Trending Topic’leri İnternet Trafiğini Arttırmak İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?


Optimist Hub Team 07/11/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Trending Topic'leri Kullanarak Trafik Artırma

Daha çok internet trafiği, link ve dönüşümler arama motoru optimizasyonunun olmazsa olmaz üçlüsüdür. SEO uzmanı veya çevirimiçi bulunma durumunu artırmaya çalışan bir internet sitesi sahibi iseniz, etkileşimlerin ve SEO dostu içeriğin yüksek kalite linkleri etkilemede anahtar etkenler olduklarını bilirsiniz. Ancak bazen yeni fikirler ve ilginç içerik konuları üretmede sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda güncel olayları ve çok konuşulan konuları takip etmek daha yaratıcı içerikler üretmenize yardımcı olacaktır.

“Trending Topic” yani çok konuşulan konuları internet sitenize linkler ve hedef trafiği çekmek için kullanırken yararlanabileceğiniz bazı taktikler bulunmakta.

1. Zamana Ayak Uydurun

Viral olacak nitelikte içerik üretmenin ilk adımı güncel trendlerin mümkün olduğunca ilerisinde olmaya çalışmaktır. Belirli bir konuda onlarca makale gördükten sonra bu dalgaya yetişmeye çalışmak için artık çok geç olabilir.

Bu sebeple, güncel olaylara hakim; hatta onların ilerisinde olabilmek için bir kaç araçtan yararlanmalısınız. Yararlanabileceğiniz en iyi araçlar ise şunlar:

Google Trends

Google Trends anahtar kelimenize göre en popüler aramaları gösterir. Google Trends’i kendi bölgenizde hangi konuların yükselişe geçtiğini ve internet trafiği artışını gözlemlemek için kullanabilirsiniz.

Facebook

Birçoğumuz Facebook’u arkadaşlarımız ile iletişimde kalmak veya çeşitli fikirlerimizi paylaşmak için kullanmaktayız. Fakat Facebook’ta hangi konuların çok konuşulduğunu, popüler etiketleri kontrol ederek veya sadece anasayfanıza düşen paylaşımlara bakarak takip edebilirsiniz.

Twitter

Twitter’da "Trending" bölmesinden dünya çapında olan biten sıcak gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca önemli ve tanınmış kişileri de takip ederek en çok neyin konuşulduğundan haberdar olabilirsiniz.

Reddit

Reddit, hak ettiği değeri göremeyen bir site fakat içerik bulmak veya kendi içeriğinizin reklamını yapmak için oldukça değerli bir araçtır. Güncel olaylar, teknoloji, politika ve aklınıza gelebilecek hemen hemen her şeyi içeren Subreddit’leri keşfedebilirsiniz.

Trending Topic'lerle İnternet Trafiği Yükseltmenin Yolları

2. Fırsatları Kollayın

Bir kere hangi konuların güncel olarak çok konuşulduğunu fark ettiğinizde iyi içerikler yaratmak için fırsat kollayıp halihazırda bulunan bir makalenin benzerini yazmaktan öteye gidebilirsiniz.

Fikir edinmek için internet araması yapmak yerine zaten bildiğiniz bir konu olan kendi markanızdan işe başlayabilirsiniz. Potansiyel içerik konularını düşünürken kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Güncel olaya dair haber sayfalarının kaçırdığı ve benim sunabileceğim yeni bir bakış açısı var mı?
  • Benim hitap ettiğim kitle şu an neye ilgi duyuyor?
  • Rakiplerim nelerden konuşuyor?
  • Geçmişte hangi stratejiler işe yaramıştı?
  • Hangi tarz içerikler benim uğraştığım alanda daha çok link alıyor?

3. Paylaşılabilirliği Olan İlgi Çekici İçerikler Geliştirin

En İyi Formatı Seçin

Paylaşmayı düşündüğünüz içerik için en ilgi çekici format nasıl olurdu? Kısa videolar, listeler veya eğlenceli karikatürler gibi sonsuz olanaklar arasından en uygun seçimi yapma şansınız var.

Ayrıca çok konuşulan konular hakkındaki bilgilere insanlar mümkün olduğunca çabuk ulaşmak isterler. İçeriğe ne kadar çabuk ulaşırlarsa paylaşma olasılıkları da o kadar artar.

Daha Büyük Bir Kitleye Hitap Edin

Daha büyük kitlelere hitap etmek, yoğun trafik üretip bağlantıların dikkatini çekme konusunda yardımcı olacaktır.

Resim, Grafik ve Videolardan Yararlanın

İçeriğinize resim ve video eklemek etkileşimlerinizi artırıp içeriğinizin daha çok paylaşılmasını sağlayacaktır. Bu yöntem ayrıca bilgiye değişik yollardan ulaşmak isteyen insanlara da hitap edecektir.

İçeriğinizi Arama Motorları İçin Optimize Edin

Eğer internet trafiği ve bağlantılar ana hedefiniz ise içeriğinizi arama motorlarına göre optimize etmelisiniz.

İçeriğinizi Paylaşıma Açmak İçin Optimize Edin

Bu sıklıkla göz ardı edilebilen önemli bir nokta. Kullanıcıların dilediği gibi içeriklerinizi paylaşabilmesi büyük bir kolaylık sağlar. Bu, paylaşma butonlarını ilgi çekici bir başlık, açıklama ve öne çıkan görsel ile beraber ulaşılabilir yapmayı gerektiriyor.

4. İçeriğinizi Farklı Platformlara Göre Yeniden Düzenleyin

İçeriğinizi paylaşma zamanı geldiğinde hangi platformlarda ve nasıl paylaşacağınızı düşünmek stratejik bir hareket olabilir.

Halihazırda aktif olduğunuz platformları ve hedef kitlenizin en çok etkileşim içinde bulunabileceği platformları düşünün. İçeriğinizi farklı formatlara entegre etme konusunda yaratıcı olun. Zamanla hangi platformaların en çok trafik ve link kazandırdığını çözeceksiniz.

İleri Okuma Kaynaklarımız:

(https://www.searchenginejournal.com/trending-topics-build-links-traffic/276619/)

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

2 yorum

  1. kerem

    kısa sürede büyük sükse yaratan sayfaların aslında nasıl bir yol izliyor olduklarını analiz etmemi sağladı bu yazı. Özellikle platfomlara göre ve alt başlıklar halinde olması yararlılığını arttırmış. Emeğinize sağlık.

  2. Teşekkürler Kerem Bey, sizlere bu yazımızla ışık tutabildiysek ne mutlu bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?