Sosyal Medya Size Bir Şeyler Söylüyor Farkında Mısınız?


Optimist Hub Team 16/06/2019
06/03/2020 Tarihinde Güncellendi

Okunma   Beğeni


Sosyal medya ve SEO arasındaki dengesiz ve gayri resmi ilişki, bir süredir her dijital pazarlamacıyı rahatsız ediyor. Sağlıklı bir SEO stratejisi için sosyal medyaya ihtiyaç duyuluyor. Ama ne şekilde? Sosyal medyadan en iyi şekilde faydalanırken gününün yarısını Twitter'da tarama yaparak geçirmezsiniz değil mi? O yüzden bunu sosyal medya dinleme aracıyla kolayca yapabilirsiniz.

 

Sosyal Dinleme Nedir?

Henüz bilmeyenler için basitçe söylemek gerekirse: sosyal medya dinleme ve izleme aracı interneti ve sosyal platformlarını tarar ve markanızın, şirketinizin ürününüzün, CEO'nuzun ihtiyacı olan anahtar kelimeleri listeler.

Bulunan postları gerçek zamanlı olarak kullanışlı bir kontrol panelinde toplar; böylece söz konusu paylaşımlar hangi mecrada olursa olsun anında cevap verebilir, ilgilenebilir, yazarı takip edebilir veya tercih ettiğiniz herhangi bir şeyi yapabilirsiniz. Awario, Brand24, Mention gibi sosyal medya dinleme araçları, süreci kolaylaştırmada çok yardımcı olabilir.

Sosyal dinleme, pek çok şey için kullanılır: müşteri hizmetlerini geliştirmek, marka bilincini arttırmak, sosyal medya krizlerini önlemek, markanın itibarını online alanda da genişletmek ve müşterileri daha iyi anlamak (pazar araştırması) ve daha bir çok şey için sosyal dinleme kullanılır.  Fakat Sosyal Medya Taraması ve SEO arasındaki bağlantı o kadar da kolay değil.

Başlamadan önce, sosyal medyanın nasıl bir sıralama faktörü olmadığı hakkındaki tüm yorumları vurgulamama izin verin. Evet, bu makalenin hiçbir bölümünde sosyal medyanın tek bir faktör olduğunu söylemiyorum.

Ancak ilk olarak, sosyal medya dolaylı olarak birçok önemli sıralama faktörünü etkiler ve ikincisi, sosyal dinleme araçları sadece sosyal medya ile ilgili değildir. Ne demek istiyoruz? Hadi birlikte bakalım.

 

  1. Gözünüz Duyguların Üstünde Olsun Tıpkı Google’ın Yaptığı Gibi

2017'deki “Arama Durumu” etkinliğinde Gary Illyes, Google’ın arama sıralamalarında duyarlılık analizi kullandığını belirtti. Duygu analizi demek sosyal medya demektir.

Sosyal medyada yaşanacak bir kriz düşünün... Hızlı hareket etmek, anında online olmak gerekir. Şimdi geldik en iyi kısma. Sosyal medya dinleme araçları çoğu zaman duyarlılık analizine sahiptir. Bu özelliklerden birini kullanıyorsanız, markanızın tüm sosyal medya platformlarının yanı sıra haberler, bloglar, forumlar vb. tüm alanlardaki yazılanlara göz atabilirsiniz. Böylece herhangi bir sorunu dakikalar içinde fark edeceksiniz ve muhtemelen sıralamalarınızı etkileyebilecek derecede büyümesine engel olabilirsiniz.

 

  1. Bağlantısız Kelimeleri Bağlantılı Hale Getirin

Sosyal medya dinleme araçları sadece sosyal platformlardan ibaret değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, Google’ın taradığı tüm sayfalarda markanızla ilintili bloglarda, forumlarda, haber sitelerinde anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Böylelikle Bir sosyal medya izleme aracıyla, bu kelimeleri bulabilir ve sitenize link eklemek için site sahipleriyle veya makalenin yazarları ile iletişime geçebilirsiniz. Markanız hakkında zaten yazdıkları (konuştukları) için bağlantı kurma stratejinizde size yardımcı olmaktan çekinmezler. Böylece kurulan bağlantıyla markanızı aramalarda üst sıralara çıkarabilirsiniz.

 

  1. Markanızla İlgili “Influencer” Bulun

İnfluencerlar belirli bir kategoride (örneğin, teknoloji, makyaj, yemek pişirme, vb.) popüler olan ve geniş kitlelere hitap etme gücüne sahip geniş takipçili kişilerdir. İlgili influencerları bulmak, ürün tanıtımı yapmak ve ağızdan ağıza reklam modelini kullanmak için birebirdir. Onların yazacağı herhangi bir şeyle (bir tweet, blog yazısı, fotoğraf paylaşımı vb.) kuracağınız bağlantı, şaşırtıcı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaltır.

Bir sosyal medya izleme aracıyla sektördeki anahtar kelimeleri aradığınızda, aracın influencer olarak gördüğü kişilerin bir listesini çıkarabilirsiniz.

Bu kişiler anahtar kelimelerinizden birkaç kez bahseden, izlenen veya web sitesi trafiğine sahip kişilerdir. Bu listeden seçilen içerikleri yaratıcı bir şekilde kullanacağınızı ve çabanızı belirtirseniz size ücretsiz olarak içerikleriyle bağlantı kurmanıza izin verebilir ve oradaki büyük kitlenin trafiğini kendi içeriklerinize yönlendirebilirsiniz.

 

  1. Gözünüz Linksiz “Mentionlar” da Olsun.

Son olarak, bir sosyal medya aracının ilk amacına geri dönelim. Mentionlanmadan yazılan tüm sözlerin takipçisi olun. Sonuçta, herhangi bir SEO aracıyla bağlantılar edinebilir ve Twitter / Facebook / Instagram / vb. bildirimleriyle markanıza yönelik söz öbekleri bulabilirsiniz, onlarla bağlantı kurabilirsiniz.  Etkileşimlerin zaman içinde nasıl değiştiğini, nereden geldiklerini, duygu ve demografik yapılarının neler olduğunu vb. analizeri görebilirsiniz. Peki bu SEO için neden önemlidir?

Gary Illyes, Eylül 2017’de Brighton SEO’da yaptığı açılış konuşmasında şunları söyler: “İnternette çok alıntı yapılan yüksek kaliteli bir içeriği alıntılarsanız insanlar sizin markanız hakkında da konuşabilirler. Bu söylediklerim yeterince inandırıcı gelmiyorsa, Google’ın Panda patentine bakabilirsiniz” diyerek bu sistemi doğrular nitelikte konuşmuştur.

Sonuç olarak bu dört madde de, yapılan tüm dinlemeler markanız için bir fırsat doğurabilir ve avantaj sağlayabilir. İyi bir dinleme yaptığınızda sizin için faydalı olacak bu yöntemleri göz ardı etmemenizi öneririz.

 

Kaynak: https://searchenginewatch.com/what-is-social-media-listening-how-help-SEO

En güncel gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize katılın

  Beğeni

Optimist Hub Team

Optimist Hub Team

Optimist Hub; yazılım, tasarım ve pazarlama yetenekleri ile işletmelere büyük dijital çözümler sunan, müşteri deneyimi odaklı 360 Dijital Ajans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önerilen Yazılar

Güncellemelerden ilk siz haberdar olmak ister misiniz?