Google Maps API’leri Arttı


Optimist Hub Team 30/05/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


IoT İle Otomatik Makinelerden Evcil Hayvanlara Kadar Her Şeyi Takip Edebilirsiniz!

İnternet'teki şeyler, hayal edemeyeceğimiz yerlere geliyor. Hizmet sektöründe, şirketler daha verimli olmak için coğrafi konum servisleri ve IoT kullanılıyor, tasarruf ediliyor ve tamamen yeni işletmeler yaratılıyor. Bugün, otomatlardan her şeyi yapmak, çöp toplamak - hatta insanların evcil hayvanlarını takip etmelerine yardımcı olmak için konum tabanlı teknolojileri kullanan yaklaşık üç Google Maps müşterisini sizlere tanıtacağız.

 

Akıllı Çöp Kutuları

Fin Enevo , ne kadar dolu olduklarını ölçen çöp kutuları üretti. Geri dönüşüm kutularına kablosuz sensörler yerleştirerek ve bu bilgiyi bulut tabanlı bir sunucu vasıtasıyla sunarak atıkları elden bırakmaya yardımcı olmaktadır. Bu bilgilerle, atık yönetimi firmaları, depoların ne zaman boşaltılması gerektiğini tam olarak öngörebilir ve ihtiyaç duyulduğunda tamiratları ayarlayabilir. Google Maps API'larıyla entegrasyon, kutuların haritada gerçek yerlerinin gösterilmesini ve çöp kamyonlarının gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlar. Sürücüler, günün hangi saatinde ve hangi rotada kalmaları gerektiğini görmek için Android tabletlerini kullanıyor.

Akıllı Çöp Kutuları

Enevo, caddelerin temiz tutulmasına yardımcı olmasının yanı sıra, operasyonları düzene sokmanın ve müşterileri için tasarruf sağlamanın yollarını da bulmuştur. Şirket, yolda ihtiyaç duyulan kamyon sayısını azalttı ve sürücüler, gereksiz duraklamalar yapmadığı veya verimsiz rotalarda ilerlemediği için çöp toplama harcamalarını düşürdü. Enevo CTO’su Pirkka Palomäki'ye göre Enevo'nun coğrafi konumlandırma uygulaması müşterileri için maliyetlerde yüzde 50'lik bir azalma sağladı.

 

Stoklu Satış Otomatları

Enevo çöp ve geri dönüşüm için ne yapıyorsa, Washington DC merkezli Vagabond Kuzey ve Orta Amerika'da otomatlar için aynısını yapıyor. Vagabond'un IoT şebekesi, makinenin ihtiyaç duyduğu şekilde doldurma servisini ayarlamak için, otomat makine operatörlerinin stokun ne zaman azaldığını ve öğelerin ne kadar hızlı bir şekilde satıldığını uzaktan görmesini sağlıyor. Sensörler, arızaları tespit edebilen gerçek zamanlı veriler sağlar, böylece bozuk makinalar mümkün olan en kısa sürede tamir edilebilir. Vagabond, Google Maps Javascript API'yı kullanarak, otomatları bir haritada im olarak gösteren web tabanlı bir uygulama oluşturdu. Bir iğne tıklatıldığında, nakit seviyesi de dahil olmak üzere makina hakkındaki veriler görüntülenebilmektedir.

Vegabond Haritaları

Vagabond, sensör verilerini haritalamak suretiyle, operatörlerin makinelere bakım yapmak için daha verimli zaman çizelgeleri ve yollar hazırlamalarına yardımcı olup kârı en üst düzeye çıkarıyor. Vagabond kurucularından ve CEO'su Michael Lovett, “Operatörler hangi ürünlerin hangi makinelerde en çok sattığını bildiği için stoklarını müşterinin talebini karşılayacak şekilde uyarlayabiliyor ve makine başına geliri ortalama yüzde 15 artırıyor” açıklamasında bulunmuştur. Etkin güzergahlar oluşturmak, gaz ve kamyon bakım maliyetlerinin yanı sıra sürücülere ödenen fazla mesai miktarını azaltır. Vagabond müşterileri harcamalarında da yüzde 15'lik bir düşüş görüyorlar, bu da operatörlerin kar marjlarını yüzde 2,5'ten yüzde 20'ye yükselteceğini belirtti.

 

Evcil Hayvan Takip Cihazları

Üç hayvandan biri yaşamı boyunca mutlaka 1 kere kaybolmaktadır. Evcil hayvan sahiplerinin IoT tabanlı evcil hayvan takip cihazlarının ve coğrafi konum servislerini değerlendirmeleri şaşırtıcı değildir. Pod Trackers , 175 ülkede kullanılabilen, gerçek zamanlı olarak evcil hayvan konumunu göstermek için Google Maps API'lerini kullanan bir mobil uygulama sunmaktadır. Ayrıca, insanların "güvenli bölgeler" atamasına ve evcil hayvanın belirtilen bir alanın dışına çıktığında sahibinin uyarı almasını sağlamaktadır. Uygulama, evcil hayvanın dolaba saklandığı durumlarda GPS ve Wi-Fi yoluyla yerleri izlerken daha hassas ve kapalı yer imi sunar. Küçük pille çalışan sensör evcil hayvan yakasına bağlanır ve verileri 2G hücresel şebekesi üzerinden uygulamaya aktarır.

Evcil Hayvan Takip Cihazları

Sahipler, evcil hayvanın konumunu 10 saniyede bir sekiz saate kadar kaydeden "macera izleme" modunda Pod Tracker'ları kullanabilirler. Ayrıca, evcil hayvanınızın formunu izlemek için bir aktivite izleme özelliği de bulunmaktadır.

Pod Tracker'lar popüler olup, şirket için yıllık yüzde 300'lük bir gelir artışı ve aileleri ile sayısız evcil hayvanın bir araya gelmesiyle sonuçlanmıştır.

Bu işletmeler, daha önce hiç bulunmadıkları bölgelere görünürlük getirmek için coğrafi konumlamanın gücünü kullanmaktadırlar. Harita ve sensörlerin birleşimi yeni verimlilikler getirmekte, yeni yetenekler aranmasını sağlamakta ve insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

 

Kaynak: https://cloud.google.com/blog/topics/inside-google-cloud/keep-track-vending-machines-pets-google-maps-apis-plus-iot

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?