E-Ticaret Sisteminde Müşteri Memnuniyetini Geliştirme


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Müşterinizin Memnuniyetini Nasıl Kazanırsınız?

Web sitesinde müşteri deneyimi seviyesinin arttırılması; rekabetçi e-ticaret sektöründe firmaları farklı kılan en önemli etken olduğundan dolayı; mağaza sahipleri için vazgeçilmez bir öncelik bir haline gelmiştir. Müşterilerin ürün ve şirket hakkında nasıl hissettikleri konusundaki küçük ayrıntılar bile büyük fark yaratabilir.

Birçoğumuzun daha önce duyduğu üzere; olumlu bir müşteri deneyimi sunmak önemlidir. Ancak bu noktada “Bunu nasıl yapabiliriz?” sorusu ortaya çıkıyor. Günümüzdeki müşteriler eskiye oranla daha eğitimliler ve pek çok seçeneğe sahipler. Daha iyi bir deneyim için daha fazla para ödemeye hazırlar.

Müşteriler; e-posta, sosyal medya, mağaza içi ziyaretler ve müşteri hizmetleri gibi birçok kanal aracılığıyla sürekli olarak işletme ile etkileşime girmekteler. Dolayısıyla gelişmiş bir müşteri deneyimi sunmanın yolu; müşterileri tüm bu kanallarda memnun etmek ve onlara tam olarak aradıklarını sunmaktan geçer.

Müşterilerinizin Size Kolayca Ulaşabileceğinden Emin Olun

Bir yandan rekabet günden güne artarken bir mağaza sahibi olarak göreviniz; rakiplerinizden sizi ayıracak olan kaliteli içeriği sağlamak. Kaliteli içerik online alışveriş yapan kullanıcıları sitenize çekmeyi kolaylaştıracaktır. Bir başka önemli nokta da, online mağazanızın kolay gezilebilir olmasıdır.

Sadece çevrimiçi bir mağazaya sahip olmak günümüzde yeterli değildir. Bu nedenle müşterilerin farklı kanallar vasıtasıyla size ulaşabileceği şekilde, tüm sosyal medya hesaplarına da sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Çevrimiçi Alışverişin Tek Bir Adım Olmadığını Anlayın. Alışveriş Satın Alma Deneyimini Sağlayan Bütün Bir Süreçtir

Online mağazanızı müşterilerinizin gözünden görmeye odaklanın; onları sizin ürünlerinizi incelemeye ve satın almaya iten şeyin ne olduğunu anlamaya çalışın. Daha fazla seçenek, daha fazla öneri, ücretsiz gönderim, kolay bir geri ödeme politikası ve tanıdık ödeme yöntemleri gördükçe müşterilerinizin satın alma deneyimleri gelişir. Bütün bunlar web sitenizi daha kullanıcı dostu yapmakla kalmaz, aynı zamanda üstün bir satın alma deneyimi yaşatır. Müşterinizin beklentilerini aşmak ve ötesine geçmek; sizi aynı ürün veya hizmetleri sunan diğer satıcılardan farklı kılar.

Müşteri Deneyimine Bakmanın Diğer Bir Yolu da Müşterilerinize Beklediklerini Sunmaktır

Örneğin; günümüzde online alışveriş yapanların çoğu mobil cihazlarından alışveriş yapıyor. Artan mobil cihaz sayısıyla birlikte, birden fazla platformda / cihazda aynı şekilde çalışan duyarlı tasarımlı bir web sitesinin olması çok önemli hale geldi. Bir müşteri olarak alışverişlerinizin çoğunu mobil cihazdan yaptığınızı ve mobil cihazınız için optimize edilmemiş bir web sitesiyle karşılaştığınızı düşünün. Kaydırma ve sadece bilgi okumak için yakınlaştırma yapmanız gereken mağaza sitelerinden bir şey satın alır mısınız? Büyük ihtimalle kullanıcı deneyiminize duyarlı olarak hizmet sunan başka bir siteye gidip, birkaç adımda sipariş vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

Dolayısıyla bir çevrimiçi mağazadan beklentilerini elde eden müşterinin satın alma deneyiminin otomatik olarak geliştirildiği açıktır.

Müşterilerinizi Ödüllendirin ve Satış Sonrası İletişim Kurun

Müşteri deneyimini geliştirmek için geri gelen müşterileri her zaman kişiselleştirilmiş bir deneyimle ödüllendirmelisiniz. Müşterilerinizin kendilerini özel hissettiği alanlara zaman ve para harcayın. Çevrimiçi alışveriş deneyimini daha iyi hale getirmeyle ilgili ayrıntılara dikkat ettiğinizde; müşterilerinize bir tanıma hissi verirsiniz.

Bir müşteri sipariş verdiğinde ve satın alma işlemi tamamlandığında; online mağazayla müşteri arasındaki oluşacak olan satış sonrası iletişim, müşteriyi kolayca sadık bir müşteri haline getirebilir. Müşterilerinizin takibini yapmak; alışveriş deneyimleri hakkında sorular sorup, her şeyin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlamak veya herhangi bir iyileştirme yapmayı istemek daima iyi bir fikirdir.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?