Başa Dönün

E-Ticaret Dünyasındaki Modern SEO Efsaneleri


Figen Yüzbaşıoğlu 24/01/2018
17/08/2018 Tarihinde Güncellendi


"Bu yazı 5 dakikada okunabilir."

Arama motorları, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini hedef kitlelerine sunduğu en yaygın araçtır. Online bir işletme olan her E-ticaret mağazası, SEO’ya (Arama Motoru Optimizasyonu) odaklanmalıdır; çünkü her işletme sahibi arama motorlarında yukarıda sıralanmak istemektedir.

Evet, SEO’ya odaklanmak web’deki çevrimiçi mağazanızı pazarlamak gibidir. Fakat, yeterince açıklanmadığı için pazarlamanın en yanlış yorumlanan terimlerinden biridir. Arama motoru optimizasyonu bir sihir değildir yalnızca bir takım çalışmaları ateşler.

E-ticaret dünyasında en iyi 5 modern SEO efsanesini tartışalım:

Efsane 1: “SEO’ya odaklanmak zorunda değilsiniz! Çünkü esas önemli olan, sosyal medya siteleri ve oradaki varlığınızdır.

Gerçek:

Tamamen yanlış! SEO, sıralama algoritması ile ilgili olarak doğrudan sosyal medya sitelerine bağlı değildir. Sosyal medya sayfaları diğer sayfalar kadar ele alınır ve arama motoru aranan şey ile ilgili olarak bu sosyal medya sitelerinde herhangi bir bilgi bulursa, bu sayfalar arama sonuçlarında gösterilir.

Daha çok beğeniniz veya takipçiniz olması arama motorlarında daha üst sıraya çıkacağınız anlamına gelmez. Google bundan birkaç kez bahsetti; sıralamada sayfalar için arama algoritması sosyal medyayı etkilemediğinden, içeriğin kalitesini yalnızca beğenilere veya takipçilere dayanarak ölçmek zordur. Evet, bir işletme sahibi olarak, daha fazla kitleye ulaşmak için çevrimiçi mağazanızın görünürlüğünü artırma noktasında kesinlikle sosyal medya sitelerini kullanmalısınız. Bu aynı zamanda müşterilerinizle iletişim kurmanın harika bir yoludur.

Efsane 2: “Daha fazla bağlantı, daha iyi SEO anlamına gelir.”

Gerçek:

Hayır! Gerçek, bağlantılar için de geçerli olan, “niteliği niceliğin üzerinde tutmak” olan ünlü bir sözcüğe dayanıyor. Alakasız bağlantı sayısına sahip olmak yerine, markanıza, ürününüze veya hizmetlerinize bağlanan daha kaliteli bağlantılar edinin

Bu kavram basit bir örnek yardımı ile açıklanabilir: “Ürün Web Sitesi A” ya sahipsiniz, arkadaşlarınızdan ve ailenizden ürününüzü tavsiye eden sosyal medya paylaşımlarını içeren uzun bir bağlantı listesi var. Öte yandan, ürününüzü tavsiye eden yalnızca iki kişinizin bulunduğu bir “Ürün Web Sitesi B” var: “Bill Gates” ve “Mark Zuckerberg”. Cevap basit; Çevrimiçi mağazalarınızı ziyaret eden müşterilerinizin, “Bill Gates” ve “Mark Zuckerberg” mesajlarının bağlantılarını tıklama olasılıkları daha yüksektir çünkü izleyici bunu kaliteli içerik olarak kabul eder. Bu nedenle, tıklamaya değen kaliteli bağlantılara sahip olun, markanıza veya çevrimiçi mağazanıza uzun vadeli değer katacak müşterilerin dikkatini çekin.

Efsane 3: “SEO, daha iyi sıralama için olası tüm anahtar kelimeleri kullanmayı ifade eder.”

Gerçek: Yanlış! Google gibi bir arama motorunun, Google arama sonucu sayfasındaki çevrimiçi mağazanızı göstermek için tüm anahtar kelimeleri kullanacağı düşünülebilir. Ancak, 2009 yılında, Google, web sıralamasında anahtar kelimeler meta etiketini kullanmadıklarını açıkladı. Meta anahtar kelime etiketi çok sayıda web sitesi tarafından uzun bir anahtar kelime listesi kullanarak istismar edildiğinden, Google arama motoru sonunda bu bölümü sayfa sıralaması için görmezden gelmeye karar verdi.

Ancak, meta açıklama bölümü arama motorları (Google gibi) tarafından halen kullanılmaktadır, çünkü web sitesi bağlantınızla birlikte arama sonucu sayfasına hala çekilmektedir. Yani, rakibinizin web sitesinden sizi ayıracak olan ve web sitenizi inceleyenleri sizin müşteriniz yapacak kaliteli bir içeriğinizin olduğundan emin olun.

Efsane 4: SEO kolay, ucuz ve herkes tarafından yapılabilir

Gerçek:

Kesinlikle yanlış! Arama motoru optimizasyonu kolay veya ucuz bir görev değildir. Siteyi canlı tutmak veya güncel tutmak için devam eden bir çalışma gerektiren sürekli bir süreçtir. Yani, temel olarak, bitmeyen bir süreçtir. Bir işletme sahibi olarak, diğer işletmelerle rekabet halindesiniz. SEO, online mağazanızı rekabetçi pazarda görünür kılmak ve değişen eğilimleri her zaman üst düzeyde tutmak için süregelen bir süreci gerektirir.

Efsane 5: Daha iyi sıralama= Başarılı İşletme Garantisi!!!

Gerçek:

Hayır! Çevrimiçi mağazanız daha iyi bir sıralama elde ettiğinde başarılı bir iş garantisi veremezsiniz. Mağaza A, Google arama sonuçlarında birinci ve mağaza B beşinci sıradaysa da mağaza B, mağaza A’dan daha fazla iş üretebilir. SEO, başarılı bir iş için gerekli olan tek şey olarak asla düşünülmemelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog (https://www.nopcommerce.com/blog.aspx)

Bu makale faydalı mıydı?
 
887 Okunma   192 Beğeni

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir