Başa Dönün

Grafik İçeriğinizi Hızlı Bir Şekilde Oluşturmak İçin 4 Araç


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
12/10/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 7 dakikada okunabilir."

Bir online mağaza sitesinin çalıştırılması, yapılması gereken bazı hızlı grafik görevlerini gerektirir; bülten başlığını süslemek, hızlı bir satış için bir poster hazırlamak, göz alıcı bir promosyon içeren sosyal paylaşım mesajı yapmak bunlardan bazıları. Bütün bunları bir arada yapabilmek adına, yöneticilerin genellikle her şeyden önce esnaf olması gerekir. Aynı kişi, içerik yazma, sıradan görevleri yapma, hedef kitlenin farkında olma ve ilgi çekici grafik içeriği üretebilme becerisine sahip olmalıdır. Grafik içeriğin oluşturulması genellikle metin yazarlığı veya pazarlama geçmişine sahip olma eğiliminde olan içerik yöneticilerinden ayrı yeterlilik gerektirir. Görsel dışındaki temsili sistemlere sahip kişiler için basit bir görsel içerik üretmek zor bir görevdir.
Ancak teknoloji, bu görev için yardımcı olabilir mi? Sosyal ağlar ve bültenler için görsel içeriğin oluşturulmasını basitleştiren dört araç seçtik.

CANVA

Nedir: Canva, en acil grafik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş bir araçtır: şablon kütüphanesi ile basit ama etkin bir grafik aracı vardır. En popüler şablonları saklar ve kullanıcının birkaç dakikada düzgün bir şekilde grafikler oluşturmasını sağlar.
Kullanıcıya tam grafik aracının işlevselliğini vermek yerine, Canvas hazır grafikleri özelleştirme üzerinde durmaktadır. Doğru boyutlara sahip şablonlar ile satın alınabilir pimlerin özel bir koleksiyonundan özel postaya kadar neredeyse her şeyi oluşturabilirsiniz.

Artıları: Canva şablonları iyi görünür. Trendlere uygun görünümlüdürler ve en popüler grafik dilini konuşurlar: bünyesinde özel harf gibi görünmesi için stilize edilen fontlar, Instagram benzeri filtreler barındırır ve fotoğraf kolaj çerçevelerini mükemmel şekilde dengeler. İş akışı süper basittir: şablonlardan birini alın, örnek logoyu şirketinizin logosuyla değiştirin, indirimlerinizi yazın ve işlemi tamamlayın.

Eksileri: Canva, basit grafik görüntüler oluşturma sürecini gerçekten düzene sokar ve sonuçları düzgün bir şekilde arar ancak çok klişeleşmektedir. Görüntü şablonlarının çoğu günümüz tasarım trendlerini yansıtmaktadır; ancak herkes bunları kullanmaktadır ve rakiplere karşı bir istisna değildir. Freemium versiyonunda temsil edilen grafik iletişimi küçük ölçekli bra fabrikaları gibi “hipster” işler için uygundur; ancak daha ciddi işlere sahip olsaydım bunları kullanmazdım.

Sonuç: Sosyal ağlarda hızlı aksiyon alır ve Canva sayesinde otuz dakika / flaş satış reklamı hazırlayabilirsiniz;ancak sosyal ağlar ön plana çıkmayı ve kullanıcının dikkatini çekmeyi gerektirir. Ayrıca, görsellerde tutarlı olunması gerekmektedir ve bu noktada profesyonel tasarımcının yardımı hayati önem taşır.

UNSPLASH

Nedir: Unsplash, ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğrafların bulunduğu bir mecradır. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar görsel içeriğin kralı olmasına rağmen göz alıcı özelliklerinden dolayı herkes stok görüntüleri tercih eder. Mevcut fotoğraf bankalarının çoğunda çok fazla kullanılan resimler paylaşılmaktadır ve birçoğunun telif hakkı kısıtlaması vardır. Unsplash, Creative Commons lisansı altında ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar saklar. Unsplash sayesinde fotoğraflarınızı kopyalayabilir, değiştirebilir, yeniden dağıtabilir hatta ticari olarak kullanabilirsiniz.

Artıları: Site, “Mürettebat” olarak adlandırılan serbest fotoğrafçılar kolektifince gönderilen yüksek kaliteli, sanatsal görüntüleri saklar. Bu, gereğinden fazla kullanılmadığı ve yaratıcı görseller olduğu anlamına gelir. Tek olan br fotoğrafı kullanma, sosyal paylaşım ağlarında büyük bir avantajdır. Ayrıca, sitenin arayüzü her resmin altındaki beğenilenlerin sayısını göstermektedir, bu en çekici içeriği seçerken çok yararlı bir işlevdir.

Eksileri: Unplaske Depositphotos veya Shutterstock kadar büyük değildir. Ayrıca, fotoğrafçıların sanatsal doğalarından dolayı bir tür kısıtlama vardır: “gün doğumu” anahtar kelimesi için üç sayfa sonuç ve “satış” anahtar kelimesi için yalnızca bir fotoğraf bulmayı umuyoruz.

Sonuç: Unsplash, tanınmış stok görüntüleri sitelerine mükemmel alternatiflerden biridir. Seçim biraz sınırlı olmasına rağmen Unsplash’daki fotoğraflar harika. Markanızla alakalı ilham veren yayınlarınızda kullanmak için başka bir alternatif aramanıza gerek kalmaz.

AUTRE PLANETE SOSYAL MEDYA GÖRÜNTÜ OLUŞTURUCU

Nedir: Sosyal Medya Görüntü Oluşturucu, farklı sosyal ağlar için resimleri yeniden boyutlandırma işini yapan basit bir araçtır. Image Maker, çok çeşitli sosyal ağ şablonlarına ve basit bir arayüze sahiptir.

Artıları: İki tıklamayla tüm yaygın sosyal ağlardaki görüntüleri yeniden boyutlandırır.

Eksileri: Sitenin karanlık tasarımı dışında hiçbir şey.

Sonuç: Sosyal yöneticilerin ve tasarımcının işini basitleştirir ve karmaşık, yaratıcı görevler ve potansiyel müşterilerle etkileşim için daha fazla zaman bırakır.

EASEL.LY

Nedir: Easel.ly infografik oluşturmak için üretilmiş bir araçtır. Sosyal ağ kullanıcılarının sayısal verileri tüketmeleri için tek yol olabilir çünkü çıplak rakamları görünür bir şekilde paylaşmak eğlencelidir. Easel.ly, ihtiyaçlarınıza kolayca adapte olabileceğiniz çok sayıda hazır şablonlara sahiptir.

Artıları: Ücretsiz şablonların sayısı çok etkileyici ve düzenleme aracı, her türlü sayıyı erişilebilir grafiklere aktaracak kadar sezgisel.

Eksileri: İnfografik, zor bir araçtır. Herkes onları seviyor gibi görünse de ticari içeriğinizin infografik hale getirilmesi için dahiyane bir pazarlama düzeyi gerekmektedir. Bahsettiğim gibi, Ease.ly’nin çok sayıda hazır şablonları var; ancak çok kaotik olarak sunuluyor ve sıralama gerektiriyorlar.

Sonuç: Basit bir enformasyon oluşturma veya daha gelişmiş grafikler için bir eskiz oluşturma temel görevini kolaylıkla yapar. Ease.ly okul sunumları için harikadır; ancak sosyal paylaşım ağlarında paylaşılabilir sevimli infografikler üretmek yetenek ve çaba gerektirir. İnfografik söz konusu olduğunda bile sosyal ağlarda dikkat çekmeniz gerekir.

 

Sonuç olarak;

Bu araçlar bir tasarımcının yerini alabilir mi? Hayır. Bu grafik araçları birkaç tıklamayla görsel içeriği oluştursa bile, sosyal ağlardaki büyük başarının ön plana çıktığı grafiksel içerik sağlayan tasarımcının hizmetleri gerekmektedir. Şablonlar ve hazır renkli şema çağında, benzersiz içerik daha değerlidi çünkü kitlenin grafik dili çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına alışmıştır. Bu nedenle, hiçbir şeyin iyi bir tasarımcıdan daha iyi olmayacağını kabullenmeliyiz; ancak bu araçlardan dördü, sıradan görevleri kolaylaştırabilir veya içerik yöneticileri ile sosyal medya yöneticilerine acil ihtiyaçlar için nazik ama nefes kesici olmayan görsel içerik sağlarlar.
Tüm bunlara ek olarak içerik oluşturmada bir başka önemli nokta var: Zaman faktörü. Bazı önemli haberlere dayanarak bir flash satış yapacaksanız, bu dört araç mutlaka yardımcı olacaktır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
928 Okunma   188 Beğeni

1 yorum

  1. Serkan Subaşı

    Canva sitesini daha önce duymamıştım, yazınızda görünce merak ettim ve hemen araştırdım. Siteyi inceledim ve çok beğendim. Bu yararlı makale için teşekkür ediyorum.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir