Google 3D ve AR Aramaları


Optimist Hub Team 13/07/2019
24/04/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google AR Aramaları ile Hayvanlar Artık Evinizde

Google 3D (üç boyutlu) ve Google AR yani artırılmış gerçeklik aramaları ile oturma odanızda bir panda görmeye ne dersiniz? Artık telefonunuz aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Google arama sonuçlarındaki belirli nesnelerin üç boyutlu (3D) görüntülerini nereye isterseniz oraya yerleştirebilirsiniz. İster odanıza ister bahçenize, isterseniz mutfağın ortasına koyabilirsiniz.

California'da düzenlenen Google I/O 2019 Geliştiriciler (Developers) konferansında, Google Arama'nın artırılmış gerçeklik ile zenginleştirileceği, Google Lens ve Artırılmış Gerçeklik (AR / Augmented Reality) ile deneyimleten muhteşem özellikler duyuruldu. Aramalarda artırılmış gerçeklik uygulamaları bambaşka bir boyuta taşınmakta. Bu özellik ile yaptığınız aramaya göre 3 boyutlu AR sonuçlarını, arama sayfası sonuçlarında görebileceksiniz; üstelik AR uygulamalarına gereksinim duymadan.

Bu zenginleştirilmiş gerçeklik deneyimini telefonlarınıza AR uygulaması indirmeden yaşamanın tek koşulu, mobil cihaz kameranızın IOS için ARkit ve Android için ARcore’u destekliyor olması. 2020 pandemi dönemi ve sonrasında markaların reklam verme modellerinin bu alana doğru evrileceğini yakın gelecekte görüyor olacağız.

Popüler 3D AR Arama Sorguları

Özellikle Mart 2020 itibariyle COVID-19 pandemisi sonucu evlere kapanmamız sonrasında, internet gezintilerimiz de zenginleşmeye başladı. İnsanlarda arama / search yeteneği, internet okur yazarlığı artmaya, farklı keşiflerde bulunma, yeni dijital deneyimler yaşama arzusu dorukta.

Optimist Hub Blog sayfa ziyaretçilerimizin, organik aramalar üzerinden Google 3D AR odaklı şu sorgular ile geldiğini Search Console'da gözlemlemekteyiz.

Google 3D AR Aramaları

Arttırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Devam etmeden önce arttırılmış gerçeklik konusuna ufak da olsa değinmekte fayda var. Arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik karıştırılmamalı, ikisi farklı kavramlardır. Arttırılmış gerçeklik kısaca; gördüğümüz dünya ile sanal dünya (teknoloji ile üretilen ses, görüntü, metinler) bilgilerinin gerçek zamanlı bütünleşmesi ile ortaya çıkar. Yani sanal gerçeklikten farklı olarak gerçek dünya görüntülerini de kullanarak bir ortam oluşturur.

Nasıl Olacak?

9to5Google haberine göre Google aramalarında; aslan, kaplan, ayı, kurt, imparator penguen, fener balığı ve dev panda görsellerinin 3 boyutlu görsel kartları arama sonuçlarında ekrana gelecek ve arttırılmış gerçeklik filtresi ile kendi kameranızdan bulunduğunuz ortama bu görüntüyü aktarabileceksiniz. Google Chrome veya Google uygulamasından yapılan aramalarda bu hizmeti kullanabileceksiniz.

2019 Mayıs ayında Google’ın kendi düzenlediği I/O (Yenilik Açıkta) etkinliğinde, tanıtımını yaptığı bu özelliğin örneklerini aynı zamanda Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Şimdilik sadece belirtilen hayvan aramalarında örnekleri olan bu hizmetin ileri dönemlerde daha farklı alanlarda hizmet alanının genişleyeceği öngörülmekte. Örneğin, kas sistemi araması yaptığınızda bu aramayı üç boyutlu şekilde inceleyebilecek ve bulunduğunuz ortamda telefon kameranız ile arttırılmış gerçeklik sayesinde kolayca karşınızda görebileceksiniz veya bir kıyafet araması yaptığınızda bu kıyafetin elbise dolabınızda benzeri olup olmadığını görebileceksiniz.

Üç boyutlu, arttırılmış gerçeklik arama sonuçlarının bu yıl içerisinde çeşitliliğinin artması bekleniyor ayrıca geliştiriciler kendi nesnelerini de bir kaç satırlık kodlar ile oluşturabilecekler. Önümüzdeki günlerde Volvo, New Balance, Samsung gibi büyük şirketlerin de oluşturduğu üç boyutlu nesnelerini, arama motoru sonuçlarında görebiliriz. Son olarak Google ayrıca, haritalar uygulamasında da arttırılmış gerçeklik uygulamalarını test etmeye başlamış durumda. Yakın zamanda haritalar konusunda da bizi yenilikler beklemekte gibi gözüküyor.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

7 yorum

 1. Emre Erdemli

  Thanks optimist hub.

 2. Selamlar Emre;
  İlgileriniz için teşekkür ederiz.
  Sevgiler.

 3. Ahmet Öztürk

  Bende olmuyor sebebi nedir?

 4. Tuna

  Çok güzel bir şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?