Samsung, Yeni Katlanabilir Telefonunu Duyurdu


Optimist Hub Team 08/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Aylardır merakla beklenen Samsung’un katlanabilir telefonu San Fransisco’da düzenlenen geleneksel yazılımcı konferansında nihayet tanıtıldı. Infinity Flex ekrana sahip olan telefon, Samsung’un ürettiği ilk katlanabilen telefon olma özelliğini taşıyor.

Demo tanıtımdaki kısa görünüşüne göre, her ne kadar tasarımındaki bazı noktaları gizlense de, telefondaki en dikkat çekici özellik tablet boyutundan cep boyutundaki telefona dönüşebilmesi. Önümüzdeki aylarda seri üretime geçecek olan telefonun 2019 yılında piyasalarda yer alması bekleniyor.

Samsung Galaxy Infinity Flex Display Tanıtımı

Ekranda kullanılan yeni materyal özellikle katlanması için yapıldı. Samsung’un açıklamalarına göre söz konusu materyal yüzlerce kez katlanabilecek bir niteliğe sahip. Katlanmadığı zaman 7.3 cm olan telefon, katlandığı zaman daha küçük haliyle de kullanılabiliyor. Uygulamaların kullanıldığı sırada her iki ekran boyutu arasında sorunsuz olarak geçiş yapılabileceği, açıklanan noktalar arasında.

Samsung Katlanabilir Telefonun Şekli Nasıl Olacak?

Samsung’un telefonun tam olarak neye benzeyeceği, model adının ne olacağı ve fiyatlandırılmasının nasıl olacağıyla ilgili henüz cevaplamayan çok soru var. Çarşamba günü sahnede gösterilen donanımın, telefonun son hali olmadığı belirtilmişti.

Bu duyuru tam da katlanabilen telefonlara olan talep artmaya başlarken yapıldı. Çinli şirket Royole, FlexPai olarak adlandırılan ve fiyatı 1,300$ olan katlanabilen telefonlarını henüz tanıtmıştı. Ayrıca Huawei katlanabilir bir 5G telefon üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Belki de en önemli soru, bu ürünlerin ne zaman piyasaya çıkacağı değil de bu ürünleri erişilebilir yapacak bir yazılıma gerek duyulup duyulmadığıdır. Telefon üreticilerinin uygulamaları bu katlanabilir telefonlarla optimize edebilecek yazılımcılara ihtiyacı olabilir.

Bu konu üzerine Samsung ve diğer şirketlerin iyi haberleri var. Google, Android’in katlanabilir telefonları destekleyeceğini ve yazılımcıların kendi uygulamalarına müsait hale getirmelerini kolaylaştıracağını duyurdu. Google Yazılım Zirvesi’nde konuşan David Burke de bu duyuruyu onayladı ve “Android’i bu yeni formdan yararlanarak sizden gereken minimum çaba ile geliştiriyoruz. Bu heyecan verici bir proje ve Android üreticilerinden katlanabilir ürünler görmeyi bekliyoruz. Aslında, bu yılın başlarında piyasaya sürmeyi planladıkları yeni bir ürün ile ilgili Samsung ile birlikte yakından çalışıyoruz.” diye ekledi.

Samsung, ayrıca yazılımcıların telefonun piyasaya sürülmesinden önce uygulamalarını optimize etmelerini sağlamak için bir emülatör üzerinde çalışıyor.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://mashable.com/article/samsung-infinity-flex-display-foldable-phone/?utm_cid=hp-h-2#FQzY5OsGDsqj)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. cihan

    telefon icat edildikten 1000 seneden sonra ceplerimize girmeyi başardı ve şimdi de katlanabilir hale geldi. Henüz katlanabilir telefonun pazar payı çok düşük olsa da gelecekte özellikle harita kullanımı ve video izleme için oldukça avantajlı olduğundan popülerleşeceğini ve açık kaynak kullanımı sayesinde de fiyatı daha alınabilir olacağını düşünüyorum.

  2. Katlanabilir telefonlarda, satış fiyatının dışındaki en büyük sıkıntılardan biri de katlanabilir bölümde yaşanacak sorunlardır. Fakat ilerleyen dönemlerde tüm sorunlara çözüm bulunacağını düşünmekteyiz. Konu ile alakalı gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz Cihan Bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?