetli yönlendirme sayılmasının sebebi, köpek sayfanıza gelen birisini köpek araması yapmasına rağmen kedi sayfanıza yönlendirmenizdir.

2) Kullanıcılar, Yönlendirildikleri Yerden Hoşlanacaklar mı?

Doğru olan, kullanıcıya beklediklerini bir web sayfasında sunmaktır.
Hayattan bir örnek verecek olursak; birisi “Dondurma yeri” adlı, “Dondurma Burada Satılır” yazan bir tabelanın bulunduğu bir dükkana gittiyse, muhtemelen orada dondurma satın almayı umar. Eğer o dükkana girip dondurma satmadıklarını, sadece saat sattıklarını görürse, hayal kırıklığına uğrar.
Aynı şekilde, bir kullanıcının “köpekler” ile ilgili görünen ancak bir “kedi” sayfasına geldiğini bildiren bir sayfayı ziyaret etmesi de aynı şekilde hayal kırıklığı yaratır.

Sitenizi Kullanan İnsanları Düşünün

Eğer kullanıcılarınızın memnuniyetini düşünüyorsanız, herhangi bir “sinsi” yönlendirme yapmayı bırakmalısınız. Kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunmalısınız.
Web sitenizi kullanırken kullanıcılar ne kadar az manipüle edildiklerini hissederse; sitenizi beğenip geri dönme olasılıkları da o kadar yüksek olur.

Kilit Noktalar

  • Kullanıcıları ve arama motoru örümceklerini daima aynı yere gönderin.
  • Gizli yönlendirmeler kullanmak Google'dan çıkmanıza neden olabilir.
  • Kullanıcıya beklediklerinden farklı bir şey verirse yönlendirme "sinsi" dir.

Kaynak: varvy.com

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?