Başa Dönün

Google 3D ve AR Aramaları


Meriç Leventler 13/07/2019
23/07/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Google AR Aramaları ile Hayvanlar Artık Evinizde

Google 3D (üç boyutlu) ve Google AR yani artırılmış gerçeklik aramaları ile oturma odanızda bir panda görmeye ne dersiniz? Artık telefonunuz aracılığıyla bunu gerçekleştirebilirsiniz. Google arama sonuçlarındaki belirli nesnelerin üç boyutlu (3D) görüntülerini nereye isterseniz oraya yerleştirebilirsiniz. İster odanıza ister bahçenize, isterseniz mutfağın ortasına koyabilirsiniz.

Arttırılmış Gerçeklik (AR) Nedir?

Devam etmeden önce arttırılmış gerçeklik konusuna ufak da olsa değinmekte fayda var. Arttırılmış gerçeklik ile sanal gerçeklik karıştırılmamalı, ikisi farklı kavramlardır. Arttırılmış gerçeklik kısaca; gördüğümüz dünya ile sanal dünya (teknoloji ile üretilen ses, görüntü, metinler) bilgilerinin gerçek zamanlı bütünleşmesi ile ortaya çıkar. Yani sanal gerçeklikten farklı olarak gerçek dünya görüntülerini de kullanarak bir ortam oluşturur.

Nasıl Olacak?

9to5Google haberine göre Google aramalarında; aslan, kaplan, ayı, kurt, imparator penguen, fener balığı ve dev panda görsellerinin 3 boyutlu görsel kartları arama sonuçlarında ekrana gelecek ve arttırılmış gerçeklik filtresi ile kendi kameranızdan bulunduğunuz ortama bu görüntüyü aktarabileceksiniz. Google Chrome veya Google uygulamasından yapılan aramalarda bu hizmeti kullanabileceksiniz.

Mayıs ayında Google’ın kendi düzenlediği I/O (Yenilik Açıkta) etkinliğinde, tanıtımını yaptığı bu özelliğin örneklerini aynı zamanda Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Şimdilik sadece belirtilen hayvan aramalarında örnekleri olan bu hizmetin ileri dönemlerde daha farklı alanlarda hizmet alanının genişleyeceği öngörülmekte. Örneğin, kas sistemi araması yaptığınızda bu aramayı üç boyutlu şekilde inceleyebilecek ve bulunduğunuz ortamda telefon kameranız ile arttırılmış gerçeklik sayesinde kolayca karşınızda görebileceksiniz veya bir kıyafet araması yaptığınızda bu kıyafetin elbise dolabınızda benzeri olup olmadığını görebileceksiniz.

Üç boyutlu, arttırılmış gerçeklik arama sonuçlarının bu yıl içerisinde çeşitliliğinin artması bekleniyor ayrıca geliştiriciler kendi nesnelerini de bir kaç satırlık kodlar ile oluşturabilecekler. Önümüzdeki günlerde Volvo, New Balance, Samsung gibi büyük şirketlerin de oluşturduğu üç boyutlu nesnelerini, arama motoru sonuçlarında görebiliriz. Son olarak Google ayrıca, haritalar uygulamasında da arttırılmış gerçeklik uygulamalarını test etmeye başlamış durumda. Yakın zamanda haritalar konusunda da bizi yenilikler beklemekte gibi gözüküyor.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

Bu makale faydalı mıydı?

Meriç Leventler

Meriç Leventler

Dijital pazarlama ve sosyal girişimcilik konularına meraklı, dijitaldeki gelişmeleri takip eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?