Yandex Toloka Nedir Ve Nasıl Kullanılır?


Optimist Hub Team 17/07/2018
23/09/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Yandex Toloka, Yandex’in arama sonuçları arasında yer alan, alakasız, kullanıcının beklentisi ve sorgusu /sorgu sonucu ile örtüşmeyen, arzu edilmeyen içerikleri tespit etmek ve elemek ideali ile crawler, algoritma, makine öğrenme, yapay zeka teknolojileri dışında gerçek insan denetiminden / son kullanıcılardan yararlandığı ve bunu internet üzerinden para kazanabilme aracına çevirdiği bir sistemdir. Bir yandan internetten para kazanmak isteyen insanlarla, kullanıcılarına sonuç odaklı içerik sunmak isteyen arama motorunun karşılıklı fayda sağladığı bir sistem olarak ortaya çıktı.

Bu sistemle bilgisayarın otomatik olarak halledemediği kolay görevleri internette yerine getirerek para kazanabilirsiniz. Mesela Toloka ile birkaç saatte birkaç dolar kazanabilirsiniz.

Yandex Toloka Nasıl Çalışır?

Kullanıcılarına daha doğru sonuçlar sunabilmek için arama sonuçlarında hataya yer bırakmamak için bu sistemi kullanan Yandex Toloka’da Türkçe seçeneği de mevcut. Siz de bu sisteme dahil olarak ve Yandex’in verdiği basit görevleri yerine getirerek gelir elde edebilirsiniz.

Yandex Toloka’da Nasıl Görevler Var?

Sistemde sürekli görev bulamayabilirsiniz. Bu nedenle sayfayı yer işaretlerinize ekleyip sıkça kontrol etmeniz gerekiyor. Sayfada ne yapacağınızı ise, üzerinde “i” yazan düğmeye basarak öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan görevlerin doğru ve istenilen biçimde yerine getirilmesidir. Yapılan her hatayla başarı puanınız geriler ve hatta yeni görev alamayacak hale bile gelebilirsiniz. Burada sizden istenen şey, sitelerin arama sorgularına uygun olup olmadığını değerlendirmeniz, görselleri karşılaştırmanız ve ürünleri kategorilerine ayırmak olacaktır.

Yandex Toloka’ya Nasıl Üye Olunur?

Toloka’ya üye olmak için yalnızca birkaç soruyla yanıtlamanız yeterli. Ödemede sıkıntı yaşamamak için bilgilerinizin doğruluğuna mutlaka önem verin. Görevlerden kazanacağınız paralar da göreve göre değişkenlik gösterecektir. Bazı görevlerden 0,1 dolar olabilirken bazı görevler 0,4 dolara kadar çıkabilir.
Yandex’in arama motoru optimizasyonuna destek olmak ve kullanıcıların daha nitelikli sonuçlara ulaşabilmelerini sağlamak için kayıt işleminizi buradan yapabilirsiniz.

Sonuç olarak aslında bu eyleme gönüllü arama motoru optimizasyonu işlemi de diyebiliriz. Global bir arama motoru olan Yandex, son kullanıcıları da bir şekilde kendi optimizasyon sürecine dahil etmiş oluyor. Ziyaretçiler ise bundan kşisel birtatmin haz almakla birlikte, katkıları oranında küçük de olsa bir kazanım elde etmiş oluyorlar.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

5 yorum

 1. Celal

  Çok güzel bir uygulama inşallah güzel kazançlar elde ederim

 2. Selamlar Celal;
  Geri bildirimleriniz için teşekkürler.

 3. […] 10. Yandex Toloka Nedir Ve Nasıl Kullanılır? | Optimist Hub Blog […]

 4. Şule

  sabırsızlıkla bekliyorum

 5. Geri bildirimleriniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?