Sesli Arama İçin SEO’nun Önemi


Optimist Hub Team 11/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


“Pazarda ilk olmak, daha iyi bir ürüne sahip olmaktan daha iyi” deniliyor.

Bu söylem yalnızca ürün pazarlaması için geçerli değil.  Google, her saniye on binlerce arama sorgusu işliyor. Bu, arama motoruna takılan marka/ürün/hizmet için inanılmaz bir pazarlama ve markalaşma platformu yerini alıyor. Bir şirkete ne kadar çok arama sonucu gelirse, şirket o kadar fazla aranmaya başlıyor.  Gelişen teknoloji ve yapılan yeniliklerle artık sesli arama motorları da hayatımızın içinde. O nedenle arama motorları için yapılan SEO çalışmalarının bir tarafı eksik kalıyor. Neden SEO’lar sesli arama sonuçları için de optimize edilmemeli?

Sonuçta, “ilk sırada olmak” tüm işletmelerin isteğidir.

Yıllardır müşterilere yeni özellikler, teknolojiler ve platformlar sunuluyor. Her Freebase için bir Google+ var. Modern SEO optimizasyonunda Progressive Web Apps ve VR gibi uygulamaların kullanılması öneriliyor. Bir teknoloji, geleneksel bir arama motoru modeli dışında bir araştırmacının deneyimini geliştirme, markaya sadakat sağlama ve dönüşümleri geliştirme potansiyeline sahipse, SEO'nun görüşüne girer. Ne de olsa, SERP’lerdeki sıralamalar bugünlerde düşünmemiz gereken şey değildir. Doğru kişiye ulaşmak, niyetlerini anlamak ve onlara istedikleri ve ihtiyaç duydukları deneyimi vermek gözetilmesi gereken ana başlıklardandır.

Sesli Arama

Sesli Arama yeni bir uygulama değil, ancak sesli aramanın hayatımızdaki rolü inanılmaz bir hızla artmaktadır. “Voice-first”, stereolardan elektrik prizlerine kadar, daha fazla teknolojide görülmektedir. Google, Apple’ın Siri’si ve Amazon Alexa’sı sesli aramanın en popüler olanlarıdır.

Google Sesli Aramalar İçin SEO Çalışmaları

Sesli Arama Google’ın en son parlak nesnesidir. Mobil aramanın, mobil cihazların ve dijital asistanların bir parçasıdır. Hem çevrimiçi hem de yerel işletmelerde (örneğin, yerel SEO) çalışmaktadır. Google’ın 2017’de AMP’yi zorlamasıyla karşılaştırıldığında, bu yıl Sesli Arama konusunda gerçek bir takıntı ortaya çıktı. Google I / O (Mayıs 2018’de) AI ve “devam eden konuşmalar” etrafında projeler başlattı. Google'ın hala asistanlarında akıllı gösterimler için bastırdığını öğrendik. Bunlar, kullanıcılara bir arama için algoritmalar sorma konusunda daha fazla fırsat sağlayacaktır.

Yeni teknolojiler, pazarlama dünyasının her yerinden görüş ve tahminler getiriyor. ComScore’un tüm aramaların yarısının 2020’ye kadar sesli aramalar olacağı yönündeki tahminini duymuş olabilirsiniz.

Sesli arama konusu ve SEO optimizasyonu konusuyla ilgili birçok spekilasyon var. Bu spekülasyonlar kısmen, Sesli Arama sağlayıcılarının hiçbirinden Sesli Arama metrikleri alamamamızdan kaynaklanıyor (bu bir gün değişebilir). Sistem arama algoritmasını bilmesine rağmen bu ses sorgularını işler.

İstatistiklere baktığımızda;

 • Google’a göre sesli arama yapan kişilerin %72'si cihazlarını sık sık günlük rutinlerinin bir parçası olarak kullanıyor.
 • 13-18 yaş grubunun %55'i her gün sesli arama kullanıyor.
 • Google, sesle etkinleşen konuşmacı sahiplerinin markaların kendilerine fırsatlar, kişiselleştirilmiş ipuçları, yaklaşan etkinlik bilgileri, gerçek dünyadaki işletmeleri bulma seçenekleri ve müşteri desteğine erişim hakkında bilgi vermelerini istediğini belirtti.
 • Ankete katılan grubun %42'si sesle çalışan cihazların hızlı bir şekilde yaşamları için “gerekli” olduğunu söylüyor.

Bunun ne kadarı gerçek yaşamı temsil ediyor? Aslında bu verileri “belirsiz alan” olarak betimleyebiliriz.

Çoğu SEO kampanyasının bir iş vakasına sahip olması gerektiğini ve “belirsiz alan” ın hiç kimseyi gerçek bir fırsata ikna etmediğini söyleyebiliriz.

SEO tekrar değişiyor. Dışarıda SEO'nun ne olduğunu bilmeyen ve çok az bir değeri olduğunu düşünen bir şirket yok. SEO bir pazarlama kanalı olarak çoktan kabul gördü. Yani burada SEO satmaktan bahsetmiyoruz; bunun yerine, bir sonraki dalgaya yatırım yapmaktan bahsediyoruz. Bu yeni dalgayı yakalayan işletmelerin ve markaların daha üst sıralarda yer alacağını ve bunu bir pazarlama avantajına çevireceklerini söyleyebiliriz. O nedenle Sesli Arama motorları için SEO optimizasyonu çalışmalarına başlamanızı öneriyoruz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

 1. SERHAT DUMAN

  Sesli Arama ve SEO İstatistikleri

 2. Selamlar Serhat Duman;
  Yayınımız hakkında hiçbir görüş bildirmeden, jenerik bir başlık atıp, olmayan sitenizin linkini yazarak backlink kasmak istemişsiniz.
  Hangi devirdeyiz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?