RTÜK Denetimine Netflix’den Cevap


Optimist Hub Team 04/09/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


2016 yılında yaptığı yatırımın ardından hizmet verdiği ülke sayısını 60’dan 190’a çıkarmasıyla birlikte Türkiye’de de internet yayıncılığı hayatını başlatan Netflix, o zamandan bu yana Türkiye’ye özel yapımlar dahi çıkararak yaptığı yatırımdan memnun olduğunu gösteriyordu. Ancak bir süredir gündemdeki yerini koruyan RTÜK’ün internet yayınlarını da denetim altına alacağı haberinin gerçeğe dönüşmesiyle birlikte Netflix’in bu konuda nasıl bir yol izleyeceği merak konusu haline gelmişti.

Netflix Nihayet Konuyla İlgili Açıklama Yaptı

Açıklama yapma konusunda ünlü internet yayıncısından bile önce davranan RTÜK başkanı Ebubekir Şahin’in Twitter’dan paylaştığı sözleri şu şekilde oldu:

“Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin Netflix, Blu TV, Puhu TV, Turkcell, Vodafone, Digiturk, Tivibu gibi sektörde etkili yayıncıların da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun. “

Ebubekir Şahin’in bu açıklamasının ardından Netflix de öncelikle abonelerine karşı samimi tavrını sürdürdüğü, “Benim sizi bırakmaya hiç niyetim yok, söylentilere kulak asıp kendinizi lütfen üzmeyin” tweetini paylaştı, daha sonra da konuya dair akla gelen ilk soruları cevaplamaya çalıştığı daha kapsamlı bir cevap verdi:

Netflix'in RTÜK lisansı konusundaki tweeti

“İnternet yayınlarına yönelik getirilen yeni düzenlemenin gerektirdiği üzere lisans başvuru sürecimizi başlattık. Türkiye’de sayıları gittikçe artan 1,5 milyon üyeye sahibiz. Üyelerimizin dünyanın dört bir yanından sunduğumuz zengin içerik çeşitliliğine ve Türkiye’den dünyaya taşıdığımız yerel hikayelere değer verdiğine inanıyoruz. Bu nedenle bir yandan Türkiye’deki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyor, diğer yandan da sunduğumuz ebeveyn kontrollerini daha da güçlendirecek adımlar atmak üzere yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek.”

Peki Her Şey Eskisi Gibi Olacak mı?

Netflix’i dünya genelinde popüler kılan en önemli unsurlardan biri hiç süphesiz çıkardığı yapımların özgünlüğü ve her kitleye hitap ediyor olmasıydı. Peki yapılan açıklamada belirtildiği üzere hayata geçecek olan daha sıkı ebeveyn kontrolü uygulamaları Netflix’in içerik bazındaki çeşitliliğini aynı şekilde korumasını sağlamaya yetebilecek mi? Bu kaygının sebebi, ünlü internet yayıncısının içeriklerinin sadece şiddet veya cinsellik gibi ebeveyn kontrolü uygulamalarıyla filtrelenecek türden olmaması.Zira Türkiye’deki izleyici kitlesine dair bir şey söylemek zor olsa da, Netflix’in içerikleri arasında uyuşturucu kullanımı ve buna benzer RTÜK’ün müsamaha göstermesi olanaksız görünen uygunsuzlukların barındığı birçok yapım var.

Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, Netflix karşı karşıya kaldığı sansür uygulamalarına ne gibi bir çözüm sunacak ve abonelerinin bu çözüme göstereceği reaksiyon ne olacak gibi soruların cevabını zamanla alacağız gibi görünüyor.

İleri Okuma Kaynakları:

https://www.reuters.com/article/us-netflix-turkey/netflix-applies-for-license-under-new-turkish-broadcasting-rules-idUSKCN1VO14R

https://www.aksam.com.tr/yasam/netflix-turkiyeden-cekiliyor-mu-netflix-lisans-basvurusu-hakkinda-rtuk-aciklama-yapti/haber-1002651

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?