Başa Dönün

Ajanslar İçin Google My Business


Osman Yıldırım 19/06/2018
14/05/2019 Tarihinde Güncellendi


Google My Business | Google Benim İşletmem Nedir?

Google My Business tümleşik bir tanımla ifade edilecek olur ise; bir işletmenin Google aramaları ve Google Haritalar Servisi'nde nitelikli bir şekilde konumlandırılması - kaydının yapılması, kullanıcı yorumlarının takibi- yanıtlanması, haritalar ve arama sonuçlarında görünecek şekilde yayınlar yapılması, Adwords Express ile hızlıca reklama çıkılabilmesi gibi pek çok parametreyi etkin bir şekilde yönetmenize ve analizler yapmanıza olanak sağlayan, Local SEO & Local SEM, yani Yerel Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlaması platformu olarak ifade etmek gerekir.

Google, geçtiğimiz ay ajanslara özel hazırlanan bu yeni panelin çok yakında hizmete gireceği ve içinde bazı yenilikleri de barındıracağını duyurmuştu. Eskiden sınırlı sayıda işletmenin eklenmesine izin veren sistem bu ay gelen yeni panel hizmetiyle birlikte ajanslar için sınırsız hale geldi. Bu sayede bize özel tasarlanmış yeni panelimizde artık sınırsız konum ekleyip, listelemesini tek bir yerden yaparak, daha nitelikli bir yönetim sağlayabiliyoruz.

Google My Business'ın Tükiye'de onay verdiği ilk ajans Optimist Hub
Birçok konu gibi bu konuda da en hızlı aksiyonu alarak, Türkiye’de Google My Business Partner Ajans Hesabı onayını alan ilk ajans olduk.

Ajans Paneli Hangi Özelliklere Sahip?

1. Tek hesap altında tüm konumları yönetebilirsiniz

Google My Business’a kayıtlı ajanslara tanınan yeni özellik de tek hesap üzerinden tüm konumları nitelikli bir şekilde yönetebilme ayrıcalığıdır.

2. Girişleri yönetebilmek için davetiye alın, gönderin

Yeni panel ile ajanslara tanınan davetiye özelliği ile Google listelemelerini daha kolay yönetmek için davetiyeler gönderip alabilirsiniz. Üstelik davetiyelerinizin durumunu ajans yönetim paneli içinden takip edebilirsiniz.

3. Konum grupları

Ajans hesaplarında konum yönetimini basitleştirmek için gelen yeni özellikle tüm konumların tek bir konum grubunda bulunması en doğrusudur. Bu yeni özellikle bu konum gruplarına hem ajanslar hem de müşteriler aynı anda ulaşabilir ve söz sahibi olabilirler.

4. Kullanıcı grupları

Bu özellik ajanslara ekiplerini çok daha iyi yönetme ve denetleme olanağı sağlıyor. Ayrıca konum gruplarına erişimi kontrol etme fırsatı da tanıyor.

5. Arama

Ajanslara özel açılan bir diğer özellik ise arama özelliği. Bu özellik sayesinde ajanslar tüm hesaplar arasında veya belirli konum grupları içinde kolaylıkla arama yapabilecekler.

Bu makale faydalı mıydı?
 
1687 Okunma   230 Beğeni
Author avatar

Osman Yıldırım

https://www.optimisthub.com
Sr. SEO Expert, Founder at Optimist Hub | Mentor at Visa Innovation Program & Hackquarters | Google Trusted Photographer

Önerilen Yazılar

6 yorum

 1. haşim aktaş

  Google My Business ile eklenmiş ve daha sonra hangi sebepten olduğunu bilmediğimiz haritalarımızın askıya alınma durumunu yaşadık. Buna bir çözüm bulabiliyor musunuz?

 2. Selamlar. Evet, yardımcı olabiliriz. Bu konuda web sayfamızda yer alan telefon veya e-posta üzerinden bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Teşekkürler.

 3. semih koca

  Bir sürü sitede mybusines sizi ilk sıraya çıkarır gibi makaleler okudum, hesabımı oluşturdum ne kadar sürede ilk sayfaya gelir?

 4. Hiç kimse ve hiçbir kuruluş, asla ilk sıraya çıkarırım garantisi veremez ve vermemelidir. Keza My Business için de bu durum geçerlidir. My Business yani Benim İşletmem uygulaması, Lokal Business ve Yerel SEO çalışmalarınızda kesinlikle kullanılmalı ve üstüne düşülmelidir, SEO çalışmalarınıza ve sıralamalarınıza katkı sağlar diyebiliriz; bu daha doğru bir tanımlama ve rol biçme olacaktır.

 5. burak

  my business Türkiyede henüz popülerleşmemiş ve önemi anlaşılmamış olsa da hangi öngörülü kurum buna hakkettiği önemi verirse adını sivriltebileceği nish bir alana hakimiyet kurmuş sayılır.

 6. Dünyada Local SEO ve Local Business olarak tanımlanan bu alan hakkında yaklaşı 3 yıldır dijital sektördeki konu paydaşlarını uyarıyor ve bilgilendiriyoruz. Pek çok marka ve ajans bu konunun hakkını daha yeni yeni vermeye başladılar.
  MyBusiness trusted olduktan sonra, daha da nitelikli iş ortağı olmak için şu formu da doldurmalarında yarar var ajansların:
  Google My Business: Featured Partners Page – Interest Form

Görüşleriniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir