NASA Ay ve Mars’da Üsler Kurmaya Hazırlanıyor


Optimist Hub Team 10/09/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Nasa - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Kurumu Logosu

© nasa.gov

NASA yakın gelecekte astronotlarını tekrar Ay'ın yüzeyine göndermeyi planlıyor. Bunun haricinde, bu kez insanlardan oluşan bir ekibin de Mars’a gönderilmesi söz konusuyken, bu seferlerden biri veya her ikisinde de kalıcı bir üs kurma olasılığı masaya yatırıldı. Bunun mümkün olması için, hayatlarını tehlikeye atmaktan çekinmeyen astronotların bu kez belirledikleri bir lokasyonda daha uzun vadeli bir şekilde konuşlanmaları ve Dünya dışındaki yeni evlerimizin inşalarını üstlenmeleri gerekecek.

Geleneksel Yöntemlerle Uzayda Yapı İnşa Etmek Mümkün mü?

Uluslararası Uzay İstasyonu - ISS

© Vikipedi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) yörünge laboratuarlarında daha önce yaptığı ilk araştırma çalışmalarında, günümüzde yaygın olarak kullanılan beton karışımlarının düşük yer çekimi şartları altında nasıl tepki vereceği sorusuna cevap aranmıştı. Bu deneyler, aslına bakarsak, gelecekte uzaya inşa edilecek projeler için gerekli altyapısal bilginin oluşturulmasında ilk girişimler olarak görülebilir.

Beton, kulağa Dünya dışında kullanılması ideal olmayan bir yapı olarak gelse de astronotlar için birçok avantaj sağlıyor. Örnek olarak en başta bahsedilecek durum, beton yapımında kullanılabilecek mucur, kum ve irili ufaklı taşlar gibi materyallerin hali hazırda söz konusu gezegenlerin yüzeyinde bulunması olacaktır. Bu da demek oluyor ki, astronotlara büyük yük olabilecek onca materyalin Dünya’dan taşınmasına gerek kalmayacak. Yani teoride betonun birçok açıdan en uygun yapı malzemesi olarak görüldüğünü söylemek yanlış olmaz.

İdeal Yapı Arayışı Birçok Şeyi Değiştirebilir

Söz konusu olan durum başka gezegenlere yapılar inşa etmek olunca, beton gibi bir materyalin sağlamlığını bir kenara bırakalım; astronotları Güneş ışınlarından gelen radyasyondan koruması da yine büyük bir pozitif unsur.

Tüm bunları göz önünde bulundurduktan sonra, bilim insanları sürecin kritik bir noktası olan çimentonun sertleşmesi aşamasının, yer çekimi katsayısı Dünya’nın yaklaşık altıda biri olan Ay’ın yüzeyinde ve üçte biri olan Mars’da nasıl işleyeceği büyük merak konusu haline gelmişti. Tabii ki, Uluslararası Uzay Üssü de bunu test etmek için en uygun ortama sahip.

NASA Ay ve Mars'da Kalıcı Uzay Üsleri Kurmaya HazırlanıyorISS’in yürüttüğü deneylerde çimentoya farklı karışımlar ve su miktarları uygulanarak nasıl bir tepki alınacağı ölçülmeye çalışıldı ve düşük yer çekiminde edinilen ilk gözlemlere göre oluşan yapının normalden daha gözenekli olduğu farkedildi.Bu durum elbette betonun alışılagelmiş sağlamlığını etkileyecektir ama ideal materyali oluşturmak için çalışmalar devam etmekte.

Çimento ve benzeri yapı malzemelerinin Dünya üzerinde suyun ardından en çok kullanılan materyal olduğu gerçeğine vurgu yapan bilim insanlarından Aleksandra Radlinska, “Ortaya koyduğumuz bulgular hem uzay hem de Dünya’da kullanılacak olan materyallerde ilerleme katetmemizi sağlayabilir. Kullanım alanı bu kadar geniş olan bir malzemeye yapılacak en ufak bir katkının inanılmaz etkileri olacaktır.” açıklamasını yaptı.

İleri Okuma Kaynağı:

https://bgr.com/2019/09/09/concrete-in-space-cement-mixing/

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?