Twitter’ın Nefret Söylemlerine Müdahalesi


Optimist Hub Team 25/07/2019
30/07/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Twitter'ın nefret söylemlerine müdahalesi sonucunda, site kurallarına bazı yenilikler getirileceği açıklandı. Geçtiğimiz günlerde paylaştığımız, Instagram'ın siber zorbalık konusunda getirdiği güncellemelerin ardından, Twitter ekibi de, dini gruplara, insanlıktan çıkartmaya yönelik olan dil kullanımına, nefret söylemi kuralları adı altında yeni sınırlamalar getirdi. Yasak çerçevesi içerisindeki tweetlerin, yeni kurallar dahilinde kaldırılacağı bildirildi.

Twitterdan Nefret Söylemlerine Müdahale

  • Bu fare sürüsünün kökünü kurutmalıyız. Bunlar (Herhangi bir dini grup) iğrençler.
  • (Herhangi bir dini grup) virüs gibiler. Bunlar bu ülkeyi hasta ediyorlar.
  • (Herhangi bir dini grup) cezalandırılmalıdır. Bu pis hayvanlardan kurtulmak için yeterli çabayı göstermiyoruz.

Yukarıda da örneklendirildiği gibi, dini gruplara yönelik yazılan ve nefret söylemi içeren tweetler, yeni gelen güncelleme ile kaldırılacak.

Neden Dini Gruplardan Başlandı?

Twitter'ın yayınlamış olduğu yazıya göre; geçen sene, dünya genelinde 30'dan fazla ülkenin farklı topluluklarından alınan, sekiz binden fazla yanıt doğrultusunda, en tutarlı geri bildirimleri şu şekilde sıralamaktalar:

Daha Net Bir Dil

İnsanların dilleri doğrultusunda, önerilen değişikliğin daha fazla ayrıntıya, ihlalin örneklerine ve açıklamalarına ne zaman ve nasıl bir bağlamda değerlendirileceğine açıklık getirilmesine inandılar. Twitter bu geri bildirimden yola çıkarak nefret söylemleri ve diğer kurallarına açıklık getirerek düzelttiğini, ayrıca detaylar da eklediğini açıkladı.

Değerlendirilen Konunun Daraltılması

Geri bildirimler doğrultusunda, "tanımlanabilir grupların" çok geniş bir kavramı ifade etmesi; siyasi grupların, nefret gruplarının ve diğer marjinal olmayan grupların kullanılmasına izin verilmesi gerektiğini söylediler. Çoğu kişinin nefret gruplarına her zaman korkusuzca seslenmek istediklerini, başka örneklerde de insanların; hayranlarına, arkadaşlarına ve takipçilerine "kediler" veya "canavarlar" gibi sevecen kelimeler ile hitap etmek istediklerini dile getirdiler.

Uygulamada Tutarlılık Sağlanması

Çoğu kişinin, bu kuralların adaletli ve tutarlı şekilde uygulanması noktasında endişelerinin olmasından dolayı, Twitter ekibi bu konuda daha uzun soluklu ve derinlemesine bir eğitim süreci geçirdi. Sonuç olarak, bu durumu daha iyi özümseyerek adımların atılması sağlandı.

Bu geri bildirimler doğrultusunda, dışarıdan dahil olan uzmanlar ve Twitter ekibinin münakaşaları ile, konuyu daha iyi anlama noktasında ve hedef alan dili içerecek şekilde genişletilmeden önce, anlaşılması gereken ek etkenlerinde olduğunu anladılar. Örneğin; marjinal grupların konuşmaları ve terminolojilerini nasıl korumalıyız?

Bu yeni gelecek güncelleme ile Twitter kendi platformundaki kullanıcıların rahatça hareket etmesini sağlamak için, çalışmalarına daha fazla önem verecek gibi duruyor. Instagram ve Facebook'a nazaran daha fazla siyasi konuların konuşulup, tartışıldığı bu platforma gelen güncellemeler artarak devam edecek gibi gözüküyor.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?