Başa Dönün

Semantic Arama (Anlamsal Arama)


Optimist Hub Team 01/05/2019
28/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Anlamsal Arama Nedir ve SEO'nuzu Nasıl Etkiler?

Bu yazımızda anlamsal aramanın ne olduğunu, neden SEO için faydalı olduğunu ve bu stratejiyi arama motorlarına daha iyi hitap etmek ve arama görünürlüğünüzü geliştirmek için nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Anlamsal Arama Nedir?

Öncelikle anlamsal aramanın ne olduğunu anlatarak başlayalım. Anlamsal arama; arama motorlarının kullanıcılara web’te içerik sunmasıyla ilgilidir.  Anlamsal arama, web’te kullanıcılara içerik sunarken arama ifadelerinin amacını ve bağlamsal anlamını göz önünde bulundurma kabiliyetini ifade eder.

Arama motorları, sonuçları arama sorgusu ile eşleştirirken, bir arama teriminin tam ifadesini yalnızca analiz edebilir. Yani size sadece arama sorgusu ile ilintili temel ve ilk akla gelen sonuçları sunar. Arama algoritmaları daha karmaşıktır ve içeriği sıralarken anlamsal arama ilkelerini içerir.

Semantic Arama Nedir?

 

Anlamsal Arama İlkeleri

Anlamsal aramayı yönlendiren iki ana faktör vardır.

Bunlar;

1- Kullanıcının arama amacı. Arama amacı, birisinin arama motorunda bir sorgu gerçekleştirmesinin nedenidir. Kullanıcının neyi başarmaya çalıştığıyla ilgilidir. Arama amacı bir şey öğrenmek, bulmak veya satın almak olabilir. Kullanıcıların niyetini göz önünde bulundurarak, arama motorları daha alakalı sonuçlar sağlayabilir (örneğin; bir sorunun cevabını, ürün sayfasını, markanın web sitesini vb.).

2- Arama terimlerinin anlamsal anlamı. Anlambilim, kelimeler arasındaki anlam ve ilişkilerin incelenmesidir. Aramada anlambilim, bir arama sorgusu, kendisiyle ilişkili kelimeler, ifadeler ve web sayfalarındaki içerik arasındaki ilişkilerle ilgilidir. Semantikleri göz önünde bulundurarak (kelimelerin ne anlama geldiğini, sadece ne olduklarını değil), arama motorları, arama sorgusunun içeriğiyle daha yakından alakalı sonuçları görüntüleyebilir.

Anlamsal Aramanın Tarihçesi ve Önemi

Anlamsal aramanın tarihini anlamak için aramanın geçmişini anlamanız gerekir.

Arama motorları ilk başlatıldığında, anahtar kelimeler ana sıralama faktörü idi. Genellikle arama terimini en çok tekrarlayan sayfa, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) en üst sıralarda yer alıyordu.

Bu sistem kullanıcılar veya arama motorları için mükemmel arama sonuçlarını vermiyordu.

Bu sistemin kullanımı kolay olsa da kullanıcılara düşük kaliteli içerikler sunuyordu.

Örneğin, “içerik pazarlaması”na göre sıralamak için bir pazarlamacı, ifadeyi birden çok kez tekrarlayan bir SEO içeriği oluşturabilir. Bu stratejiye anahtar kelime doldurma denir ve düşük bir kullanıcı deneyimi ve düşük kaliteli sonuçlara ulaşılır.

Eski arama sistemi de kullanıcıların alakalı bilgiler bulmasını zorlaştırdı çünkü arama motorları arama sorgularının içeriğini ve anlamını tam olarak çözemedi. Sadece kesin eşleşme sonuçlarını analiz edip üretebiliyorlardı.

Örneğin, “İçerik pazarlamaya nasıl başlarım?” araması, “İçerik yazmaya nasıl başlarım?” veya daha da ilgisiz bir şey için sonuçlar verebilirdi.

Anlamsal arama, bu sorunları çözdüğü için hem kullanıcılara hem de arama motorlarına fayda sağlıyor.

Arama sonuçlarını değiştirmek Black Hat SEO'yu kullanmayı zorlaştırdı, spam ve düşük kaliteli içeriği azalttı.

Aramayı daha sezgisel hale getirdi, bu da kullanıcıların aradıklarıyla daha yakından eşleşen sonuçları bulmalarına yardımcı oldu.

Anlamsal Arama ile İlgili Diğer Faktörler

Arama motorları algoritmalarını geliştirmeye, sonuçlarını iyileştirmeye ve kullanıcılar için daha iyi deneyimler sunmaya devam ettikçe, dikkate alınması gereken bazı faktörler var.

Bunlar;

Öne çıkan snippet'ler ve zengin sonuçlar

Hummingbird & RankBrain

Sesli arama

Özellikli snippet’ler ve zengin sonuçlar

2012 yılında Google, kullanıcıların “yeni bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde keşfetmelerini” sağlamak için Bilgi Grafiği'ni tanıttı.

Bilgi Grafiği, anlamını deşifre etmek için anlamsal aramadan yararlanır ve bu da kullanıcıların istedikleri bilgileri olabildiğince hızlı bulmasına yardımcı olur. Google, artık web sayfalarındaki içeriği Bilgi Grafiği sonuçları, zengin sonuçlar ve özellikli snippet'leri, yanıtları daha hızlı ve daha belirgin bir şekilde ortaya koyuyor.

Bilgi Grafiği Arama Sonucu Örneği

Bilgi Grafiği Arama Sonucu Örneği

 

Zengin Arama Sonucu Örneği

Zengin Arama Sonucu Örneği

 

Özellikli Snippet Arama Sonucu Örneği

Özellikli Snippet Arama Sonucu Örneği

 

Hummingbird ve RankBrain

Google, kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmak için arama algoritmalarını sürekli olarak geliştirmektedir. Güncellemeleri yayınlamak ve algoritmalarına sıralama faktörleri eklemek, arama sonuçlarının daha doğru olmasına yardımcı oluyor.

Google, 2013 yılında, doğal dil sorgularına ve anlamsal arama ilkelerine daha fazla önem veren Hummingbird güncellemesini yayınladı.

Daha sonra 2015 yılında, en iyi performans gösteren arama sonuçlarını öğrenmek ve analiz etmek için yapay zekayı kullanmaya başlayan RankBrain'i başlattılar.  Birlikte, anlambilimi doğrultusunda arama sonuçlarına en yakın ve en anlamlı sonuçları kullanıcıya sunuyorlar.

Sesli Arama

Anlamsal aramayı etkileyen bir diğer faktör, sesli aramanın yükselişidir. Gittikçe daha fazla sayıda insan arama sorgularını Alexa ve Siri gibi sanal asistanlar (bu sanal asistanlar da bir nevi arama motoru) üzerinden gerçekleştiriyor. Kullanıcılar, sanal asistanlarla konuştukça bu arama motorları konuşmacı doğasını tanımak için evrimleşiyor.

Sesli aramalar daha doğal bir dil, daha uzun ifadeler ve daha fazla soru kullanma eğilimindedir. Arama motorları, bu tür aramalarda alakalı sonuçlar sağlamak için anlamsal arama ilkelerine daha fazla güvenmektedir.

Günden güne artan içerikler ve Google’in geliştirdiği algoritmalar ile anlamsal arama sonuçları web’teki hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak gibi gözüküyor.

 

Kaynak: https://blog.alexa.com/semantic-search/amp/

Bu makale faydalı mıydı?
 
50 Okunma   7 Beğeni
Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir