Apple Birim Satış Verilerini Paylaşmayı Durdurdu


Optimist Hub Team 04/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Dördüncü çeyrek sonuçları açıklamalarında Apple’ın baş finansal yöneticisi Luca Maestri, şirketin artık iPhone, iPad ve Mac dahil olmak üzere ana donanım bölümlerinin birim satışlarını paylaşmayacaklarını duyurdu. Bu, Apple’ın “Diğer Ürünler” kategorisinde toplanan Apple Watch, AirPod gibi daha küçük cihazları için uyguladığı protokolun aynısı.

iPhone birim satış yüzdeleri, gelir yüzdelerinde %29 artış olmasına rağmen yıllardır değişmedi. Apple ayrıca geçen seneki çeyrekte 52.5 milyar dolar olan genel gelirlerini bu yıl hedef edindikleri 62.9 milyara çıkarmayı başardı. Hem satışlar hem kazançlar Wall Street’in çeyrek için olan beklentilerini aştı. Yavaş satış büyüme oranlarına rağmen iPhone başına düşen ortalama satış fiyatı üçüncü çeyrekteki 724 dolar olan fiyatını aşarak 793 dolara ulaştı. Bu artış, Apple’ın yüksek fiyat stratejisinin işe yaradığını gösteriyor. Trilyon dolarlık şirket, bin dolar açılış fiyatını aşan ilk akıllı telefonlarını onuncu yılıyla beraber tanıtmıştı ve bu yıl boyunca 749 dolarlık fiyata sahip olan iPhone XR ve 999 dolarlık iPhone XS gibi pahalı telefonlarla, yüksek fiyat trendini sürdürmeye devam etti.

Apple, Artık Birim Satış Verilerini Paylaşmayacak

Birim satışların artık açıklanmayacağı duyurusu ise gelir yüzdelerindeki artış duyurularından sonra yapıldı. Maestri, birim satışları açıklamayı durdurma kararlarının, bu figürlerin işlerinin altında yatan gerçek gücü yansıtmamasına dayandığını, birim satış artışının hala Apple’ın hedeflerinin parçası olduğunu ekleyerek birim satışların günümüzde geçmişte olduğundan daha önemsiz olduğunu belirtti.

Birim satışlar Apple’ın iş performansını kesin olarak yansıtmasa da analistlerin ve gazetecilerin bir ürünün ortalama satış fiyatını hesapladıkları bir figür durumundaydı. Bu sayılar, daha yeni ve pahalı olan XS ve daha eski ve indirimde olan 6S gibi farklı iPhone modellerinin nasıl sattığı ile ilgili kavrayış sağlıyordu.

Duyurulan şimdiye kadar ki en pahalı yeni donanımları ile beraber Apple, doğal olarak önümüzde geliri 89 milyar dolar ile 93 milyar dolar arası olan güçlü bir tatil çeyreği bekliyor. Fakat gelmekte olan tatil çeyreği ile beraber analistler için yeni duyurulan Apple donanımının bu sonbahar sezonundan itibaren nasıl sattığını ölçmek birim satış figürleri açıklanmayacağından ötürü daha zor olacak. Buna karşın Maestri, Apple’ın akıllı telefon, dizüstü bilgisayar ve tablet rakiplerinin de halihazırda birim satış figürlerini açıklamadığını belirterek savunma yapıyor.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.theverge.com/2018/11/1/18053782/apple-earnings-q4-2018-stop-ipad-iphone-mac-unit-sales-disclosure)
(https://www.theverge.com/2018/11/1/18053012/apple-q4-earnings-report-iphone-ipad-macbook-price-bump)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?