Başa Dönün

5 SEO Gizemi ve Çözümleri


Osman Yıldırım 07/11/2018
30/04/2019 Tarihinde Güncellendi


Çok deneyimli bir SEO uzmanı olsanız bile, arama optimizasyonu kimi zaman kafa karıştırıcı olabilir. Sitenizin arama sonuçlarındaki konumuna pek çok farklı faktör etki edebilir ve bu faktörler zaman zaman değişkenlik de gösterebilir. Genelde bu tip sorunları çözmenin birden fazla yolu vardır.

5 SEO Gizeminin Çözümleri

1. Site trafiği neden birden durdu?

Şu ana kadar stabil durumda olan site trafiğiniz birden durdu, peki sebebi ne olabilir? Cevap ise site trafiğindeki düşüşün derecesine bağlıdır. %10 veya daha az bir miktarda düşüş yaşadıysanız muhtemelen endişelenecek bir durumun olmadığı söylenebilir. Örneğin, index güncellemeleri ve alana yeni giren rakipler böyle bir düşüşe sebep olabilecek faktörler arasındadır.

Ekstrem durum ise trafiğinizin birden kaybolması, ki bu da oldukça nadir görülmektedir. Siteniz çökmüş ya da manuel Google cezası yemiş olabilir. Bu gibi bir olayda, sitenizi hangisinin etkilediğini Google Search Console üzerinden öğrenebilirsiniz.

2. Sitem neden arama sonuçlarında görünmüyor?

Sitenizin arama sonuçlarında görünmemesinin sebebi Google’ın sayfalarınızı henüz indexlememiş olmasıdır. Siteyi yeni oluşturduysanız, endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Çünkü Google’ın yeni site içeriklerini indexlemesi 4 ile 28 gün arasında değişiyor. Süreci hızlandırmak isterseniz,  Google Search Console ( Webmaster Tools )aracılığı ile XML site haritası ekleyebilirsiniz.

Eğer sorununuz halen devam ediyorsa, Google’ın arama botlarını engelleyip engellemediğinizi öğrenmek için robots.txt dosyanızı kontrol edebilirsiniz.

3. Linkime ne oldu?

Sitenize yönelten link bir anda yok olduysa bunun tek bir açıklaması vardır: Barındıran site tarafından silinmesi. Site linki alakasız bulmuş, içeriğinizin yerine başka bir şey koymuş ya da nofollow link haline getirmiş olabilir.

4. Sıram neden değişkenlik gösteriyor?

Arama sonuçlarının değişkenlik göstermesi son derecede doğaldır. Aslında hiç değişkenlik göstermemesi bir tuhaflık olduğuna işaret eder. Eğer olağanüstü değişimler gözlemliyorsanız, stratejilerinize tekrar göz atmanız yararlı olabilir çünkü strateji tutarsızlıkları da sırayı etkileyen en önemli faktörler arasındadır.

5. Sitem neden yavaş çalışıyor?

Tam olarak analytics ile alakalı bir sorun olmasa da sitenizin yavaş olması, sıralama ve performans açısından sıkıntı yaratabilir. Çözüm olarak, sayfalardaki görselleri küçültmek ve kullanmadığınız eklentileri kaldırmakla işe başlayabilirsiniz. Artık işinizin kalmadığı meta bilgi ve taslakları silmek de bu anlamda faydalıdır. Tüm bunları uygulamanızın üzerine yine de sorun çözülmediyse, servis sağlayıcınızı güncellemeyi deneyebilirsiniz.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.entrepreneur.com/article/293168)

Bu makale faydalı mıydı?
 
566 Okunma   35 Beğeni
Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir