Yapılandırılmış Veri Nedir?


Optimist Hub Team 21/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yapısal veriler, bu terimi daha önce duymuş olabilirsiniz. Fakat bu terimler tam olarak ne anlama geliyor? Yapılandırılmış veri nedir? Yapılandırılmış veriler ne işe yarar? Ve SEO ile ne ilgisi vardır?

Yapılandırılmış Veri Nedir?

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının anlayabileceği şekilde yazılmış, belirli bir biçime sahip koddur. Arama motorları kodu okur ve arama sonuçlarını belirli ve daha zengin bir şekilde görüntülemek için kullanır. Bu kod parçasını kolayca web sitenize koyabilirsiniz.

Çok fazla tarif içeren bir web siteniz olduğunu hayal edin. Tarifli bir sayfaya yapısal veri eklerseniz, arama motorlarındaki sonucunuz değişebilir. Ve gösterilen içerikleriniz daha "zengin"  ol. Bu sonuçlara zengin sonuçlar veya zengin snippet'ler (rich snippets) dememizin nedeni budur. Zengin bir sonuç şöyle görünür:

Rich Snippets Örneği

Başlık, URL ve arama sonucundaki açıklamanın yanı sıra, en iyi lazanyayı en iyi şekilde yapmanın ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Ayrıca Lazanyanın ne kadar kalori olduğunu da göreceksiniz. Böyle bir rich snippet almak için web sayfanıza yapılandırılmış veri eklemeniz gerekir.

Yapılandırılmış veriler her zaman bir kod formatındadır. Örneğin, kitaplar, incelemeler, filmler ve çevrimiçi mağazanızdaki ürünler için yapılandırılmış veriler vardır. Her durumda, yapılandırılmış veriler arama sonuçlarındaki snippet'inize daha fazla ayrıntı ekler. Hangi zengin sonuçların yapılandırılmış verilerle desteklendiğini görmek için Google’ın Arama Galerisi’ne göz atabilirsiniz.

Yapısal Veriler Ne İşe Yarar?

Yapılandırılmış veriler sayesinde arama motorlarıyla “konuşabilirsiniz”. Arama motorlarına tarifinizde hangi içerikleri bulunduğunu söyleyebilir, onlara hazırlık süresinin ne kadar olduğunu ve yemeğin ne kadar kalori içerdiğini söyleyebilirsiniz. Google, tüm bu bilgileri anında kavrar ve arama sonuçlarında göstermeye karar verir.

 

Bu nedenle yapılandırılmış veriler, Google’a web sitenizdeki bir sayfa hakkında ayrıntılı bilgi verebilmeniz için kullanabileceğiniz bir araçtır. Google daha sonra bilgilendirici, zengin arama sonuçları oluşturmak için bu bilgileri kullanır. Ve rich snippets okuyucular tarafından sevilir!

 

Yapısal Veriler SEO İçin Neden Önemlidir?

Yapısal veriler SEO için önemlidir, çünkü Google’ın sayfalarınızın ve web sitenizin ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırır. Google'ın bir sayfanın arama sonuçlarında gösterilmesi için neyle ilgili olduğunu bulması gerekir. Yapısal verileri kullanmak, Google’la konuşmak gibidir, Google’a sitenizin ne hakkında olduğunu söyler. Ayrıca sıralamalarınıza da yardım eder.

Bunun da ötesinde, yapılandırılmış veriler snippet'inizin (arama sonuçlarınızın) görünme biçimini değiştirir. Müşterinize daha fazla ve spesifik bilgi sunulduğu için sonuçlarınıza tıklama olasılığı artıracaktır. Daha fazla tıklama da sonunda daha yüksek sıralamaya yol açacaktır! Gittikçe daha fazla yapılandırılmış veriye dayalı zengin sonuçların ortaya çıktığını görüyoruz, bu nedenle buna dikkat etmek daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.

 

Yapılandırılmış Veriler Nasıl Kullanılır?

Yapılandırılmış verilerin kullanılması ilk bakışta zor gibi gelsede, uygun bir eğitim ile herkesin yapabileceği bir işlemdir. Öncelikle doğru kodu almalı ve uyarlamalısınız. Sonrasında ise Google Etiket Yöneticisi'ni kullanmalısınız.

Eklentileri kullanarak web sitenize birçok yapılandırılmış veri işaretlemesi de eklenebilir. ÖrneÖrneğin yerel SEO eklentimiz, mağazanızın konumunu veya birden fazla yerini göstermek için yapılandırılmış veriler kullanır. Bu rich snippet almak için kod yazmak zorunda değilsiniz, sadece eklentimizi kullanacak, bazı detayları dolduracaksınız ve biz sizin için yapacağız. Herhangi bir kodla uğraşmanıza gerek kalmadan yapısal verileri kullanmanıza yardımcı olacak birçok eklenti var.  Siz de kendi SEO maceranızı yukarıda anlattığımız stratejilere göre harmanlayıp, yola koyulabilirsiniz.

 

Kaynak: https://yoast.com/what-is-structured-data/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?