Instagram’dan Rahatsız Edici Yorumlara Kısıtlama


Optimist Hub Team 10/07/2019
05/08/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Instagram'dan Siber Zorbalığa Müdahale

Instagram, yaptığı son duyuru ile iki yeni özelliğini yakın zamanda hayata sokacağını açıkladı. Bu özellikler alışılanın dışında, hikaye özelliği veya yaratıcı süreçlere yapılan değişikliklerden çok, zorbalık ve rahatsız edici kullanıcıların yorumları üzerine. Bu konuda gelecek olan iki özellik ile Instagram, rahatsız edici unsurlarla mücadele etmeyi bir üst seviyeye taşıyacak gibi gözükmekte. Gelin birlikte Instagram'ın başkanı Adam Mosseri'nin açıklaması üzerinden konuyu inceleyelim.

Instagram'ın esas görevini açıklayan Adam, kullanıcıların kendilerini rahatça ifade edebilmesini ve huzurlu hissetmesini sağlamak ve sevdiği, ilgi duyduğu konularla da bağlantı kurmasına katkıda bulunmak olduğunu dile getiriyor. Siber zorbalık, (internet ortamlarını kullanarak; başka bir kullanıcıyı utandırmak, tehdit etmek veya tacizde bulunma davranışı), ne yazık ki sosyal medya platformlarında rahatlıkla yer bulabilmekte. Bu sebepten ötürü de Instagram siber zorbalığa karşı mücadelede sektörün lideri olma yolunda kararlılığını dile getiriyor. Bu kararlılığını yerine getirmek için ise Instagram, kullanıcılara sunduğu deneyimi yeniden yapılandırma üzerinde çalışıyor. Adam Mosseri, yeni gelecek özellikler ile kullanıcıların birbirlerine nasıl zorbalıklarda bulunduğunu ve yine kullanıcıların bu zorbalıklar karşısında nasıl cevaplar verdiğini öğrenmeye yönelik çalışmalar geliştirildiğini; bu çalışmaların uzun bir yolculuğun ilk adımları olduğunu dile getirmekte.

Pozitif Etkileşime Teşvik Etme

Facebook ve Instagram'da; fotoğraf, video ve yorumlarda siber zorbalığı tespit etmek için uzun süredir yapay zekanın kullanıldığını dile getiren Adam, bu uygulama en çok gençler açısından kritik bir mesele olmakta. Çünkü, bu mecrada en çok zaman geçirenler onlar olmasına rağmen, siber zorbalığı ihbar etme oranları diğer kullanıcı kitlelerine göre daha düşük durumda olduğunu ifade etmekte. Yeni gelecek olan ilk özellik ile yapay zeka, kullanıcının yaptığı yorumun zarar verici, rahatsız edici bir dilde olduğunu paylaşmadan önce kullanıcıya bildirecek. Bu müdahale ile kullanıcılara yorumlarını geri alma şansı verilecek, bu sayede de kullanıcının rahatsız edici bir dille yaptığı yorumu geri alması ve hesap sahibi tarafından siber zorbalık ihbarının önlemiş olması sağlanacak. Adam ayrıca, bu özelliği test ettiklerinde, bazı kullanıcıların yorumu iptal ederek daha yumuşak yorumlar yazdığına şahit olduklarına da dile getiriyor.

Instagram Yeni Özelliği

Hesabınızı İstenmeyen Kullanıcı ve Etkileşimlerden Koruma

Gelelim ikinci gelecek olan yeni özelliğimize. Instagram'da siber zorbalığın belirlenmesi ve ortadan kaldırılması konusunun önemi aşikar olduğunu ancak bu konuda Instagram topluluğunun siber zorbalık içeren davranışlara karşı koyması noktasında güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Adam, topluluğundaki gençlerin, siber zorbalık noktasında takipten çıkarma, engelleme veya bu durumu bildirme eylemlerinde, özellikle gerçek hayatta siber zorbalarla etkileşime geçtikleri zaman ciddi bir risk oluşturma ihtimalinden dolayı gönülsüz olduklarını duymuş. Ayrıca engelleme, takipten çıkarma gibi eylemlerin siber zorbalık davranışının takibini zorlaştırdığını da topluluğundaki gençlerden öğrenmiş.

Bu geri dönütler ışığında, Instagram ekibi kullanıcıların yaşadıkları deneyimi kontrol etmesine olanak tanıyan bir diğer özelliği kullanıma sokacak. Bu özellik sayesinde, kişiler diğer kullanıcıların kendileriyle olan etkileşimini belli olmayacak şekilde kısıtlama getirebilecek. "Sınırlama" ismini verdikleri özellik ile kişiler bir başka kullanıcının kendi içeriklerine yazılan rahatsız edici bulduğu yorumları, sadece kendisi ve yorumu yazan kullanıcının göreceği şekilde kısıtlayabilecek. Ayrıca kısıtladığı kullanıcı, kişinin çevrimiçi olup olmadığını veya attığı mesajların okunup okunmadığını göremeyecek.

 

Özetleyecek olursak, sosyal medya ortamında güvenli bir ortam oluşturmak adına Instagram, siber zorbalık konusuyla mücadele etmeyek için gelişmelerde bulunuyor ve bu tip özelliklere öncelik veriyor. Adam Mosseri'nin açıklamasına göre de ilerleyen zamanlarda bu tip sorunları gidermek adına yeni başka türlü özelliklerin çıkacağını da göreceğiz gibi duruyor.

 

Kaynak: https://instagram-press.com/blog/2019/07/08/our-commitment-to-lead-the-fight-against-online-bullying/

 

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?