Grafik İçeriğinizi Hızlı Bir Şekilde Oluşturmak İçin 4 Araç


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Bir online mağaza sitesinin çalıştırılması, yapılması gereken bazı hızlı grafik görevleri gerektirir; bülten başlığını süslemek, hızlı bir satış için bir poster hazırlamak, göz alıcı promosyonlar içeren sosyal paylaşım mesajları yapmak bunlardan bazıları… Bütün bunları bir arada yapabilmek için yöneticilerin her şeyden önce bir anlamda ‘’tulum çıkarmış’’, yani birkaç yeteneğe aynı anda sahip olması gerekir. Aynı kişi; içerik yazma, sıradan görevleri yapma, hedef kitlenin farkında olma ve ilgi çekici grafik içeriği üretebilme becerisine sahip olmalıdır. Grafik içeriğin oluşturulması genellikle metin yazarlığı veya pazarlama geçmişine sahip olan içerik yöneticilerinden ayrı bir yeterlilik ve birikim gerektirir. Görsel dışındaki temsili sistemlere sahip kişiler için basit bir görsel içerik üretmek zor bir iştir.

Ancak teknoloji, tam bu noktada insanların imdadına yetişiyor. Yazımızda sosyal ağlar ve bültenler için görsel içeriğin oluşturulmasını basitleştiren dört araç seçtik.

CANVA

Nedir: Canva, acil grafik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş bir araçtır. Şablon kütüphanesi adlı basit ama etkin bir grafik aracı vardır. En popüler şablonları saklar ve kullanıcının birkaç dakikada düzgün bir şekilde grafikler oluşturmasını sağlar.
Canvas kullanıcıya tam grafik aracının işlevselliğini vermek yerine, hazır grafikleri özelleştirme üzerinde durmaktadır. Doğru boyutlara sahip şablonlar ile; satın alınabilir pimlerin özel bir koleksiyonundan özel postaya kadar neredeyse her şeyi oluşturabilirsiniz.

Artıları: Canva şablonları iyi görünür. Trendlere uygun görünümlüdürler ve en popüler grafik dilini konuşurlar. Bünyesinde özel harf gibi görünmesi için stilize edilen fontlar ve Instagram benzeri filtreler barındırır. Fotoğraf kolaj çerçevelerini mükemmel şekilde dengeler. İş akışı çok basit; şablonlardan birini alın, örnek logoyu şirketinizin logosuyla değiştirin, indirimlerinizi yazın ve işlemi tamamlayın.

Eksileri: Canva, basit grafik görüntüler oluşturma sürecini gerçekten düzene sokar ve sonuçları düzgün bir şekilde arar ancak klişe olma riski taşır. Görüntü şablonlarının çoğu günümüz tasarım trendlerini yansıtmaktadır; ancak herkes bunları kullandığı için rakiplere karşı farklılık yaratamamakta. Freemium versiyonunda temsil edilen grafikler küçük ölçekli; butik ve “hipster” işler için uygundur; ancak daha ciddi işler için yetersizdir.

Sonuç: Canva; sosyal ağlarda hızlı aksiyon alır ve sayesinde otuz dakika / flaş satış reklamı hazırlayabilirsiniz; ancak sosyal ağlar ön plana çıkmayı ve kullanıcının dikkatini çekmeyi gerektirir. Ayrıca, görsellerde tutarlı olunması gerekmektedir ve bu noktada profesyonel tasarımcının yardımı hayati önem taşır.

UNSPLASH

Nedir: Unsplash, ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğrafların bulunduğu bir mecradır. Mevcut fotoğraf bankalarının çoğunda çok fazla kullanılan resimler paylaşılmaktadır ve birçoğunun telif hakkı kısıtlaması vardır. Unsplash ise, Creative Commons lisansı altında ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar stoklar. Unsplash sayesinde fotoğraflarınızı kopyalayabilir, değiştirebilir, yeniden dağıtabilir hatta ticari olarak kullanabilirsiniz.

Artıları: Site, “Mürettebat” olarak adlandırılan serbest fotoğrafçılar kolektifi tarafından gönderilen yüksek kaliteli, sanatsal görüntüleri saklar. Bu, gereğinden fazla kullanılmadığı ve yaratıcı görseller olduğu anlamına gelir. Çok az kullanılmış bir fotoğrafı kullanma, sosyal paylaşım ağlarında büyük bir avantajdır. Ayrıca; sitenin arayüzü her resmin altındaki beğenilenlerin sayısını göstermektedir. Bu en çekici içeriğinizi seçerken çok yararlı bir işlevdir.

