Yandex Map Editor Nedir?


Optimist Hub Team 17/07/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Önümüze beklenmedik engeller çıkmasını istemeyiz.

Boş yere yolunuzu uzatmak sinir bozucu olabilir.

"Aaa, bak buradan dönecektik, uzattık yolu!"

"Ahh...Burası haritada açık görünüyor ama!"

Bazen ne kadar uğraşsak da, başkalarına yardım edemeyiz. İşte tüm bu sorunların çözümü;

Yandex Map Editor

Haritaları ve Navigasyonu geliştirmek artık sizin elinizde. Yandex'in Rusya'dan sonra ilk kez Türkiye'de kullanıma açtığı Yandex Map Editor ile haritalara katkıda bulunduğunuzda, Yandex Navigasyon size daha iyi rotalar önerir, diğer kullanıcılar haritaya eklediğiniz adres ve kurumları kolayca bulabilirler.

Haritalardaki eksikleri tamamlayarak, hataları düzelterek, harita servislerinin gelişimine, sizler gibi doğru veriye ihtiyaç duyan kullanıcıların deneyimine pozitif katkıda bulunabilirsiniz.
Bu yenilik ile, Yandex'in yerelleşme ve UX algısında iyileşme sinyali almaya başladık diyebiliriz. Webmaster veya ajanslar; 360 dijital ekosistemi oluşturan, UX ve SEO'yu sadece crawler ve algoritmalar ile değil, insanlar ile gerçek temas ile nabzını tutan konu paydaşların geri bildirimlerini ne zaman önemsemeye başlayarak diyalog kanalı oluşturacaklarını ise kestirmek mümkün değil.
Yandex'in bu alanda geç ve rekabette eksik kaldığı kısım şu; Google, Google Local Guide (Yerel Rehber) ve Google Streetview platformları oluşturup, buralara insanların gönüllü katılımlarını sağlayarak ilerlemekte; havuç olarak verilen rozet ve puanlama sistemi yanı sıra, eklediğiniz standart veya 360 fotoğraflara bireysel veya ajans olarak, isminizin paylaşan olarak eklenmesi de ayrıca diğer bir teşvik unsuru. Düşünsenize! Haritalara bir görsel ekliyorsunuz ve o görsel 100.000 görüntüleme almış!

Yandex Map Editor Nedir?Lakin bu servisi Google'dan pozitif anlamda farklı kılan can alıcı bir detay var; yolları, mahallenizin tamamını dahi haritalarda çizerek katkı sağlayabilirsiniz. Yandex Map Editor'e giriş yapın, son derece kolay çizim menüsü ile haritaları geliştirmeye başlayın ve düzenlemelerinizin onaylanmasını bekleyin; hepsi bu kadar. Düzenlemeleriniz haritaya aktarıldığında, Yandex Navigasyon sizlere daha daha iyi rotalar önerebilir, kullanıcılar haritaya eklediğiniz adres ve konumları kolaylıkla bulabilirler. Ne kadar çok katkıda bulunursanız, haritalar o derece eksiksiz olur, nitelikli bir deneyim yaşatır. Böylece sokaklarda kaybolmaz, gideceğiniz yere daha çabuk ulaşır, yağmurlu bir günde taksi beklerken ıslanmazsınız. "Evet, bunların hepsi sayenizde olacak!" diyor Yandex :)

Eksik kalan yanı ise aslında video sonunda kullanıcıların yaptığı birkaç yorumdan da görüleceği üzere, kullanıcının ödülü ne olacak? Rozet, puan veya eklenen görsellerde @usernickname mi olacak? Mesela, bu konu Yandex Toloka'ya eklenemez mi? Geri bildirimler yerini bulur ise, önümüzdeki aylarda bu konuda da bir geliştirme ve güncelleme olacağı düşüncesindeyiz. Bekleyelim, görelim!

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

5 yorum

 1. Ramazan Malatyalı

  Yandex navi kullanımı konusunda ilk başta problem yaşadım ama sonrasında profesyonel hale geldim 🙂 Bu geliştirme ile birlikte çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu konudan da sayenizde haberim oldu, iş seyahatlerinde de bol bol çizerim artık.

 2. burak

  yandex kullanıcı temelli geliştirmeler yaparak popüleritesini arttırıyor. ben de dahil birçok kişi google maps yerine yandex navi kullanmaya başladı bu gelişmelerle.

 3. Map editör nispeten kullanıcı deneyimini doğru hedeflemiş bir uygulama. Yalnız, Yandex Navigasyon servisinde bazı trafik yoğun bölgelerde ciddi sapmalar mevcut; bunu BiTaksi uygulamasından defalarca yaşamış olanlarınız vardır 🙂

 4. Hülya

  Sürekli eleştiren bir kullanıcı olarak, bu tür bir katkıda bulunabileceğimi öğrenmek açıkcası iyi oldu! Teşekkürler.

 5. Yandex Map konusunda oldukça iyi bir arayüz ve kullanıcı deneyimi sunmakta.
  Kullanıcıların bu anlamda katkıları çok önemli.
  Yakın geçmişte arayüzü ve UI grafik tasarımlarını da pek çok platformunda iyileştirdi, gayet başarılı.
  Geri bildirimleriniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?