E-Ticaret Dünyasındaki Modern SEO Efsaneleri


Optimist Hub Team 24/01/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Arama motorları; işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini hedef kitlelerine sunduğu en yaygın araçtır. Online bir işletme olan her E-ticaret mağazası, SEO’ya (Arama Motoru Optimizasyonu) odaklanmalıdır; çünkü her işletme sahibi, firmasının arama motorlarında yukarıda sıralanmasını ister.

Evet, SEO’ya odaklanmak web’deki çevrimiçi mağazanızı pazarlamak gibidir. Fakat aynı zamanda yeterince ‘’açıklanmadığı’’ için pazarlamanın en yanlış yorumlanan terimlerinden biridir. Arama motoru optimizasyonu bir sihir değildir. Yalnızca bir takım çalışmaları ateşler.

Yazımızda E-ticaret dünyasında kabul görmüş 5 modern SEO efsanesinden bahsedeceğiz:

Efsane 1: "SEO’ya Odaklanmak Zorunda Değilsiniz! Çünkü Esas Önemli Olan, Sosyal Medya Siteleri ve Oradaki Varlığınızdır."

Gerçek:

Tamamen yanlış! SEO, sıralama algoritması doğrudan sosyal medya sitelerine bağlı değildir. Sosyal medya sayfaları; ancak diğer sayfalar kadar ele alınır ve arama motoru aranan şey ile ilgili olarak bu sosyal medya sitelerinde herhangi bir bilgi bulursa bu sayfalar arama sonuçlarında gösterilir.

Daha çok beğeniniz veya takipçiniz olması arama motorlarında daha üst sıraya çıkacağınız anlamına gelmez. Google bundan birkaç kez bahsetti. Sıralamada sayfalar için arama algoritması sosyal medyayı etkilemediğinden; içeriğin kalitesini yalnızca beğenilere veya takipçilere dayanarak ölçmek zordur. Tabi bu bahsettiğimiz konu; bir işletme sahibi olarak daha fazla kitleye ulaşmak için sosyal medya sitelerini kullanmanıza engel değil. Müşterilerinizle iletişim kurmanın harika bir yolu olarak bunu yapmalısınız.

Efsane 2: "Daha Fazla Bağlantı, Daha İyi SEO Anlamına Gelir."

Gerçek:

Hayır! Bu konudaki gerçek; bağlantılar için de geçerli olan “niteliği niceliğin üzerinde tutmak” cümlesinde saklı. Alakasız bağlantı sayısına sahip olmak yerine; markanıza, ürününüze veya hizmetlerinize bağlanan daha kaliteli bağlantılar edinin.

Bu kavram basit bir örnek ile açıklanabilir: “Ürün Web Sitesi A” ya sahipsiniz. Arkadaşlarınız ve ailenizden oluşan, ürününüzü tavsiye eden sosyal medya paylaşımlarını içeren uzun bir bağlantı listeniz var. Diğer yandan, ürününüzü tavsiye eden yalnızca iki kişinin bulunduğu bir “Ürün Web Sitesi B”niz daha var. Bu kişiler; “Bill Gates” ve “Mark Zuckerberg”. Çevrimiçi mağazalarınızı ziyaret eden müşterilerinizin kaçınılmaz bir şekilde Bill Gates ve Mark Zuckerberg’in mesajlarının olduğu bağlantıları tıklama olasılıkları çok daha yüksek; çünkü kullanıcı haliyle diğer web sitesini daha kaliteli içerik olarak kabul edecek. Bu nedenle; tıklamaya değer kaliteli bağlantılara sahip olun, markanıza veya çevrimiçi mağazanıza uzun vadede değer katacak müşterilerin dikkatini çekin.

Efsane 3: "SEO, Daha İyi Sıralama İçin Olası Tüm Anahtar Kelimeleri Kullanmayı İfade Eder."

Gerçek:

Yanlış! Google gibi bir arama motorunun; arama sonucu sayfasında çevrimiçi mağazanızı göstermek için tüm anahtar kelimeleri kullanacağı düşünülebilir. Ancak Google’ın 2009 yılında yaptığı açıklamaya göre; web sıralamasında meta anahtar kelime etiketini kullanmadıklarını açıkladı. Meta anahtar kelime etiketi; çok sayıda web sitesi tarafından uzun bir anahtar kelime listesi kullanılarak istismar edildiğinden; Google arama motoru en sonunda bu bölümü sayfa sıralaması için görmezden gelmeye karar verdi.

Ancak meta açıklama bölümü; arama motorları tarafından halen kullanılıp; web sitesi bağlantınızla birlikte arama sonucu sayfasına çekilmekte. Yani, rakibinizin web sitesinden sizinkini ayıracak ve web sitenizi inceleyenleri müşteriniz yapacak olan kaliteli bir içeriğinizin olduğundan emin olun.

Efsane 4: "SEO Kolay, Ucuz ve Herkes Tarafından Yapılabilir."

Gerçek:

Kesinlikle yanlış! Arama motoru optimizasyonu kolay veya ucuz bir görev değildir. Siteyi canlı tutmak veya güncel tutmak için devam eden bir çalışma gerektiren ve devamlı kontrol isteyen bir süreç. Yani temel olarak bitmeyen bir süreç. Bir işletme sahibi olarak, diğer işletmelerle rekabet halindeyseniz; online mağazanızı rekabetçi pazarda görünür kılmak ve değişen eğilimleri her zaman üst düzeyde tutmak için önemli bir SEO çalışması gereklidir.

Efsane 5: "Daha İyi Sıralama= Başarılı İşletme Garantisi!!!"

Gerçek:

Hayır! Çevrimiçi mağazanızın daha iyi bir sıralama elde etmesi daha başarılı bir iş garantisi anlamına gelmez. Mağaza A, Google arama sonuçlarında birinci ve mağaza B beşinci sıradaysa da; mağaza B, mağaza A’dan daha fazla iş üretebilir. SEO, başarılı bir iş için gerekli olan tek şey olarak asla düşünülmemelidir.

Kaynak: Nopcommerce Blog

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?