Inbound Pazarlama Nedir?


Optimist Hub Team 31/07/2019
15/09/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Inbound Pazarlama (Inbound Marketing), metodu ile, işletmeler, müşteri kazanımı için ürün veya hizmetlerini, onların karşısına çıkararak cezbetmek yerine, oluşturduğu özgün içerikler ile kullanıcıların dikkatini çekerek, onları potansiyel müşterilere dönüştürmeyi amaçlar.

Bu konuya dijital pazarlama açısında bakacak olursak, asıl amaç; birden fazla pazarlama kanalının, sosyal medya, SEO, içerik pazarlaması kombinasyonu ile yaratıcı içerikler oluşturarak, internet kullanıcılarının dikkatini çekmektir.

Inbound pazarlama kampanyasının gayesi, işletmenin kendi kazandığı ve sahip olduğu medyasını kullanarak erişim artışının, kaliteli trafik kazanımının, etkileşiminin ve dönüşümlerinin yükselmesini sağlamaktır. Inbound pazarlama yazılım şirketi olan HubSpot; müşteriyi cezbetme, yabancı kullanıcıdan dönüştürme, yaklaştırma ve memnun etme süreci olarak bu pazarlama metodunu tanımlar. Özetle, işletmenize yabancı olan kullanıcıları, sizi destekleyen müşteriler haline getirmenin en iyi yoludur diyebiliriz.

Inbound Pazarlama: Kazanılan ve Sahip Olunan Medya

Potansiyel müşterilerinizle yaratıcı bir şekilde etkileşime geçmenin en iyi yoludur. Bu etkileşim, kazanılan ve sahip olunan medya aracılığıyla gerçekleşir.

Sahip Olunan Medya; İşletmenizin elinde olan ve kontrolünü sağladığı araçlardır. Örnek vermek gerekirse; web sitesi, blog sayfası, sosyal medyadaki işletme hesabı ve Youtube kanalı gibi medya araçları bu kategoriye girer.

Kazanılan Medya; Zorlu çalışmalar sonucu kazandığınız yayın alanınızdır. Çevrim dışı olarak baz alırsak, bu geleneksel yayın alanı gazete ve dergiler olabilir. Çevrim içi olarak ise; sosyal medyada bahsedilmek, haber sitelerinde yer almak, kampanya etiketlerinizin kullanımı ve çevrim içi ortamda, sunduğunuz hizmet ve ürünlerinizin değerlendirmeleridir.

Özetle dijital ortamdaki PR çalışmalarının meyveleridir. Kazanılan medya üzerinde kontrol imkanınız sahip olunan medyaya göre daha azdır ancak Inbound pazarlama kampanyanızda yer alması son derece önemlidir.

Inbound Pazarlamanın Faydaları

Doğru Kullanıcıya Doğru Platformdan Ulaşarak Kaliteli Trafik Üretmek; Inbound pazarlamasında, doğru kullanıcıya doğru yerde ulaşmak ve onları cezbederek potansiyel müşterileriniz haline getirmek, dijital pazarlama amaçlarınızın yerine getirilmesinde büyük rol oynar. Bu sayede reklamlara para harcamadan, ilgi çeken içeriklerle hedeflediğiniz kaliteli trafiğe erişebilirsiniz.

Güvenirliğiniz Artar

Inbound pazarlama, potansiyel müşterilere aradıkları bilgileri, yaratıcı bir şekilde vererek, onlarla etkileşime geçme yöntemidir. Buradaki mantalite, her fırsatta istenmeyen reklamlar öne sürmek değildir. Bu pazarlama metodu ile müşterilerin gözünde kullanışlı, güvenilir ve kullanıcı dostu bir marka imajı oluşturursunuz.

Nasıl Ölçümlenir?

Bu metodun uygulandığı birden çok kanal yer alacağından, kolay bir şekilde etkisini ölçümlemek, anlaşılır bir ROI (yatırım getirisi) çıkmayacaktır. Bu sebeple, çalışmanın anahtarı en başta net olmaktır. Yani, kampanyanızı planlarken, belirlediğiniz hedef doğrultusunda; neyi başarmak istediğinizi bilmeniz ve bu hedef doğrultusunda KPI'lar (anahtar performans göstergeleri) belirlemeniz daha rahat etki ölçümlemesi yapabilmenizi sağlar.

Unutmamanız gereken nokta, bu metod ile kampanya ölçümlemeleriniz sonrası, size fayda sağlamayan çalışmaları kampanyanız veya stratejinizden çıkarmanız ve daha çok fayda sağlayan taraflara yönelmeniz olacaktır. Bu girişim, yaptığınız çalışmaların etkisi açısından son derece önemlidir.

 

Kaynak:

https://www.optimizely.com/optimization-glossary/inbound-marketing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?