Eksileri: Unplaske; Depositphotos veya Shutterstock kadar büyük değildir. Ayrıca, fotoğrafçıların sanatsal doğalarından dolayı bir tür kısıtlama vardır. Daha sanatsal fotoğraflar kullanma eğiliminde oldukları için; ‘’gün doğumu’’ yazdığınızda yüzlerce sonuç bulurken, ‘’satış’’ yazdığınız anda çok az bir fotoğraf stoğuyla karşılaşabilirsiniz.

Sonuç: Unsplash, tanınmış stok görüntü sitelerine mükemmel alternatiflerden biridir. Seçim biraz sınırlı olmasına rağmen Unsplash’daki fotoğraflar oldukça tatmin edici. Genellikle markanızla alakalı yayınlarınızda kullanmak için başka bir alternatif aramanıza gerek kalmaz.

AUTRE PLANETE SOSYAL MEDYA GÖRÜNTÜ OLUŞTURUCU

Nedir: Sosyal Medya Görüntü Oluşturucu, farklı sosyal ağlar için resimleri yeniden boyutlandırma işini yapan basit bir araçtır. Çok çeşitli sosyal ağ şablonlarına ve basit bir arayüze sahiptir.

Artıları: İki tıklamayla tüm yaygın sosyal ağlardaki görüntüleri yeniden boyutlandırır.

Eksileri: Sitenin karanlık tasarımı dışında hiçbir şey...

Sonuç: Sosyal yöneticilerin ve tasarımcının işini basitleştirerek; potansiyel müşterilerle etkileşim için daha fazla zaman bırakır.

EASEL.LY

Nedir: Easel.ly; infografik (bilgilerin görsel şekilde oluşturulması) oluşturmak için üretilmiş bir araçtır. Sosyal ağ kullanıcılarının sayısal verileri ve benzeri bilgileri tüketmeleri için tek yol olabilir; çünkü rakamları ve bilgileri görünür bir şekilde paylaşmak eğlencelidir. Easel.ly, ihtiyaçlarınıza kolayca adapte olabileceğiniz çok sayıda hazır şablonlara sahiptir.

Artıları: Ücretsiz şablonların fazlalığı ve çeşitliliği etkileyicidir. Düzenleme aracı; her türlü sayıyı erişilebilir grafiklere aktaracak yeterlilikte.

Eksileri: İnfografik, zor bir araçtır. Ticari içeriğinizin infografik hale getirilmesi için dahiyane bir pazarlama düzeyi gerekmektedir. Easel.ly’nin çok sayıda hazır şablonları var; ancak çok kaotik olarak sunuluyor ve sıralama gerektiriyorlar.

Sonuç: Easel.ly; basit bir enformasyon oluşturma veya daha gelişmiş grafikler için bir eskiz oluşturma işini kolaylıkla yapar. Easel.ly okul sunumları için harikadır; ancak sosyal paylaşım ağlarında paylaşılabilir sevimli infografikler üretmek yetenek ve çaba gerektirir.

 

Sonuç olarak;

‘’Bu araçlar bir tasarımcının yerini alabilir mi?’’ sorusuna cevabımız net bir şekilde ‘’hayır’’dır. Bu grafik araçları birkaç tıklamayla görsel içeriği oluştursa bile, sosyal ağlardaki başarının en önemli nedeni olan grafiksel içeriği sağlayan tasarımcının rolü de haliyle çok önemlidir. Şablonlar ve hazır renkli şema çağında; benzersiz içerik daha değerlidir çünkü kitlenin grafik dili çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına alışmıştır. Bu nedenle; hiçbir şeyin iyi bir tasarımcıdan daha iyi olmayacağını kabullenmeliyiz. Ancak bu dört araç; sıradan görevleri kolaylaştırabilir veya içerik yöneticileri ile sosyal medya yöneticilerine acil ihtiyaçlar için görsel içerik sağlarlar.

Tüm bunlara ek olarak içerik oluşturmada bir başka önemli nokta var; ‘’zaman faktörü’’. Kısa zamanda grafiğe dayalı bir satış yapacaksanız, bu dört araç mutlaka yardımcı olacaktır.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

5 yorum

 1. Serkan Subaşı

  Canva sitesini daha önce duymamıştım, yazınızda görünce merak ettim ve hemen araştırdım. Siteyi inceledim ve çok beğendim. Bu yararlı makale için teşekkür ediyorum.

 2. burak

  canva acil ve pratik çözümler için ilaç gibi geldi. çok teşekkürler bu bilgilendirme için.

 3. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz, bu yazımızdan yararlanabilmeniz bizi çok mutlu etti.

 4. Murat

  Canva’yı normalde kullanıyordum. Diğerlerini de en kısa sürede deneyeceğim. Çok Teşekkürler.

 5. Selamlar Murat;
  Rica ederiz.
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?