Affiliate Marketing Nedir?


Optimist Hub Team 26/07/2019
11/09/2019 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Affliate Pazarlama (Marketing) İpuçlarıAffiliate Marketing' in ne olduğunu merak ediyor musunuz? Sabahın köründe uyandınız, ofise doğru gidiyorsunuz, trafik yoğunluğunun arasında diğer uykusuz çalışanlar ile birlikte ofisinize geldiniz. Bu anlatılan rutin, kulağa pek de hoş gelmiyor değil mi? Peki değiştirsek ve size desek ki; internete bağlı olduğunuz her yerden para kazanabileceksiniz, üstelik sabah erken kalkmanıza da gerek kalmayacak! İşte bu güzel hikayenin arkasında Affiliate Marketing yani Satış Ortaklığı Pazarlaması yatıyor.

Satış ortaklığı pazarlaması, satışları arttırmak üzerine kurulu, kayda değer çevrim içi gelir edinme yöntemidir. Hem markalara hem de satış ortaklığı sağlayan pazarlamacıya kazanç elde ettiren bu yöntemde, daha az geleneksel pazarlama taktikleri uygulanır. ABD'de 2017 yılında; %10.1 büyüyen satış ortaklığı pazarlaması, 2020 yılında 6.9 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

Affiliate Marketing Nedir?

Satış ortaklığı pazarlamasında, Herhangi bir ürünü ya da hizmeti olan markalar yer alır. Bunların pazarlanmasında rol oynayan kuruluş veya üyeler, bunun üzerinden komisyon alır. Bu pazarlama sürecine de satış ortaklığı pazarlaması denir. Satış ortağı, markanın hedef kitlesinin, memnun kaldığı ürün ve hizmetleri arar, bunların tanıtımını yapar ve her satış üzerinden kazanç elde ederler. Ortağın yaptığı satışlar, bir internet sitesinden ötekine satış ortağı bağlantıları aracılığıyla takip edilir.

Süreç Nasıl İlerler?

Satış ortaklığı pazarlaması ile internet ortamından para kazanabilirsiniz.Satış ortaklığı pazarlaması, ürün pazarlaması ve yaratım sorumluluklarını taraflar arasında yayarak çalışır. Daha etkili bir dijital pazarlama stratejisi için, işletmeler doğru satış ortağıyla çalışarak pazarladığı ürünün ve hizmetin duyurulması veya satışının arttırılmasını amaçlar. Bu sürecin sonunda, elde edilen kazanç üzerinden anlaşılan yüzdelik pay dahilinde, satış ortağına komisyon verilir.

Bu süreçte yer alan üç farklı taraf vardır; satış ve ürün yaratıcıları, satış ortakları ve yayıncılar, müşteriler.

1- Satış ve Ürün Yaratıcıları

Tekil girişimciler veya büyük işletmeler; ürün bayisi, ürün yaratıcısı ya da toptancı olarak, pazara ürün ve hizmet sunan satıcılardır.

2- Satış Ortakları veya Yayıncılar

Satılan ürün ya da hizmetin tanıtılmasında, müşterinin bunları alması için ikna edilmesinde ve bunun sonucunda, satın alma işlemine yönlendirmede görev alan taraflardır. Yapılan her satış üzerinden komisyon alırlar.

Satış Ortaklarına Nasıl Ödeme Yapılır?

Zorluk çekmeden para kazanmanın hızlı ve masrafsız yolu olan satış ortaklığı pazarlaması, çevrim içi ortamdan gelir elde etmek isteyenler için iyi bir imkandır. Peki ya satış ortaklarına nasıl ödeme yapılır?

Üç tip ödeme yöntemi vardır; bunlar:

    • Satış Başına Ödeme: Bu yöntem en yaygın ödeme şeklidir. Satılan ürün veya hizmetin sahibi olan işletme, bu pazarlama ile yapılan satışlardan sonra, satış ortağına, ürünün satış fiyatı üzerinden belirli bir yüzde verir.
    • Lead Başına Ödeme: Bu yöntem ile satış ortağından, esas işletme için potansiyel müşteri çekmesi beklenir. Müşterinin, istenen bir formu doldurması veya e-bültene kayıt olması gibi aksiyonlar alması amaçlanır. Satış ortağı da bu aksiyonlar üzerinden kazanç sağlar.
    • Tıklama Başına Ödeme: Bu yöntemde ise satış ortağı, müşterileri kendi pazarlama platformundan (sosyal medya kanalları vb.) işletmenin internet sitesine yönlendirmeye teşvik eder. Yani, işletmenin site trafiğinin artmasına oranlı bir ödeme yöntemidir.

Yaygın olan Satış Ortaklığı Pazarlama Kanalları

Çoğu satış ortağı, benzer uygulamalar ile hedef kitlelerinin, tanıtılan ürünleri satın almalarını sağlar. Bunun yanında, satılacak ürününün farklı yollardan tanıtımını yapanlar da vardır. Süreç ilerlerken, aşağıda listelediğimiz başvurulan çeşitli kanallar ve yöntemler ile hedef kitleye ulaşılır.

1) Influencer’lar:

Bu kişiler, sosyal medya platformlarındaki takipçi kitleleri ile satın alma davranışlarına etki edebilirler. Ayrıca, satış ortaklığı pazarlamasından yüksek miktarlarda yarar sağlayabilirler.

2) Mikro Web Siteleri:

İyi içerikleri olan, trafiği bol bir internet sitesi de ürün tanıtımı veya satış anlamında önemli bir fırsat sağlayabilir. Bu siteler esas işletme sitesinden ayrıdır. Ancak, satılan ürün ile işletmecisinin hedef kitlesine benzer bir kitleye sahiptir ve alakalı içerikler yer alır. Böylelikle bu tip siteler dönüşüm oranlarına etki eder ve satış ortaklığı pazarlaması sayesinde işletmeye yarar sağlar.

3) E-mail Listeleri

Bazı satış ortakları, oldukça geniş e-mail listelerine sahiptir. Bu listeler, tanıtılacak ürünün pazarlamasında bir potansiyel kanal haline dönüşür. Ayrıca, satış ortaklarının e-mail bültenleriyle, esas işletmenin ürünlerinin yer aldığı internet sitesine verecekleri bağlantılar ile, ürün geniş kitlelere tanınma olanağına sahip olur. Özetle, geniş kitlelerin yer aldığı e-mail listeleri de satış ortaklarının kullandığı yöntemlerdendir.

Toparlayacak olursak, satış ortaklığı pazarlaması ile siz de online platformlarda uygulayacağınız yöntemler sayesinde, işletmelerle ortaklık sağlayıp internet üzerinde gelir elde edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda bu konuda uygulanacak ipuçlarından ve bu senenin trendlerinden söz edeceğiz.

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?