Dijital Pazarlamanın Geleceği


Optimist Hub Team 22/05/2022

Okunma   Beğeni


Dijital pazarlama sektöründe meydana gelen değişiklikler, akışımıza düşen enformasyonlar ile bizlere sürekli olarak hatırlatılıyor. 2020-2021'de süregelen Covid-19 krizinde dijital pazarlamacılar, müşterilerinin ürün ve hizmetleri için müşteri kazanmak adına sürekli yeni stratejiler ve taktikler arıyorlar. Sektör uzmanlarına göre 2021, sektörün ölü pazarlama stratejilerini ortadan kaldırdığı, müşterilere yaklaşmak ve satışları artırmak için yeni teknolojileri benimsediği yıl. "Dijital Pazarlamanın Geleceği?" konulu bu makale kavramlara daha fazla ışık tutar.

Gelecekte Dijital Pazarlama

A. Alışveriş Yapılabilir Gönderiler [Shoppable Posts]

Covid-19 salgını, dünyanın birçok yerinde daha önce hiç görülmemiş sosyal mesafe ve karantina sorunlarını beraberinde getirdi. Alışveriş yapmanın daha kolay yollarını arayan müşterilerle birlikte dijital pazarlamacılar, Shoppable gönderilerinin harika konseptini düşündüler. Bu nedenle, bir müşteri bir sosyal medya platformuna göz attığında, bio'da verilen bağlantıyla alışveriş yapılabilir bir gönderiye (ürün/hizmet) rastlar. Müşteri, ürüne dokunup satın almayı veya hizmeti tercih etmeyi kolay buluyor. Örneğin: Giyim markası Anthropologie, müşterileri çekmek için aynı tekniği kullanıyor. Pek çok marka yakında ipuçlarını takip edecek ve alışveriş yapılabilir gönderiler, pazarlama kampanyalarının gücünü artırmak için dijital pazarlama stratejilerinin geleceği haline gelecek.

B. Programatik Reklamcılık [Programmatic Advertising]

Pazarlama ekibi, hedef kitlenin uğrak yeri olan ürünler/hizmetler hakkında değerli bilgiler veren tüm kanallara reklam yerleştirmeyi zor bulmaktadır. Programatik reklamcılık, müşterilere ilgi alanlarına/davranışlarına göre belirli yerlerde en sevdikleri kanallarda kişiselleştirilmiş reklamlar sunduğu için bu zorluğu çözer. Programatik reklamcılığı kullanan şirketler şunlardır: Expedia (turizm), BuildDirect (Ev Geliştirme) ve AirAsia (havayolları). Programatik reklamcılık, müşterilerin Dikkat Payı'na odaklandığı ve en iyi reklam kampanyasının yolunu açabileceği için Dijital Pazarlamanın geleceği olarak adlandırılabilir. Evet, en iyi yatırım getirisini [ROI] sağladığını ifade edebiliriz.

C. Etkileşimli İçerik [Interactive Content]

Dijital Pazarlama uzmanları, şirketlerinin sadık müşterilerini çeşitli yöntemlerle elde tutmak için her zaman hazırdır. Buradaki fikir, müşterilerin yalnızca alışveriş yapmalarını sağlamakla kalmayıp aynı zamanda anketler, çevrimiçi testler, hediye çekleri imzalama ve daha fazlasıyla etkileşimde bulunmalarını sağlamaktır. Evet, dijital pazarlamacılar sadece kelimelerle değil, web tasarımında da içerik oluşturmakta zorlanacaklar. Web sitesi ve sosyal medya gönderileri sadece hedef kitleyi ilgilendirmemeli, aynı zamanda rekabeti de gözetmelidir. Ayrıca içeriğin, kuruluşlarının markasına ve amacına uygun olmasına da özen göstermelidirler.

D. Sesli Arama [Voice Search]

E-Ticaret sitelerinde alışveriş yapmayı tercih eden müşterilerin 25 yaşın üzerinde olduğu bir dönem vardı. Günümüze gelindiğinde, çocuklar ve gençler bile çevrimiçi alışveriş tekliflerinin düzenli müşterileri haline geldi. Ayrıca, Sesli Arama yöntemiyle bir ürün satın alır veya hizmeti seçerler. IoT özellikli dairelerin hane halkı arasında ün kazanmasıyla birlikte, içerik yöneticileri ve dijital pazarlama ekibi, geleceğin dijital asistanlarının ses dostu istekleri için web sitesini/ürün içeriğini optimize etmek durumunda. Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmaları ve ayrıca hedef kitle hakkında derin bilgiye sahip olmaları gerekir. Burada semantik yaklaşım ile LSI - gizli anlamsal indexleme konusu da pas geçilmemelidir.

E. Influancer Marketing

Film yıldızları 1940'lardan beri radyo ve televizyonda ürün/hizmetleri desteklediği için Influencer Marketing kavramı yeni değil. Ancak, "etkileyici pazarlama" adı ayrı duruyor. Sosyal medya platformlarında (örneğin Instagram) çok takipçisi olan bir kişiye, markalar ürün pazarlamak için yaklaşmaktadır. Ancak genel halk, çok uluslu şirketlerin bu etkileyicileri büyük bütçelerle kampanyalarına dahil ettiklerini öğrendiğinden, zorluklar var. Yani, kurumsal bir güvensizlik var ve hedef kitle, influancer'ın güvenilirliğine göre bir karar veriyor. Bu konsept temelli kalacak ve dijital pazarlama alanında hayati bir rol oynayacak.

Çözüm

Doğru; Artırılmış Gerçeklik, Sanal Gerçeklik, Yapay Zeka, Chatbotlar ve daha fazlası gibi dijital pazarlamada önemli bir rol oynayan başka teknolojiler de var, ancak biz bu yazıda yalnızca diğer beşine odaklandık. Önümüzdeki yıllarda dijital pazarlamacılar, gelişen teknolojileri stratejilerine başarıyla dahil etmek zorunda kalacaklar. Bu, yalnızca hedef kitleye hassas bir şekilde ulaşmak değil, aynı zamanda rakiplerini de alt etmek içindir.

Bu makale dijital pazarlamanın geleceğine ışık tutuyor. Yeni ortaya çıkan bazı trendler var; alışveriş yapılabilir gönderiler, programatik reklamcılık vb. gibi. Pazarlama stratejileri her zaman olduğu gibi gelecekte değişecek ve dijital pazarlama profesyonelleri her zaman güncel kalmalıdır.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?