Başa Dönün

2018’in En İyi Ücretsiz Fotoğraf İndirme Siteleri


Osman Yıldırım 16/07/2018
13/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Görsel Dünyanızı Zenginleştirmeye Ne Dersiniz?

Başlıktaki teklif, sanırım günde ortalama 200 sayfa gezinmesi gereken yaratıcı grafik tasarımcıları mutlu edecektir. Birçok insan ücretli üyelik gerektiren Shutterstock hesabını tercih ediyor. Elbette bu tercihte içeriğindeki milyonlarca fotoğraf albümünün payı büyük. Ancak milyonlarca fotoğrafa rağmen art director’ler için görsel arama işi saatler sürebiliyor. Doğru açıdan ya da istenilen kompozisyonda fotoğraf bulmak neredeyse imkansız bir noktaya varıyor. İşte tam da bu noktada aradığımız ilham için imdadımıza başka kreatif kaynaklar yetişiyor; ücretsiz görsel siteleri. Üstelik, görsel için para ödemek istemeyenler için de en bereketli kaynaklar bunlar! Öğrenci ya da freelance çalışan biri iseniz, yüksek çözünürlüğe sahip ve tamamen ücretsiz stok fotoğraf bulabileceğiniz bu birkaç siteyi, sık kullanılanlar - bookmark listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Pexels

En çok tercih edilen ücretsiz stok fotoğraf sitelerinden olan Pexels’in fotoğraf kalitesi ve renkleri gerçekten tartışmasız çok iyi. Üstelik video desteği de sunuyor.

StockSnap

Kaliteli fotoğraf siteleri denince akla gelen stok görsel sitelerinden biri de StockSnap. Orijinal fotoğraf arıyorsanız; doğru yerdesiniz.

Negative Space

Bir başka fotoğraf indirme sitesi ise Negative Space sitesi. Hem kişisel hem de ticari kullanıma yüksek çözünürlüklü fotoğraf desteği sunan sitede projeniz ya da içeriğiniz için en güzel fotoğrafları bulabilirsiniz.

Pixabay

1,5 milyona yakın fotoğraf ve video içeriği ile en zengin ücretsiz fotoğraf sitelerinden biri olan Pixabay öğrenci ve freelancer’ların gözdesi. Sitede fotoğraflar için ücret ödemiyorsunuz anca dilerseniz sitenin daha da gelişmesi için bağışta bulunabiliyorsunuz..

The Stocks

Diğer dört platformdan farklı olarak, free (ücretsiz) stok element yayınlayan tüm platformları, The Stocks sitesinden ayrılmadan gezinmenizi sağlıyor. Ücretsiz Görsel, Renk, Font, Mockup, Video ve Icon sunan tüm free kütüphaneler bir arada.

Bu makale faydalı mıydı?
Osman Yıldırım

Osman Yıldırım

Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

10 yorum

 1. selim göre

  Uzun zamandır shutterstocktan edinmeye çalışıyordum ve yazdığınız gibi doğru açıdan foto bulmak zor oluyordu. Birçok forumda da bununla ilgili topic açtım bunun alternatifi varmı diye ama kimseden ses çıkmamıştı. Benim için çok yararlı bir yazı olmuş bu gerçekten. Çok teşekkürler.

 2. Beğenmenize çok sevindik. Çok teşekkür ederiz:)

 3. Zehra Çiçek

  Görsel İletişim Tasarımı öğrencisiyim ve projerimde kullanmak için fotoğrafları bulmakta çok zorlanıyordum.
  Ücretli stok görsellerini de edinemediğim için bir hayli zorlanıyordum. Yazıyı okuduktan sonra siteleri tek tek inceledim, gerçekten çok işime yarayacaklar. Çok teşekkür ederim.

 4. yasin köklü

  Bu kaynaklardan niye haberim olmamış şimdiye kadar bilmiyorum ama çoooook teşekkür ederim arkadaşlar. Acayip işime yarayacak.

 5. ONUR Can

  Sürekli açılıp kapanan siteler oluyor. Ücretsiz veya özgür olan siteler var ancak makaledeki siteleri incelediğimde piyasadaki birçok siteden daha fazla görsel var. Bu değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.

 6. Rica ederiz Onur; içeriğimiz sizlere bir fayda sağladı ise ne mutlu bizlere.

 7. burak

  sunumlarda kullanmak için stock fotoğraf bulmakta çok zorlanıyordum. çok yararlı bir yazı olmuş. emeğinize sağlık

 8. Özellikle Web Projelerinizde stock görsel kullanırken indirdiğiniz görsellerin exif verilerini temizlemenizde, izli fotoğraf kullanmamanızda yarar var.
  Bu konuda Tiny PNG‘yi kullanmanızı tavsiye ederiz.
  Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

 9. Gamze

  Grafik çalışmalarımda pixabay sitesinden oldukça fazla yararlanıyorum. Başka alternatiflerin de olması çok iyi oldu teşekkürler.

 10. Geribildirimleriniz için teşekkür ederiz Gamze Hanım. Yazımızda ilettiğimiz sitelerin haricinde https://www.freepik.com sitesinden de ücretsiz fotoğraf indirebilirsiniz.

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir